1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Пробаше ли со Дикла? И мачкај ги ноктите со внатрешната страна од кората на лимон така секој ден за да се зацврстат.

    А за косата ставај рицинусово масло пред да се миеш така пола саат да стои.
     
  2. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Женски делуваат ампулите....ама стварно....за 2 недели се гледа разлика.... :* :rofl: :rofl:
    п.с Лилитко :* ...за ноктите гарантирано спас ти е масло за раце и нокти од орифлејм...јас после 23 години грицкање нокти со негова помош ги израснав ни да ми се скршат, ни па пукаат или лупат :rock: :clap: :rofl:
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    jeee,ajde i ja pocnav so metodava,na kolku vreme ja mies kosata?
     
  4. natasa69

    natasa69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    само маслиново масло ставај и ке видиш дека има резултати :inlove:
     
  5. Sara.23

    Sara.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas mislam deka kosata raste pobrzo kolku pojke ja kapis.Imam zabelezano a i frizerkata me sovetuva deka ako e cist korenot kosata pobrzo raste.pozzz devojki
     
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Два пати неделно, ретко повеќе, нека постои некои 10-15 минутки, како имаш време, и немојте со методата ,,почесто миење,, бидејќи можеби сега ќе ви порасне о за некои 10 години ќе немате воопшто коса, од многу миење паѓа, се ретчи, и се губи квалитетот на влакното, а башка колку почесто ја миеш толку побрзо се мрси, па може да се доведете до ситуација кога ќе ја миете секој ден....оптимално е 2 пати неделно...поздрав
     
  7. Princeskata

    Princeskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    I jas kupiv ampuli :D hahahahaha site so ampulive pocnavme!!ama moite ne bea tecni nego vo prav i zolti bea :worried: inace gi sodrzat site b vitamini isto...Me interesira dali i vasite bea zolti i vi go oboija samponot???
     
  8. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    да....жолти се во прав, тие што ги содржат сите витамини б...со малку од дестилираната вода(ти дадоа претпоставувам) разреди ги и стај ги...инаку незнам дали ми го обоија шампонот жолт си беше :lol:
     
  9. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    Еве некои совети од кујната хехе

    Маслиново масло.

    Еднаш неделно ставете ѝ на косата маслиново масло и чувајте го околу 30 минути. Потоа нормално измијте ја косата.

    Алое вера и мед.


    Помешајте малку гел од алое вера и една лажица мед, смесата нанесете ја на главата. Почувајте ја околу 20 минути, измијте ја.

    Кромид за здрава коса.

    Исечкајте еден кромид и ставете го во шишето со шампон. Оставете го да стои 15 дена и почнете нормално да го користите шампонот. Ваквиот шампон не само што го забрзува растот туку дава неверојатен сјај.

    Алое вера и кромид.

    Направете си шампон од алое вера и кромид. Користете го 2 до 3 пати во неделата. За поголема ефикасност комбинирајте го со регенератор од рузмарин или од авокадо.

    Сок од домати.

    Сварете неколку домати, исцедете ги и со водата плакнете го шампонот.

    Масло од рузмарин.


    Во сад ставете половина шолја маслиново масло и сув рузмарин. Ваквиот состав малку подгрејте го на шпорет или во микробранова и убаво соединете го со толчник. Оставете ги да стојат неколку дена и почнете да ги користите како масло за масирање на скалпот.

    За масажа...

    Изматете едно јајце, во него капнете неколку капки маслиново масло и две лажици мед. Смесата нанесете ја на скалпот и масирајте.

    се надевам дека ќе ви помогнат :)
    а со водата најбрзо расте косата. Само ако се одлучите за тоа користете бебешки шампон како што е наведено погоре
    ;)
     
    На Lora.rosse му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sara89

    Sara89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    po kolku apuli stavate vo samponot,obicno samponite se po 250ml..
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    jas vo sampon od 200 ml mislam (becutan od kamilica),staviv tri ampuli,i pred sekoe koristenje na samponot ubavo go protresuvam
     
  12. Sara89

    Sara89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    falaaa mnoguuu femina90 ;) :)
     
  13. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    Абе дај кажете колку B6 таблетки се дробат во 200 мл шампон. maloto.golemoto пиши ти колку си ставила во шампонот???
     
  14. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    Јас почнав некои совети да ги применувам како сто се пиење пивски квасец(таблети),пијам витамини,зелен чај еве почнав и секој втор ден да ја мијам косата па ке видиме какви резултати ке има :)
     
  15. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Јас ке применам некои до советите наведени во претходниот пост,баш да видам дали има ефект,ке го сменам бебешкиот шампон од Џонсон,оти каква сум во косава катастрофа,како вештерка,уште метла ми фали :D :lol: :rofl: :rofl: некој друг ке си земам,иначе не сум задоволна од табелтите што се од пивски квасец.
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Девојкииии побрзо со кофите надвор да собирате дождовница!!! :rofl:
    Прабаба ми бог да ја прости,викаше дека од дождовница коса растела!Соберете две-три кофи,истура надвор! :D
     
  17. Verica96

    Verica96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    А каков е тој пивски квасец...?
    се пие ли? :rofl: :lol:
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    tabletite pivski kvasec se pijat,a prasokot se rastvora vo voda i se nanesuva na kosata no mislam deka moze i vo jadenje da se stavi
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Енка да се јави на рецепција и да ми одговори кој витамин б во ампула го има додадено во шампонот? :) Јас купив б6 три денес,секоја по 10 денари,се мислев дали да купам од сите б и да шибнам еден коктел,ама се премислив.
     
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    ja zemav bevipleks se vikaa ampulite gi sodrzat site b vitamini