1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски

    јас прееска им пишав на фб кај се продава фарбава и ова ми го пишаа

    Still boje za kosu su prilagođene tipu kose našeg podneblja, tako da nema žutih ni crvenih nijansi u plavim tonovima. Naši proizvodi su dostupni u Makedoniji, a izvoznik je kompanija Paleta doo, Nju-delhijska 2/1, Skopje (023063447). Od njih ćete dobiti informacije gde u Makedoniji možete naći naše proizvode.

    ако дознаеш кај се продаваат кажи ми
     
  2. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    прашав денеска во парфимерија ми рекоа, тие фарбобитребало да ги има по продавниците ... или во аптеки
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Оваа фарба Стил ја имам некаде сретнато ама да ме отепа човек не ми текнуе...(facepalm)
    А инаку плавуша сум скоро 6 години...секое лето обично косата ја правам смеѓа со бугарските фарби за да ја заштитам од сонцето ова лето ми дојде убаво си се бендисав после долго време со кафена и си продолжив да се праам кафена 4 месеца и на крај ми пукна филмот за плава...се исфарбав со палете А10демек 4 нијанси осветлува и ми испадна светло кафена наредното лежник боја и сега држам некоја средина плаво и смего коренот светол а надоле темна изгледа ке треба да имам уше две фарбања за да ја добијам плавата боја ако некој знае појака плава фарба со која ке можам побрзо да ја осветлам косата..
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски

    Земи некоја од овие фарби на Еволушн или Кене , и ставај на почетокот додека ја добиеш бојата 12% хидроген. Еве земи некоја од следниве фарби

    [​IMG]

    [​IMG]

    Keune

    [​IMG]

    Овие се меѓу појаките фарби а со 12 хидроген многу повеќе ќе ти се осветли косата. Па пиши што ќе направиш
     
  5. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Може со еволушанот а кене не ми ја поднесуе главата корузи ми испагаат од неа...
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски

    Тогаш пробај со еволушн и таа е јака фарба. Мене косата ми беше портокалово жолта пред да станам плавуша и фризеркава ми ја стави таа 11.11 со 12% хидроген и добив убава сивкаста боја. Ја држев 30 минути. Ти ако сакаш сивкаста 11.11 ќе ја ставиш ако не тогаш другата :)
     
  7. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Како кенено 1000,или 1032 сакам
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски
    Еве ти од Еволушн да видиш и др плави нијанси

    [​IMG]

    Инаку и јас сакав нешто да те прашам , дали можеби си ја пробала оваа на Гарниер
    [​IMG]

    Порано кога се фарбав црна ми беше многу убава а и мириса на цвекиња , сега кога сум плавуша не сум ја пробала , а имам тенко влакно и фризеркава ми рече да ја сменам еволушн и палете зашто ми ја гори многу косата ( а морам да признаам и кожата) ми рече да ја пробам оваа на гарниер дека била многу убава. А еве резултати од неа (сликиве не се мои )

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Последна измена: 7 ноември 2014
  9. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Пробај јас порано кога почнав да се фарбам редовно користев гарниер но најубав резултат на бебешка плава боја каква што сакав јас и никогаш немав жолт корен и мајка ми ја користи само обичното пакување...А инаку најубава фарба според мене е Trend Up земи си ја околу 250ден е тубата е голема јас ја користев за две фарбања бојата не пага како кај другите некогаш се случуело само и коренот да си го фарбам а на 2 месеца цела коса пробај ке бидеш задоволно воопшто не ја гори косата како помада е кога ке ја направиш...па пиши
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.123
    Допаѓања:
    6.564
    Јас ја користам оваа фарба а сите ми викаат да ставам малку потемна зашто мн ми била бела ( а и бланширана ми е 3 пати ) како на сликата погоре од коритсаки кажете ми која фарба да ја ставам ? :D
    [​IMG]
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш потемна малку можеш со 11.00 или 11.13 да пробаш
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
  13. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    eве
     

    Прикачени фајлови:

  14. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски


    Оваа фарба еднаш ме заеба бела ко ѕид ме направи. Баш иста ко сликите што се поставени. Мислев не е агресивна на цвеќиња мирисала и коа ставив на подраснатите корени - бело! Ако си за бела оваа е мајка.

    Ај сеа малку за мене хелп :D Пак си се заебав, таква ми е ѕвездата. Таман ми се оправи косата, си дојде при себе, несакајќи пак ја осветлив, палете ц8 сменив мислев слична ќе е на оваа и колку да ја освежам... и сега коренот ми е жолт (џабе и прелив, не помогна ништо) а надолу светло плава дури бела . Не сакам таква, како болна ме прави во лицето сакам поприродна,Порано имав ставено од оваа
    [​IMG]
    абе прекраснотии, баш каква што сакав излезе иста ко на сликата и плус долго време ја имав бојата. Само коренот некогаш ми претставуваше мака, го решавав со гарниер 111 пегавата после и таа почна светла да ми испаѓа. Сега не знам дали пак да ја префарбам со сајосот, и тогаш ја фарбав врз светла и излезе супер само аман за аман нека ми каже некој кој се разбира повеќе, коренот како да го одржувам во ваква боја? :bow:
    :smoke:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски
    Ја земав оваа , ја немаше таа 111, можеби требаше да побарам и на др места само се надевам да не испадне потемна :doh:
    [​IMG]
    ќе се фарбам оа ќе пишам
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски
    Само да пишам дека се исфарбав вчера и сум задоволна ,не ме пржеше главата а и бојата убаво ми фати мада испадна повеќе накај беж ама онаа светло беж , нареден пат ја барам таа 111 , сивкастата плава од гарниер. Супер се овие фарби на Гарниер :) минатиот пат се исфарбав со тие новите палете викам ај да пробам ама не бе , првите неколку миења ок беше ама по 1 недела почна коренот да ми се познава , тоа е тоа веќе не земам палете
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  17. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    срцка бев на флизер ај викам да не зимам фарба на своја рака да не не биде успешно па отидов да прашам и ми рекче ке ме фарбала ама за сигурно незнаела дали ке ми ја осветлела ке пробала па ако не испадне ништо ке ме бланширала глупости инаку бојата на косата моментално ми е како лешник боја а сакам светла плава значи жолта и сега каква фарба да земам значи која сигурно ке ми ја направи плава бојата на косата да не експериментирам пак...позз и фала од напред
     
  18. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    и сугурно ли од еволушанот ке ја добијам посакуваната боја
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.664
    Пол:
    Женски
    Види, пробај, може од прв пат може не ама 2-3 пати фарбање со иста нијанса мислам дека многу ќе се осветли, бидејќи овие фарби на еволушн се мн јаки т.е мојава фризерка ми има речено дека е за темна основа на коса а ти имаш лешник боја што е супер.инаку бланшот е штетен косата ко ластик ја прави, но јас мислам дека нема потреба бланш кај тебе
     
  20. MejkApGirl

    MejkApGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    58
    Луѓе ја најдов таа стил фарбата во некоја зафрлена парфимерија беше во онаа со пазарски шминки и парфеми. 140 беше се мислам меѓу неа и еволушн
    Некако стил не ми е сигурна недоволно проверена барем другава знам дека ја фалат..
     
    На GossupGirlxoxo му/ѝ се допаѓа ова.