1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54
    Девојки може ли некој да ми каже какви резултати има од б-комплекс таблетите во шампонот ?
    И дали цели таблети се ставаат во шампонот ? :)
     
  2. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Love, jas imam stavano,imat efekt,pobrzo rastit kosata,pozdrava e i pojaka.. Inace mojt i vo ampuli da gi zemis...
     
  3. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54

    Фала :*
     
  4. goddess1337

    goddess1337 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Мене побрзо ми порасна со тоа што ја миев секој втор ден :lol: Чудо.. За еден месец ми порасна повеќе од што очекував :$ Од кога ќе ја измиев, не ја триев со пешкир туку само ќе ја потапкав и ќе ја оставев сама да се ишуши.. Тек после тоа чешлање :)) И цело време во плетенка кога требаше да спијам. Од маски за коса ставав само: 2 лажици мед, 2 лажици оцет, 2 лажици маслиново масло и жолчка од јајце.. 2 пати неделно :P Можеби таа помогна малку :^) Како и да е не ја преопторарувајте косата, не се труете со апчиња и глупости, често одете и скратувајте ја барем по 2-3 сантиметри, дозволете и да живне и косата малку :rofl:
     
  5. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Женски јас си заприметив дека кркмите или шишките исто е ми пораснаа во текот на летото, за три месеци ми пораснаа до носот. Последниот месец пиев Биотин, еднаш наутро еднаш навечер, но некако многу скапо доаѓа околу 500 денари треба да дадеш за еден месец. Моментално користам бадемово масло, а сега мислам и да си земам некој друг шампон. Користев head and shoulders apple. Не планирам да одам на фризер се додека не ја пораснам косата повеќе од каде што сакам, си ставам масло и врвовите не ми се оштетени. Регенераторот ми е од Лореал, сега чекам да помине време, па да видам дали ми пораснала хахаха :D
     
  6. monika12343

    monika12343 Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    ako sakate zdrava , podobra kosa , a se razbira i podolga maslinovo maslo pred banenje kolku satii povekje mozete tolku podobro ;)
     
  7. unamiedelabc

    unamiedelabc Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Јас правам маска со жолчка од јајце(за протеини), неколку капки кокосово масло и неколку рицинусово. Исто така јадам балансирана диета и вежбам. До пред некое време ставав само рицинус(од кај април негде) и косата стварно многу брзо ми расти. Исто така престанав да користам фен, фигаро и слично. Тешко ми се суши, ама затоа рано сабајле ја мијам.
     
  8. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Јас решив да го пробам рецептот со шампонот од коприва и б-комплекс таблетите :D Сега само да прашам, колку се става во еден шампон?
    Може ми е малце глупо прашањето, ама б-комплекс таблети и Б витамин е исто или? :tmi: :D
     
  9. Tumblr.123

    Tumblr.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Па чешлај ја повеќе пати дневно косата :) и пиј пов8еќе вода :)
     
  10. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.504
    Пол:
    Женски
    Јас имам ужас коса.Разлетена,оштетена...никаква.И расте едвај 3 сантима годишно.
    Еве неколку „финти“ од мене за побрзо растење на косата кои почнав да ги користам.
    Стрижете ја косата.Не само расцветани врвови,туку и оштетените прамени.Еве јас вчера сама со најобични ножици се потстрижав,додуша половина коса ја исеков,ама премногу ми беше оштетена.Кога го допрев тоа исеченото како синтетика беше,страшно.
    Потоа,почесто ја чешлам косава.Ова го правам од потреба,ама добро.Сега избегнувам да го правам ова бидејќи приметив дека од чешлање ми се премногу мрси косата,не знам зошто.Но,јас пред спиење 10 минути ја чешлам косата.
    Помалку користам пегли,фенови и сл. Да кажеме еднаш неделно ке се испеглам.Сега неделава неколкупати користев фен,но ништо страшно. :) И,почесто пробувам да правам фризури со косава како плетенки,коњски опавчиња,кики и сл.
    И,ова интересен тип,а тоа е да не ја собирате косата во крпа после миење.Знаете нели кога си правиме чалми со крпите.Е,тоа не било во ред.Читав некаде,не знам зошто точно не е во ред,ама знам дека реални беа фактите.
    Потоа,многу е битна и исхраната во која можете да вметнете рибино масло,но јас не го правам тоа.Треба да ги внесувате витамините што му ги треба на организмот,исто така.

    Ке ви пишам натаму дали има резултати.
     
  11. sinorinJa

    sinorinJa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Со што почесто миење на косата дефинитивно расте побрзо. Испробано :P
     
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Изгледа и мене од многу често миење ми расте брзо. И косата и ноктите. Од водата растат.
    На Нова Година ја скратив до рамењата, а сега ми е 2-3cm над половината :)
     
  13. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    девојкиии јас оваа го најдов сега на српски е но незнаев да го преведам не сум го пробала но дефинитивно ќе го испробам ;)
    Maska od banane
    Pomiješajte dvije zgnječene banane, žumanjak, te žlicu (jušnu) soka od limuna. Smjesu nanesite na kosu, te omotajte glavu plastičnom vrećicom i ručnikom. Ostavite da djeluje 30-40 minuta, te isperite.
    Maska od naranče
    Pomiješajte šalicu soka od naranče sa šalicom jogurta. Smjesu nanesite na kosu, omotajte glavu plastičnom vrećicom i ručnikom. Ostavite da djeluje 30-40 minuta, te temeljito isperite.

    Источник: http://recepti-savjeti.com/ovo-je-maska ... -kao-luda/

    Ако зне некој нека ми го преведе ќе му бидам ептеен благодарна
     
  14. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.204
    Пол:
    Женски
    ^
    Имам читано дека маската од банана не е ефикасна и дека тешко се мие од косата. :?:
     
  15. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Мм.. :?: Тогаш бананите ќе ги користиме за избелување на заби :D
     
  16. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.606
    Девојки си купив чичково масло? како се користи може некој да ми каже?
    Фалаа :)
     
  17. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Ќе го нанесиш 45 минути пред миење, барем јас така правам. Инаку мене ми препорачаа бадемово масло за раст на косата.

    Јас едно време користев Бадемово и имаше можеби благ пораст на косата. Ама од често миење со сигурност расте.
    А имам една другарка што не користи ништо а косата премногу брзо и расте. Не знам зошто така, исто и кај мајка ми :D Мора да постои некоја тајна.
     
  18. hamlet1ca

    hamlet1ca Нов член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Колку се корисни ампулите за растење на коса и дали воопшто има некаков ефект од нивното користење? Во план сум да купам ама незнам какви. Ми предложи една другарка од страната на Pantene ама незнам какви се ? Ако знае некој нека каже ;)
     
  19. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    7.730
    Фризерката ми кажа дека и бадемовото масло помагало за раст на косата, јас досега обично го ставав на врвовите,а на коренот рицинусово или чичково.
    Сега си правам мешавина од една мала лажичка рицинусово, една бадемово и една чичково, нанесувам на коренот и држам барем 2 часа, потоа ја мијам косата со брезов шампон на Илирија. Не помина ни еден месец од кога се шишав, а косата ми е порасната 2,5цм, си видов по шишките :) и многу се израдував.
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Не постои тајна. Такво е влакното на самата коса. Јас користев за опаѓање на косата шампон од лук и ми порасна баеги време. Самата си приметив јас. Но кај секого е различно.