1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Мене чичковото масло ми го препорачаа на доктор пред миење на ди ставам само на темето на главата и ми го препорачаа бидејќи имав нешто во глава ми растеше како брунки и пред миење такво да си ставам и да се измијам за растење на косата незнам дали се употребува
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Го користам еднаш месечно чичковото масло. На фризер ми рекоа дека честото користење ја мрсело косата.
     
  3. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    541
  4. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    срцка ке може ли да ми кажеш колку пари е шампонов...позз
     
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    Користев Доктор`с шампон од мед така некако - propolis4.gif прополис и ми порасна косата многу и тоа за 2 недели. Е сега проблемот е што не мозам да го најдам шампонот а го купив од Пакет маркет 80-100 денари така некако беше.
    Дали знаете друг шампон што дава резултати во растот на косата? (приемр од едно шише на се осеча резултат)
     
  6. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Мене ми порасна мн брзо од шампонот и регенераторот ОРЗЕНЕ :)
     
  7. Kate.93

    Kate.93 Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Б-комлекс ампули од Зегин. Ставете ги во шампонот што го користите. Косата не ми растеше, со години ми беше над рамена. Одкако почнав да ставам ампули за година дена ми порасна до кичма...
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 11 ноември 2014
    На flowersss му/ѝ се допаѓа ова.
  8. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    колку ампули ставаш и колку пари се ???
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    @SunnyGirl2 јас од маркетот во Веро Центар го купував шампонов, провери таму.
    И јас го препорачувам.
     
  10. srnicka00

    srnicka00 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Јас користам кокосово масло,или поевтина варајанта кокосово млеко со малку мед се нанесува со масажа и стои еден час па се измива.Кај мене има резултат.
     
  11. JustBeYou

    JustBeYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Немора да значи дека се мрси, секоја коса е различна јас користам наизменично еднаш кокосово еднаш чичково, се миам 2 пати неделно (понеделник и сабота) притоа секој ден вежбам и се потам но не ја мијам.

    Инаку маслата не се за по брз раст туку за влакното да не е оштетено, да е сјајно и сл.

    За побрз раст само витамини јас користам вит. Ц б 12 б6 и б2 како ампула во шампон од бреза и има резултати
     
  12. JustBeYou

    JustBeYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Сите ампула се со различна цена но не се скапи. Од околу 11 ден се движат до 25 (толку е само б комплекс што ти претставува мешавина од витамините на б групата).

    Јас ставам 2 од б2 б6 (или б12) и една од ц таа е поголема. Редам во зависност од тоа какви ќе најдам во аптека
     
  13. Kate.93

    Kate.93 Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zavisi od goleminata na samponot, ako e mal stavi 2 ako e pogolem 3. Vo zegin 30-40 denari bea tie sto gi zimav jas.,,
     
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    девојки јас користам таблети од пивски квасец , и шампон од фитовал ,во шампонот ставив ампули од б6 и б12, и за две недели ми порасна два сантиметри , а за една година ми порасна 5см и мн ми се оретчи мн , а сега со таблетиве ,шампонов , и ампуливе ми расте како луда :D
     
  15. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Шампонот ми е 1000ml таков од коприва земав значи да земам еве на пример 4 само какви зш гледам различни сте изнапишале...белки како шо ја мијам косава на 2 дена ке ми потера:)
     
  16. iamnotaquitter

    iamnotaquitter Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    20
  17. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Девојки , на еден српски сајт, најдов како да се направи шампон за побрзо растење на косата па да го споделам со вас, се работи за следново :
    1. Šampon od koprive (običan litarski)
    2. Pantenol 100 ml (vodeni rastvor)
    3. Kapi od koprive 30 ml (jedna bočica)
    4. AD kapi, vodeni rastvor (jedna bočica)
    5. Ricinus ulje 50ml
    U 750 ml šampona od koprive, umešati celu bočicu pantenola 100 ml, celu bočicu koprivinih kapi 30ml, celu bočicu AD kapi i ricinusovo ulje (ko ima prirodnu, netretiranu kosu neka stavi pola bočice ricinusa, a ko ima farbanu suvu kosu, neka stavi celu bočicu).
     
  18. JustBeYou

    JustBeYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    И јас користам таков шампон ама го претураме во празно шише затоа што шише пд 1л со 4 ампули е малку ... го претураме и ставам б2 б6 или б 12 од кој има од тие по 2 (вкупно 4) а некогаш редам и повеќе
     
    На flowersss му/ѝ се допаѓа ова.
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    ПОСЛЕ ОВА КОСАТА ПОВЕЌЕ НЕМА ДА ВИ ПАЃА, А И ЌЕ РАСТЕ МНОГУ ПОБРЗО


    Позната новинарка од списанието Allure се изненадила кога од фризерката добила необичен совет против косопад: Нанеси само малку цимет на темето и убаво измасирај го скалпот само неколку минути.

    Оваа информација подоцна ја проверила и кај својот дерматолог кој и објаснил дека циметот е еден од најдобрите природни стимулатори за брз раст на косата како и ефикасен лек против косопад.

    Дерматологот Франческа Фуско изјавила за списанието дека нејзините пациенти биле мошне задоволни од овој совет.

    На сите кои сакаат да го пробаат циметот како лек против косопад им препорачува во маслиново масло да додадат лажица цимет за да се добие погуста смеса, и со препаратот да го масираат скалпот неколку минути, а потоа да остават лекот да отстои неколку часа. Остатокот од маската треба да се нанесе и по должината на косата за да се зајакне влакното и да не пука.




    Ke go probam ova, zosto e nemozno da e stetno
     
  20. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.111
    Пол:
    Женски
    пивски кваец помага или во шампон од коприва ставете 2 од б2 и б6 ампули :)
     
    На flowersss му/ѝ се допаѓа ова.