1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079

    бананаааааааааааааааа јок :o се заебав ко факот у мракот, после бев факот со банана која ја вадев половина час од коса.
     
  2. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Како побрзо да ми порасне косата?
    ~Ние се мачиме да дознаеме аа всушност некој сакаат да сЕ ослободат од долгата коса ;)
    ~ја прашав братучетками имаше долга коса ја скрати,по некое време косата и беше порасната... :o
    ее еве вака кажа дека не и обрнувала внимание на должината , ја обликувала ја плетела ,ја степенувала и рамнела,не ја фарбала-едноставно си играла со косата.
    ~ВИКА ДЕКА КОСАТА НЕ РАСТЕ ПРЕКУ НОЌ*САМО ЕДНОСТАВНО НЕ И СЕ ЗАМАРАЛА,СИ СЕ ПЛЕТЕЛА,ПЕГЛАЛА,ЈА РАМНЕЛА ПА СТЕПЕНУВАЛА ИИИ ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ......VUP УБАВА ПРОМЕНА :)
     
  3. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Девојки едноставо оставете ја нека си расте самата ке видите дека по неколку месеци ке ви биде бааги порасната еве јас така пред неколку месеци леле сакам да ми порасне косата цело време на тоа мислев, ја разлистав темава и видов дека повеќето ставате ампули во шампонот и јас земав ставив ампули и не се замарав и кога гледам пред некој ден братучетка ми ме гледа и се чуди колку ми е порасната косава а не сме се видела неколку месеци.
     
  4. ihatepeople

    ihatepeople Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ми треба ваша помош феминки!

    Значи си имав убава малку прекршена коса со должина до рамениците. Не беше којзнае што, но во денешнината скоро сите девојки носат долга коса. И сеа незнам кој ѓавол ме тераше да одам да се шишам. Отидов таму со намера 2цм да скратам но фризерот ми наметна „малку„ повеќе да скратиме и да имам „фризура„. Но, завршивме со мојата жална косичка која достигнува едвај под брадата. Значи се каам највеќе на свет, зашто косата ми е како ѕвоно на глават и буквално изгледам како третоодделенче.Ве замолувам да ми кажете финти и начини како да се врати должината што побрзо. (без користење пегли, не преферирам тоа). Поздрави
     
  5. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Почесто миење на косата и негување со капки и триста чуда би и помогнало во растот на косата,е сега зависи и како ти расне дали брзо или полека,мене ми расне ептен бргу а и со оглед на тоа што се немам шишано скоро година хихи долга ми е и веке е за шишање ама нема да се шишам до август тогаш ке ја потшишам малку колку да се скратат оштетените врвови и тоа е.
     
    На ihatepeople му/ѝ се допаѓа ова.
  6. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Маска со квасец

    За правење на маската потребно ви е половина пакетче квасец кое треба да размеша со половина чаша вода или јогурт. Кон нив додајте лажица шеќер или мед и оставете ја смесата да ферментира околу 20 минути. Потоа нанесете ја на косата и оставете ја да отстои на неа околу половина час.

    Маска со сенф

    Измешајте 200 мл јогурт со 1 лажица сенф и две лажици маслиново масло. Промешајте ги добро. Нанесете ја добиената смеса со памук на косата. Оставете ја маската да отстои половина час, а потоа исплакнете ја со топла вода. Од една страна оваа маска го стимулира растот на косата, поради присуството на сенф, а од друга страна млекото и маслото ја заздравуваат косата.

    :)
     
  7. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    :D
    Ништо, миј се со шампонот со лук од афродита многу добро влијае на растот мене ми помогна многу, чешлај ја наопаку масирај го скалпот или примени било кој од овие купишта други совети назад на темава :)
     
  8. unamiedelabc

    unamiedelabc Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Косата многу брзо ми порасна од Б-витамини(ампули) во Илирија шампонот од бреза и Gliss регенератор. Многу ми ја скратија(ама сепак ми беше многу оштетена) и бев во шок, не ми стигаше ни до раменици(кај 10 Апр., се истрижав), а сега ми е малце под рамена. Не ја фенирам, ниту пеглам. ;)
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Ќе си купиш чичково масло кое е наменето за побрз раст на косата и пред секое капење ќе си ставаш на косата да стои 1 час и ќе го измиеш. Исто така пробај да се храниш поздраво, да конзумираш повеќе витамини и протеини. :)
     
  10. unamiedelabc

    unamiedelabc Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Девојки поубаво е чичковото или рицинусовото масло? :)
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Убави се и двете,рицинусово е наменето за раст на косата а чичково против опагање.
     
  12. unamiedelabc

    unamiedelabc Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    А ова рицинусовото како се става на коса? Колку капки? Се става во вода или? :wasntme:
     
  13. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.037
    Пол:
    Женски
    unamiedelabc,јас имав еднаш земено оревово масло,и го ставав директно на коса без вода,неколку капки пред капење,30мин отприлика стоеше,мислам дека сите масла директно се ставаат без вода и се оставаат малку да постојат.
     
    На unamiedelabc му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Девојкава навистина ми помогна! Од сега нема скратување на врвовите! :!: :D Во видеото кажува како да се ослободите од расцветаните врвови исто така. :D
    http://www.youtube.com/watch?v=CxwTaFnWV3o
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Што точно кажа?Како ти помогна? Не ја сфатив баш,само колку што видов овие производиве што ги покажуваше ги нема кај нас :worried:
     
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Јас ставав на прсти а потоа масирав,па си капнува на глава па масирав па малце ке поминив со раце цела коса и сат време и после ја миев косата(значи на сува коса пред миење,нема некој ред за колку капки масло,само да не биде претерано ;)
     
  17. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Па можеш на Али Експрес да ги нарачаш. Многу се евтини. Инаку ќе ти кажам што е најважно што кажува. (зошто многу кажува) :lol:

    Кажува дека потстрижувањето на расцветаните врвови е фрлање пари. Кога ги скратуваме врвовите, косата иста ќе си остане засекогаш (што е логично) :D и за да ги избегнеме расцветаните врвови, после секое бањање да се чешла косата со чешел не со четка. Исто така и со горе спомнатото масло (рицинусовото) мачкај ја на врвовите и на корените (така се викаат?) косата пред бањање (мислам). :?: Ако сум кажала грешно, поправете ме. :tmi: :$
     
    На a7-Femina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас па никако не можам да ги најдам тие на алиекспрес, ќе можеш некој линк да ставиш?
     
  19. Kristinna1

    Kristinna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    125
    за да ги нарачаш на Алис Експресс е овдека е на линкот http://www.aliexpress.com/ ама што да нарачаш требит таа да ти дајт линк , Поздрав :) ;)
     
  20. a7-Femina

    a7-Femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Потполно се согласувам со тебе....На секој два месеци даваме пари за кратење на врвовите....но се знае како кратат некој од фризерките па токму затоа неделите додека си се мачел да ја пораснеш косата паѓаат само за кратење на врвовите...

    Овие денови одам на фризер малку да ја променам формата на косата 8) а потоа продолжува по овој третман ;) :D
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.