1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеално црвена коса

Дискусија во 'Коса' започната од crazylady, 26 март 2011.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Јас ја имам користено, супер ми беше само некако многу брзо ми падна бојата, како и од секоја фарба :( ;)
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  2. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Syoss мене премногу ми се допаѓа, баш споро ми паѓа, дури петтата недела од последното фарбање косава ми е неподнослива за гледање, инаку си трае. Само некако се потемна и потемна црвена ми вади, а јас сакам посветла :?:
     
  3. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Исто и мене. Трет пат се фарбав со истава нијанса, 5-29 Intense Red и ми е многу потемна од онаа нијанса првиот пат што ја добив. Не дека не ми се допаѓа, ама ја сакам баш таа од првиот пат, т.е. како на сликата од кутијата што е :doh:

    Мислев дека само кај мене е вака, ете и кај други бил истиот проблем. :?:
     
  4. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Крај веќе црвенава коса !! Се исфарваб со syoss супер ми беше, потемно црвена нема ни две недели скро ми падна на ништо не личи .. И плус две фарби ставив. Се откажувам сакам природната кафеава да си ја вратам ама како ???
     
  5. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    ^ Префарбај се со кафеава фарба слична на природната боја и готово
    Ќе ти паѓа полека и ќе ти се враќа на природната боја ама малце треба време..

    Сепак..Syoss не земам :?: Eптен ме предомисливте..
    Е сега сум со милиони прашалници и незнам што фарба да земам :swear:

    Во веро некако слабо слушнале за црвена фарба а?

    Неможам асална боја да си најдам таму..
    Сепак рамстор ќе терам да побарам имаат голем избор,а и имам во план да земам пак од субрина,многу ми беше супер првиот пат кога ја пробав.. Али и за неа се мислам - . -

    Некој ја има користено оваа нијасна и дали изгледа така како на сликата? :?:
    [​IMG]
     
  6. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666

    Секогаш ќе го имаш барем црвенкастиот сјај на косата, во случај да се префарбаш кафеаво.
    Ако баш ти била црвена, да лупнеш кафеава боја, ќе ти испадне махагони црвена, онака како со прелив.
    Едино црна, ама и од таа нема враќање.
     
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Во право е Ганшајн, јас предходното фарбање сакав да си ја вратам мојата боја, купив кафеава фарба, и после неколку миења пак даваше црвен сјај... И ја пуштив ептен да ми потера во коренот, и убаво да падне бојата, па пред некој ден пак се фарбав црвена :D
     
  8. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш си изигравав дома „сам свој мајстор“, т.е. од црвена сакав да менувам боја-кафеава. И ставив темно кафеава. Арно ама, за некое време, отприлика 2 недели, кога почнаа да излегуваат црвено-портолакови праменлиња.... :o (а темно-црвена ми беше косата, не ми беше нијансирана или бланширана па демек посветли некои...), за некое време ми беше темно кафеава со морков сјај. Ужас. Ми требаше 4-5 фарбања минимум за да се изгуби црвениот сјај.

    Мој совет до девојчето што сака да се префарба-консултирај се со фризерка. Мојата фризерка ми кажа дека црвениот сјај најтешко се трга од косата, дека мора да се неутрализира, да се „угаси“ црвеното. Нека ти каже каква фарба да ставиш, ако не сакаш да шеташ црвенкаста во косата.

    Во принцип секој премин од една во друга боја е тежок, така да не прави нешто на своја рака. Ова од лично искуство ти кажувам :)
     
  9. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Ама јас си ја сакам црвена :( Ама мака ми е на две недели да се фарбам, ептен брзо паѓа. И плус по две фарби ставам. И на почетокот ептен супер ми изгледа, после полека почнува да станува портокалова позади, шишките некако потемни и коренот ќе подрасне и во три бои сум :(
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^

    Ти ја разбирам маката. Такви се црвените фарби, за жал.... :worried:

    Јас се фарбам со Сајос, и мене не ми паѓа толку брзо како што велиш ти...Веројатно е до коренот, кај секого различно реагира и различно фаќа.
    Пробај смени фарба, ако сакаш црвена. Најди некоја друга. Пролистај ги темиве за фарби, или пак оваа тема, сигурно ќе прочиташ многу корисни мислења. Јас не би знаела да ти препорачам, зашто само 3 месеци сум црвена, и до сега само со Сајос се фарбав, и мене лично ми е ок. :)
     
  11. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Еднаш црвена, секогаш црвена... кој пробал, знае :)

    Немој никако да ставаш бланш за да ја тргнеш црвената ... Тоа е обично она што можат да ти го понудат фризерките, ама само ќе си ја уништиш косата.
    Мене Сајос ми е одлична фарба. Се фарбам кога ќе ми текне дека поминало мноооогу време од последното фарбање. И кога ја мијам косата приметувам дека не ми паѓа бојата. Ама ете кај сите е различно. Читав и за шампоните Сајос. Некој се жали, некој се фали ... мене ми ја оправија косата :)
    Ако можеш да најдеш, убава фарба е Диксон. Професионална, ја има само по некои салони, ама верувам дека ако се јавиш во нивното преставништво ќе те упатат каде, како , што.....
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    И мене Сајос ми изгледаше супер фарба на почеток.Првиот пат кога се исфарбав со неа ми стоеше 3-4 недели ама веке вториот пат за две недели почна да ми опага бојата.Ја купив Лореал,еве има веке еден месец и бојата се уште си стои,се уште не почнаа да се покажуваат црните влакна на коренот.
    Планирам повторно да ја земам таа фарба ама сакам цреша боја,само што не знам која бројка да ја земам.Не дека и претходната е лоша но сепак се плашам на крај да не испадне како морков |(
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  13. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Знам како ти е, не е лесно да си црвенокоса, јас една фарба ставам и пак за 2 недели ми паѓа, па морам да ја трпам после еден месец, бидејќи не сакам да си ја оштетам многу косата. :devil: :devil:
     
  14. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Црвените нијанси од овој тип
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    не траат повеќе од 15-тина денови.

    Верувајте, не постои таква фарба што ќе ја одржи ваквата боја константна еден месец.
    Или ќе се помирите и ќе се фарбате на секои две недели, или после 15 дена ќе шетате со некоја чудна, корозирана, 'рѓосана нијанса.
    Тоа е тоа.

    Мене од друга страна, ми се допаѓаат ваков тип на кафено бакарни-црвени нијанси.
    Ми делуваат многу поприродно, полесни се за добивање и одржување.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На crazylady и Beauchamp им се допаѓа ова.
  15. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    ^ Точно,се сложувам со Трендафилка за светлата нијанса.Јас кога се офарбав со Ред бустер од еволушн ми беше е вака:
    [​IMG]

    Тука е со блиц добро,ама многууу малце потемна ми беше и на дневно светло.
    Значи бев како семафор буквално,од километар се гледаше дека јас сум. :lol:

    И баш така,после недела дена,или две да речеме,како што паѓа почна да ми станува розева! Е тоа беше лошо веќе,се нервирав многу,сите ме прашуваа зошто розева сум почнала да се фарбам,е да бе ја луда сум! :^)

    Нема шанси да ја одржував толку светла,а многу ја сакав таква! :(
    Бу.. :(
     
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас сакам ваква боја! Кажуј бројче на фарбата. Мора да биде бланширана за да фати ? :wasntme:
     
  17. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Немора бланш воопшто,доволно е светла! :)
    Се посветла и станува со секое фарбање ..

    Иначе бројче фарбата нема за чудо :lol: пишува само RB- Red Booster - Evolution :)

    Едит: еве и нијансата вака како изгледа :wasntme:
    [​IMG]
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Еве сега ја миев косата, нема да верувате колку боја падна , водата беше црвена, толку боја не падна на првото миење откако се исфарбав. Изгледа најпаметно ќе ми биде да се исфарбам со некоја од тие бакарно-црвени нијанси, ми се допаѓа последната нијанса. Има некој пробано , предлог за фарба ?
     
  19. PoisonGirl-Valo

    PoisonGirl-Valo Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    35
    И јас сакам црвена коса,но никад нема да имам бидејќи ми е црна ,некој да каже чаре :(
     
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Купив денес Еволушн фарба, Rosso Intenso, и 9% хидроген .. Барав од таа Ред Бостер ама неможев да најдам, па ја зедов оваа најцрвената од сите :) Па ќе видиме што ќе излезе. :)
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.