1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Ставајте три, четири лажици масло за коса во фарбата за да не ви се гори косата. Ова ми е испробано, фарбата фаќа најнормално и не ја суши косата.
     
  2. Blondy.92

    Blondy.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    63
    Девојки ме интересира дали некоја од вас знае каде би можела да ја најдам фарбава од лореал, денеска скоро секаде пребарав и во сити мол во космо, дм, веро центар, тинекс, ама ги нема и како наводно не се пуштаат веќе во продажба мада не ми се верува да е така. Па доколку некаде сте приметиле да ги има, би сакала да ме известите. Во прилог еве ви слика како изгледа опаковката :) Поздрав :*
     

    Прикачени фајлови:

  3. Blondy.92

    Blondy.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    63
    Девојки ме интересира дали некоја од вас знае каде би можела да ја најдам фарбава од лореал, денеска скоро секаде пребарав и во сити мол во космо, дм, веро центар, тинекс, ама ги нема и како наводно не се пуштаат веќе во продажба мада не ми се верува да е така. Па доколку некаде сте приметиле да ги има, би сакала да ме известите. Во прилог еве ви слика како изгледа опаковката :) Поздрав :*
     
  4. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски

    http://tocka.com.mk/3/109197/colour-b4- ... ja-za-kosa[/quote]

    Пишува дека на бланширана коса не фака офффф
    А дали ако а исфарбам со боја на мојата природна коса отприлика за колку време ке падне фарбата?
    Препорачајте некоја фарба добро да фане ама сакам и за побрзо време да падне..
     
  5. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Девојки дали со колор шампон може да се направе Омбре, имам темно кафеава коса па сакам на врвовите да ја осветлам-Омбре. Позз :*
     
  6. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.906
    Допаѓања:
    30.652
    Пол:
    Женски
    Мислам дека неможе.За омбре треба да одиш на фризер.Колор шампонот малце ја осветлува косата и после некоја недела паѓа.
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    Leonora, не, џабе парите ќе ги фрлиш нема ништо да се смени поготово ако имаш темно кафена коса
    оди си на фризер што е сигурно сигурно, барем таму убаво ќе ти ја направат, имам видено девојќи што сами се правеле и изгледаат како неисфарбани а не како омбре ефект. И јас мислам не се користи обична фарба за омбре туку со бланш ги осветлуваат деловите.
     
  8. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Може и со фарба, меѓутоа стварно не може со колор шампон, разликата е скоро невидлива и никогаш не знаеш како и дали ќе фати, плус малку трае.... Не експериментирај дома ич најубаво, омбре треба на фризер зашто треба прецизност, за нормално да биде омбре а не нешто шарено, фарбано-недофарбано, ме разбираш. :) Јас на пример ја имав таа среќа да ми се направи природно омбре, кога на долниот дел ми избледи смеѓата боја и излезе плавата. :lol:
     
  9. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079

    ужасни се фарбиве ич не чинат.
     
  10. protector

    protector Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Јас ги имам користено до пред една година и сум презадоволна од нив. Даваат природен сјај на косата, не се ни приметува дека си фарбана. Но сега гледам ги нема по продавнициве... Можеби тебе не ти се погодиле, ама тоа зависи од самата коса, дали се фарбаш на природна или на фарбана коса..
     
  11. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Јас почнав со колор шампон да ја бојадисувам, на крај почнав да ја фарбам, оти сакав бојата да ми трае подолго, ја носев црвена пет години и мислам дека нема повеќе да ја фарбам, откако конечно се ослободив од црвената боја.
     
  12. YourBoddy

    YourBoddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    70
    Jas prvpat se farbav vo vtora sredno, deneska bese toa, za pocetok mi se dopagja mn. Inaku ja farbav vo temno kafena zasto ne sakav skros crna. :)
    [mod-kirilica:14p4hfml][/mod-kirilica:14p4hfml]
     
  13. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Да ве прашам, дали има некаква врска каков е хидрогенот кога се фарбаш, дали прави разлика марката, дали има подобар, полош, или нема врска тоа?
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Има разлика марката.А зависи и квалитетот на влакното(дебело,тенко,јако,слабо,меко,остро).Според мене,најдобри се хидрогените што се во пакување со бојата за коса.Од лично искуство,словенечкиот хидроген го имам користено со еволушн боја за коса и воопшто не ми одговараше.Косата ми ја правеше крута и остра.Па,затоа поминав на Гарниер и со години ја користам.
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  15. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Има разлика и тоа многу. Прво зависи од косата и нијансата која сакаш да ја постигнеш со фарбањето. Јас од овој сум задоволна и не го менувам со години. Косата ми е гусата и секогаш во фарбата ставам плус хидроген од причина што не ми е доволна една фарба, а понекогаш и две. :)
    Има едни хидрогени во бугарските фарби и тие се како вода. Тоа не е хидроген, тоа е киселина :rofl: После тоа косата оштетена и изгорена ;) Влакното го губи сјајот и природниот изглед. Со еден збор ужас.
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      3,4 KB
      Прегледи:
      223
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.098
    Пол:
    Женски
    Користам на Палете фарба подолго време, но во последниве 2,3 месеци забележав дека после 2 недели повторно ми се познаваат белите влакна. Не верувам дека косата за 2 недели ми расте 2,3 см.
    Ја користам по препорака на фризерка, најслична ми е нијансата на мојата природна.
    Дали и на вас ви паѓа бојата после 2 недели? :$
     
  17. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Паѓа бојата додека трепнеш. Не се квалитетни воопшто.
    3-4 миења на косата и бојата ја нема. Не знам што се случува со фарбите, но јас ја познавам косата по нејзината нијанса. Покрај што немаат долготрајност, ја сушат косата што е најлошо.
    Смени фарба, пробај Гарниер или Еволушан. Далеку се подобри од Палете. :) :)
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  18. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Па кај тебе дури е премија што држи две недели, кај мене за само 1 недела сум подвижна катастрофа, целосно паѓа бојата исто и тетка ми се пожали дека и кај неа бил истиот случај. Се откажав од Палете, катастрофа се. Сега само Гарниер и Сајос ги користам.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    Се двоумам помеѓу Garnier Olia и Syoss Oleo intense фарбите , незнам која да ја купам. :^) :(
    Искуства од некој што ги пробал :)
     
  20. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    Денес се фарбав ;( и пак не ја добив посакуваната кафена нијанса, никако неможам да ја тргнам оваа црна нијанса ;(
    Ве молам предложете ми нешто сакам да ја добијам оваа боја
    [​IMG]
    Никако не ја добивам, се е поцрна од онаа што е на сликата