1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. fashionbaby

    fashionbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    244
    каква боја ти е коса koritsaki ? мојата е светло кафеава :)
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски

    Тогаш косата ми беше ни многу темна ни многу светла кафеава, тебе иако ти е светла немој да очекуваш некаков резултат, инаку не е лошо н.а косата да се ставаат природни работи, но за освтлуваее и тоа големо не се надевај многу. А колку сакаш да ја осветлиш? :) јас би ти препорачала да си одиш на фризер па таму оддеднаш ке ти ја направат ниту да се мачиш по дома ни ништо. ;)
     
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    ^ Може не е лошо да се ставаат природни работи, ама лимонот премногу ја оштетува косатата, мислам дека имам читано дека ја оштетува исто, ако не и повеќе од хидрогенот.
    А за резултати - треба да повториш неколку пати, не знам на кој период беше... Ама од 1-2 нијанси не може повеќе да ја осветлиш.
     
  4. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.153
    Пол:
    Женски
    Женски ај ве молам

    Имам темно кафена коса и сакам да постигнам Омбе ефект. Дали со кна или со колоршампон можам да го постигнам тој ефект?

    [​IMG]

    [​IMG] еве баш вака сакам како на Лили.
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски

    Не
    Колор шампонот и кната не се доволно јаки за да ја осветлат косата. Оди си на фризер не прави ништо сама дома
     
  6. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Има ли некој ја пробано Garnier colour sensation ?
     
  7. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Косата ми е темно плава, сакам да ставам црвен колор шампон е сега ко ке почне да паѓа цел ке падне или портокалова ке треба да се шетам?
     
  8. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Девојки, имам кафеави темни очи,многу црни веѓи, тенот ми е среден но повеќе оди кон бело, светло кафеава коса, дали би ми стоело потемна коса според вас?
    не многу црна, но сепак да биде темна :)
     
  9. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    мојата коса е фарбана лилјакова е сеа сакам да ја осветлам и да ја добијам оваа боја дали некој има искуство со осветлувањето ја сакам оваа баш оваа боја
    [​IMG]
     
  10. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Ја имам користено оваа фарба, од плавите нијанси. На почетокот бев многу задоволна како ми испаѓаше бојата и ми траеше така подолго (5-6 миења, не кој знае колку). Ама во последно време ич не ја сакам, кога ќе се исфарбаш само тогаш е (така-така) убава, после 2 - 3 миења веќе паѓа и некако на жолто ми мава косата. Тоа е за плавите, за останатите не знам дали се такви.
     
  11. Dobie

    Dobie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    240
    Би ти стоело :)
     
  12. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.256
    Допаѓања:
    3.016
    Пол:
    Женски
    Девојки ај малку помош имав светло кафена боја на косата, и сакав да ја направам малку потемна. Вчера се исфарбав со потемно кафеава од палете и ми фати многу темно скоро црна :( :(
    Сакам уште денеска да ја префарбам ама незнам која фарба да ја купам за кафеава да добијам.

    Се мислам да земам некоја ваква нијанса на боја за да ми осветли барем малку :?: Ќе фати?[​IMG]

    Што ми предлагате вие?
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски

    Ако ти е темно кафеава накај црна нема шанси да се осветли вака :( единствено е да не ја фарбаш некое време да чекаш да ти падне бојата па тогаш да пробаш да ја офарбаш со фарбва, но да знаеш ќе требс месеци да поминат
     
    На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
  14. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Да ве прашам косата ја фарбав и ми дојде скрос плава,да не речам бела. :x
    Е сега сакам да ја префарбам да добијам некои златни нијанси,само проблемот е не знам каква фарба даставам да не ми испадне темна :doh:
     
  15. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
  16. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    Сакав да ве прашам каде можам да најдам боја за коса колестоне се фарбав во фризер па за корените сакам сама да не одам таму секој а не можам да ја најдам?

    Ви благодарам,
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Kolestone мислам дека ја нема оддамна во продажба во мк, инаку и јас често се фарбам со оваа марка но во грција ја има во секој супермаркет, овде живеам и од овде ја набавувам :)
     
  18. ladyh07

    ladyh07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Како можам да ја осветлам косата која ми е црно фарбана, без шатирање и бланш бидејќи на фризер ми рекоа доколку ја бланширам, а потоа ставам светла фарма, освен што ќе ми изгори косата, бојата не би испаднала добро??? Ви благодарам :)
     
  19. DarkTulip

    DarkTulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Деколоратор земи мислам околу 700 денари е,би требало да го има по парфимерии
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски

    Јас би те советила да не ја гориш косата , а точно е тоа дека од црна тешко може да се осветли, јас минатата година бев на фризер да ја осветлам па да ја правам црвена и на крај за џабе дадов толку пари ниту ми се осветли како што треба некаде црно некаде црвено некаде портокалова бев,, и ми се направи тенка тенка косава, ми се влечеа влакната како мастика да тегнеш. Потоа земав и пак црна си се офарбав.сега се уште неможам да ја оправам.А дома тек ако ја правиш може долго време да го држиш деколораторот па по беља работа да направиш, да ти испопаѓа и коса и се може те исплашив малку но реална сум.