1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеално црвена коса

Дискусија во 'Коса' започната од crazylady, 26 март 2011.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    :hai: Јас денес прв пат се фарбав црвена, имам долга коса и ставив 3 фарби :^) Претходно ми беше темно кафеава, е сега во коренот ми е црвена како што сакам ама надолу е темна :tmi:
    Моето прашање е: После колку фарбања вие ја добивте вашата црвена боја??? :lol: 2-3???? Колку?
    Сега сум шарена и ич не ме бендисува ваква да се шетам :lol: А ја исфарбав црвена, затоа што сакам црна да се правам, ама си реков во меѓувреме да пробам и црвена да сменам малку, да видам како ќе ми стои, а убаво ми стои на тенот ама како да ја направам иста боја да ми е цела коса. Лореал се убави ама мене ми требаат најмалку 2 фарби а може и 3 е неможам толку пари да давам-немам :lol: фала однапред
     
  2. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Јас лично рвена боја уште и уште не успеав да добијам.
    Пробај ги Рубела или Аура, во Зегин ги има.

    Инаку луѓе, дај бе кажете некоја јака фарба, да блисне црвено!
    Мутава ми е косата, тешко фаќа боја, а кога ќе ја фати не паѓа со месеци. Иста сум ко од пред еден месец ебаго. :@
     
  3. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    А ја имаш пробано новата фарба SYOSS бројче 5-29? Јас со таа се фарбам и ептен сум задоволна. А инаку пред тоа се фарбав со Palette RI5 и од неа бев задоволна, но сакав да сменам малку :)
     
  4. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Gunshine,ред бустер дефинитивно би ти одговарало на џиш црвено,што викаш ти да блесне :D
    Ако сакаш светла,ова ти е дефинитно според мене најдобра.
    [​IMG]

    Јас сепак ќе си се вратам пак на оваа,незнам што експериментирам само без врска... те ваква фарба,те ваква нијанса,и ниедна посебно не ми прави филинг како оваа RB.
    Така да,си се враќам на оваа за некој месец :wasntme:
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    После разгледувањето на темава се одлучив следен пат да ја пробам SYOSS 5-29, изгледа најмногу ,,ветува,, :lol:
    Пак да ве прашам сега: После колку време пак да ја исфарбам? (ми е страв да не ја оштетам многу со фарбите) btw денес се фарбав :) 1 недела 2????
     
  6. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Јас се фарбам на месец дена... Тогаш веќе ми е подникнат коренот, и бојата ми е малку падната, а еве веќе терам месец ипол моментално :) :)
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот ;) ама јас нема да издржам 1 месец вака шарена :lol: ми е срам да се појавам надвор :tmi: ќе мора побрзо поздрав :*
     
  8. no.name6

    no.name6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    57
    Ништо страшно,можеш да ја фарбаш за 1 недела пак со сигурност ти кажувам :)
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666

    Фала за советот, ама немам пари периодов, кнап сум ептен. Овој пат Гарниер, Трендафилка што ми ја кажа, па следечи пут, новчаникот и право во веро. :) Ај па ќе пишам, може и слика ќе ставам да се пофалам ако испаднала убава. 8)
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Девојки, ја пробала ли некоја оваа боја на Аура?
    Многу привлечна нијанса, си ја меркам подолго време, едвај ја најдов сега вртејќи по некои каталози.
    Јас се имам фарбано еднаш на времето со Аура, ама русокоса, и не ми беше многу по ќејф.
    За црвенава коментар?
     

    Прикачени фајлови:

    • Aura.jpg
      Aura.jpg
      Големина на фајлот:
      62,4 KB
      Прегледи:
      163
  11. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Јас се фарбам на месец дена, а некогаш и малку покасно. Од причина што не сакам да ја оштетувам косава сега во зима, го фарбам само коренот. А инаку сакам да направам промена на фарбата, гледам ја фалите RedBooster - како изгледа, каде може да ја најдам и колку пари е? Вака бојата ми се допаѓа, ама откако ќе ја испробам ќе ја долови вистинската боја на косата :P
     
  12. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Red Booster-Evolution ја има во Веро Центарот,Парфимериите Џоана и Јаготка,незнам колку ти се познати,во Кисела вода се наоѓаат.
    Таму барем секогаш ја има,а во Веро или пак некој друг голем маркет или парфимерија исто така ги има,но мнооогу тешко ја наоѓам таму.. Речиси никогаш.. :worried:

    Затоа секогаш си ја земам тука од кај мене :) А,и да ја нема ни оваа парфимерии јас најчесто ја порачувам да ми ја донесат,зошто не ја купуваат баш оваа нијанса многу,и не им се исплати да ја носат за џабе нели..

    Иначе 220 е ,некаде 250,зависи каде ќе ја најдеш, и не се продава со хидроген :)
    [​IMG]
    Mене волку светла ми беше со блиц ако се сликав.. а ништо поразлично и на дневно светло.
    Ептен е светла,ни бланш не и треба. :)
     
    На La.Reina.Del.Sur и Cence им се допаѓа ова.
  13. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    ^ Ауу ептен ми се допаѓа бојата :) Не е скапа воопшто, следно фарбање обавезно ја купувам оваа :) Не ми се познати овие парфимерии .. Па богами слабо црвенокоси има, ептен е смела оваа боја на коса па ретко се фарбаат. Инаку и јас и мајка ми сме црвенокоси, многу ја сакам оваа боја и не ја менувам со никоја друга. Ти благодарам на информацијата и уште нешто со колку % хидроген ја мешаш? Поздрав :)
     
  14. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Па го земам најслабиот хидроген со оглед на тоа што е прилично светла,несакам да ризикувам со појак сепак доволно е светла и вака :D
    Иначе,6ка е хидрогенот на еволушн мислам дека тој беше најслаб,и околу 60 денари е ако не грешам :)
     
  15. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Ја имам пробано, не бев баш воодушевена.

    Имаше сјај косата, ама брзо падна бојата -едвај 6 миења.
    Инаку косата ми труеше на амонијак 3 дена...
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    Вчера пак ја фарбав косата, сега му ставив потемна црвена фарба на коренот (затоа што ми беше многу џиш црвен а надолу темно :lol: и ми се изедначи малку, па после месец ќе пробам пак за посветла црвена, сега за сега арна е ;)
     
  17. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    Идеална црвена коса за мене би требало да е природната црвена коса.
    Џиш црвената боја на коса не ми се свиѓа,делува емо или готх.И боиве ме печат на очи,многу се нападни :?:
    Јас си имам природно црвена коса.Порано ми беше портокалова но со тек на време потемне и сега едвај се познава дека сум црвенокоса.Сеа сум ала Ема Стоун :D
     
  18. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Благодарение на Beauchamp и нејзиното споделување на најубавото нешто наречено Red Booster, само од едно шлакање со фарбата, дирекно на кафеава коса без претходно бланширање и ред такви уништувачи на косата, та даааааааам: (се извинувам во името на ветерот што косата ми е разлетана)
     

    Прикачени фајлови:

    • 100_3171.jpg
      100_3171.jpg
      Големина на фајлот:
      40 KB
      Прегледи:
      282
    На crazylady, FortuneTeller.xD, Beauchamp и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Луѓе помагајте. Се фарбав пред некој месец и ми беше убава, ама сегами се одми бојата и ми е шарена, коренот темно кафеав, па црвена а на врвовите многу светла, скоро портокалова. А сега за една недела ќе се сликаме за табло и не сакам да бидам шарена и не знам што да правам. Ја сакам црвена, ама ме мрзи да се фарбам на 2-3 недели, и сакам да се ослободам од црвенава боја. И сега се чудам што да правам, ама си викам ај уште еднаш да ја направам црвена за таблото, па летоске ке експериментирам со кафеавата некако да си ја вратам. Ама ми е страв да не ми испадне на шарена. Што да правам? Или дај препорачајте некој добар фризер во Скопје ...
     
  20. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    А каква фарба ставаше кога се исфарба?Чисто ме интересира..

    Инаку ако не сакаш да се фарбаш има едно средство кое се порачува од фризерските салони(сега не знам дали има секаде али добро ке биде да се распрашаш само што името му заборавив)тоа е како пена за коса во боја која ја нанесуваш после миење и ти стои се до следното миење на коса :!: Убаво е јас го користев долго време а богами и дава убава боја на косата и сјај.Јас сум задоволна од тоа и пак ке си порачам. :) не е скапо,ефтино е 250 денари чини. :)