1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да прашам...?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Hipica, 16 март 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Бабини деветини :) Ги лажеле поран така изглеа..хахха.
    Се шалам, ајде не сме знаеле простено е :)
     
  2. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Навистина незнам од каде, но ми текна нешто

    Секоја од нас мрази да се шминка секој ден, па затоа и некои девојки/жени, се одлучуваат на варијантата т р а ј н а ш м и н к а , како божем по практично било.

    Скоро беше читав некаде дека трајната шминка остава брчки-колку е тоа вистина не знам, оти тоа е како тетоважа на лицето , ок сватив, ама што правиме во зима-кога е ладно, кога дува ветер... што тогаш???

    таа тетоважа се заледува за лицето, па не може да се брише??? :?:
     
  3. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Феминки ај малку на помош. Од ладното време и еден ужасен крем ми се направија суви дамки под носот, околу усните и на брадата. Некаде беше спомната Павловиќева помешана со АД капки. Би ми помогнала?
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Павловиќева, уште подобро вазелин ако имаш. Било што мрсно
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  5. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Можеш да пробаш Павловиќева помешана со АД капки :) Една другарка има сличен проблем , таа си прави домашни маски и задоволна е од ефектот.

    Ако сакаш пробај еве ја маската :
    во еден сад измешајте 10мл мед со жолчка од јајце и 5гр млеко во прав. Јајцето ќе ја потхрани кожата а медот ќе помогне да се обнови PH рамнотежата. Маската се чисти после 15-20 минути со вода.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Девојки ке може ли некоја од вас да ми каже како се користат печатите за нокти. ;)
     
  7. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Ако зборуваш за тие што се во стаклено кругче прво земи лак и стави на шарката која што ти се допаѓа. После со тоа како лопатче што е помини низ шарката за да го извадиш вишокот и на крај со печатот стисни врз шарката и право на ноктот. И да...наздравје ново украсени нокти :D
     
  8. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Пробувам така и никако не ми испага кога поминам со тоа лопатчето не ми остане лак во шарката.Треба ли да почекам малце или веднаш да поминам со лопатката?
     
  9. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Најпрво ќе го извадиш најлончето што е на плочката со фигури.Јас кога ги купив се изнамачивме до другарките да направиме фигури, тоа пусто неприметно и никако да испадне нешто.Се става лак на формата што сакаш да ја правиш, потоа печатот ќе го нанесеш на истата така лакот во формата која си ја одбрала останува на печатот.Следно е само печатот да го нанесеш директно на ноктот и ќе излезе фигурата.
    Мене нервозна работа ми е , така ми стојат дома :lol: Се надевам успеав да ти објаснам, ако ти треба дополнителна помош слободно прашај.

    Редактирам заборавив да ти кажам , за лопатчето.Значи откако ке нанесеш лак на фигурите, помини со лопатчето па после со печатот :lol:
     
  10. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Значи до најлончето е бил проблемот,баш ке пробам после да видам дали ке ми успее.Карина благодарам за одговорот :*
     
  11. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Сдп можеби е глупаво ама ме интересира...Во кои градови во Мк се дели лепчето на Василица и зошто ? :$ :)
     
  12. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    До тоа е :lol: И јас така се изнамачив додека да приметам што била работата :) Ај пробај па пиши ни што си направила ;)
     
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Во Охрид на Василица имаме париче и оган. На 13 јануари. Не знам зошто. :?: Мислам дека и во битолските краеви е така.
    И немаме париче во лепче, туку во вртен комат (пита) најчесто, зашто тогаш е мрсно.
    А зошто, и мене ме интересира, па ајде некој поупатен нека ни објасни.
     
    На Queen.S му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    И јас не знаев зошто, ама најдов на http://www.kralemarko.org.mk.

    Обичајот со месењето пита со паричка е поврзан со чудото што се случило со свети Василиј. Тој бил познат по давање милостина и секогаш им помагал на болните и на сиромашните. Еден ден кај него дошле луѓе што му барале пари. Тој во моментот немал, но во меѓувреме нашол некој богат човек и тој му дал пари, кои потоа им ги дал на сиромашните. По некое време свети Василиј сакал да му ги врати парите, но бидејќи не го познавал човекот, решил да стави паричка во месен леб и на богослужбата, кога ја делеле нафората, се помолил на тој човек да му се врати парата. И така се случило. Оттогаш, христијаните почнале да го практикуваат тој обичај, со цел паричката да симболизира среќа и богатство во текот на целата година. Василица кај нас се слави во сите православни храмови, а многу семејства ја преземаат како домашна слава.
     
    На 2012, Queen.S, Hopeful и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Ајде ако знае некој пишете ми неколку веб страници, нешто ми текна лаптоп да барам :)
     
  16. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    kupilaptop.com.mk мојот е од таму презадоволна сум. :)
     
    На Shery му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    сдп кај можам да најдам апарати за домакинство? како се викаа оние маркети у моментов ми текнува само на техномаркет други кој беа? фала :)

    срекни празници на сите
     
  18. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Техномаркет и Нептун само ги знам јас, најчесто од таму пазаруваме :)
     
    На ludacaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    ^Нептун :wasntme:
     
    На ludacaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Девојки освен преку зулу како се гледаат нашиве програми на нет?Имаше нешто на т хоум ај кажете ми плисссс
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.