1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.662
    Пол:
    Женски

    [​IMG]

    фарбава што ја имаш постирано е за шатирање , а оваа што ја поставив јас е за омбре :) една моја познаничка ја проба но на темно кафеава коса немаше некој многу видлив резултат е сега ако ја повтори втор пат може и да ма подобар резултат :) Инаку овде кај што живеам во Грција ја има а за во Македонија незнам , баш провери :)
     
  2. Page

    Page Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    359
    Јас ја пробав оваа варијанта со чоколадната маска бидејки имам плава коса и многу ми се допадна

    Чоколадна маска за коса ,масажа на скалпот за неверојатно опуштање и фенирање ЗА САМО 300 ДЕН. Фризерско козметичко студио Fashion and Vision населба Дебар Маало ви ја нудо оваа НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА... Понудата е на следниот линк http://www.topfriends.mk/p19.html
     
  3. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    а која ја имаш постирано? вртев неколку страни наназад не најдов
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.662
    Пол:
    Женски

    па еве овие 3 фарби што се на постов се за омбре :)
     
  5. Minion.M

    Minion.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    Девојки имам темна коса поточно фарбана бев лани црвена па се исфарбав кафена која црна стана и од мај ја немам чепнато ни со пегла ни со фен е сега ја сакам да се фарбам плава. Ќе ме горат со бланш прво? И дена коренот ми е подникнат три прста ќе фати ли исто и по должината. Мака ми е да не ми биде никаква па да не ја горам за џабе :/ вие што мислите? Или пак некоја идеа или совет?
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.662
    Пол:
    Женски

    би ти препорачала да не ја гориш косата , и јас бев како тебе зимово и да ти кажам многу се каам уште неможам да ја вратам косава во нормала , ми беше црна сакав да ја исфарбам црвена и ме бланшираа , косава ми стана како сено , влакното тенко , се кине и на крај пак се вратив црна :|
     
    На Minion.M му/ѝ се допаѓа ова.
  7. richgirl998

    richgirl998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    286
    Мојата природна коса ми е многу кафена, можам да кажам и црна ми е. Размислував дали да се фарбам. Само не знам каква боја. Плава нема шанси јас имам темен тен и нема да ме личи. Црвена исто така не. Не знам дали да пробам со костенлива боја? Од една страна сакам да се фарбам, од друга страна си велам да не се зезнам, па да не ми биде убава бојата на косата.
     
  8. Mistress

    Mistress Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    13
    Зависи колку ти е темен тенот бидејќи плава може убаво да изгледа и на темен тен..А идејата за костенлива ти е супер костенлива коса и темен тен изгледа прекрасно и нема зошто да се зезнеш од таа боја на коса можеш мн лесно да ја вратиш пак твојата доколку не ти се допаѓа :)
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    можеби ќе ме сметате за мрдната,но дали воопшто постои уште зелена фарба и ако може да ми кажите која е :)
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Еден апдејт за Гарние Олиа: многу бргу паѓа.
    Сега пак сум на светло бакарно кафената основа од претходниот пат, толку од махагони кафената.
     
  11. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    што мислите за фарбање само на врвовите ? :D
    вака нешто со степ како на видеото ? дали излегува убава боја ? дали некој го испробал ова ? :) ии уште нешто кој вид на степ вади убава плава боја да не биде како портокалова ? :)
    http://www.youtube.com/watch?v=MlGCChOrH2Q
     
  12. Minion.M

    Minion.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    Јас имам пробано се фарбаш или бојадисуваш како и да е и амин вадење. Мн тешко испаѓа. Додека да се исшишаш ќе ти стои само ако правилно напраиш се :)
     
  13. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Јас само за бојадисување црно не сум , освен ако не планираш така да си ја носиш мнооогу време или пак планираш да се шишаш ,еднаш се офарбав и колку мака видов не излегува и е излегува , па пола коса ми бесе црна пола темно кафеава , среќа што природната ми е кафеава ама многу темна , инаку од февруари годинава сум црвенокоса , првин бев некоја природна нијанса измеѓу кафеава и црвена и во три бои се фарбам од тогаш и ми се преливаат воопшто не изгледа нападно , имам обратно омбре мене долу ми е најтемна , некоја така чоколадна нијанса со црвено виолетов сјај ама многу темна , по ова фарбање првово бев и накај помаранџеста ама не јако некоја дреч него така симпатична нијанса , и повторно 3 бои надолу 2 потемни од горе , сега за да не ми пожолти од сонцето се фарбав баш црвена мислам не некоја апла јака ама се познава и во темница дека сум црвена , а после одмор ке си ја вратам таа накај помаранџесто изгледа ... Инаку обврска некоја и не ми е се фарбам секогаш на фризер и јас конкретно не се покајав ,напротив ми дојде како освежување и повеќе си се бендисувам вака :D
     
  14. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Што убаво си имав кафеаво светла природна боја на косата. Откако почнав да се фарбам ја оштетив скроз. Прво ја изнијансирав, потоа плава ја фарбав, па од плава директно црна. Решив да не ја фарбам и две години едвај ми се врати во нормала косата и мојата природна боја. Потоа не знам што ми текна пак се изнијансирав, и пак плава се направив. Ја носев една година така и потоа ми здосади и ја исфарбав кафеава, од кафеава ја исфарбав за два месеца црна. И така две години ја носев црна. Сега моментално си ја враќам пак мојата боја една година не сум фарбана.
     
  15. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Мене баш таа нијанса ми се свиѓа, после 1-2 недели откако ќе падне фарбата. :)
    Ми беше малку темна на почетокот, како трула вишња (истата нијанса ја земав како и ти на Олиа), ама кога почна рамномерно да паѓа после миењето, развлеков насмевка. :)
    Се добива многу убава, сјајна, природна бакарна нијанса, би ја купила пак.
    Плус дека без амонијак не ја оштетува косата, мека и убава на допир. И пакувањето е преубаво значи, многу луксузно и тубата лесно се стиска за разлика од други марки на фарби кои ме вадат од такт.
     
  16. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Е сега ме замисли- јас пак мислев дека скроз ми паднала бојата и сум дошла на нијансата од претходното фарбање, на оваа [​IMG]
    а сега испаѓа дека така “ се развива“ бојата?
    Инаку и мене премногу ми се допадна Гарние Олиа, и навистина сакав да се фарбам пак со неа, ама после ова искуство со паѓањето на бојата, во петокот се исфарбав со оваа од Шварцкопф.
    Ако некој е заинтересиран за неа, намалена е 40% во Космо до 1ви август. Ја купив 240 денари.
     
  17. loveisshit

    loveisshit Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    26
    Јас се имам офарбано црна, само не се сеќавам шо марка беше фарбата и за месец време целосно ми падна фарбата и повторно си ја добив старата кафеава коса. Сите ми се чудеа што чудо сум направила :D А појма неам, ништо немам ставано, можеби клучот е во тоа што секој ден ја миев. :D :)
     
  18. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    како да ја добијам оваја боја на коса?
     

    Прикачени фајлови:

  19. fashionbaby

    fashionbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    244
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.662
    Пол:
    Женски

    Да јас имам пробано и немаше никаков резултат, за осветлување на коса мој совет само на фризер :)