1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. sexy.s

    sexy.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Шампоните на KLORANE се закон... побарајте ги во аптеките (во Ск ги има за друѓите градови не сум сигурна).
    Поздрав ;) :*
     
  2. daaani

    daaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Leleeeee devojki bravo za site ste se ubile od pishuvanje,samo me ispozbrkavte sea ne znam od kaj da pochnam so tretmanive :( :rofl: inache katastrofa kako mene ne ste,imam kadrava suva i gusta kosa ja mrazam najveke na svet :devil: I ne znam dali voopsto ke uspeam da ja porasnam koa ja ubivam so presa i fen 2-3 pati nedelno :D I posle zasho im bilo lesno na mazite :rofl: e ne be ne im e :rofl:
     
  3. eli.vaga89

    eli.vaga89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    да растат и тоа МНОГУ :geek: . Јас го користев само 2 недели и веќе цела коса ми е со бебешки влакна :worried: . BTW воопшто не сум задоволна затоа што цела коса ми е со првут откога го користам шампонот со ампулите и веќе го фрлив,не ставам веќе ништо на коса,нека си порасне природно.
     
  4. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    мене па баш напротив...ми заретче првутов.. |(
    а сега пак одкатко го додадов пантенолот и ад-капките во шампонот, косата ми е парче, воопшто немам првут и минатиот пат без маска првпат во живот лесно да се раслечла и да биде свиленкаста на допир... :rock: ептен сум среќна!

    пс. бебешките влакна си ги извадив со конец, и си го решив проблемот :)
     
  5. sweety23

    sweety23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2

    a kolku tocno jogurt ili nema veza :)
     
  6. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас го знам ова со една лажица јогурт, една цеден лимон, една жолчка, една рицинусово масло, една лажица мед, само прочитав дека се препорачува еднаш месечно.
     
    На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sweety23

    sweety23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2

    Дали знаете некој друг испробан начин за растење на косата?

    [mod-kirilica:1l30gh6o][/mod-kirilica:1l30gh6o]
     
  8. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Па нема некои спектакуларни начини, не барај. Единствено преку ноќ со надградба расте коса, ама тоа не е тоа тоа нели?
    Пиј повеќе вода, секое утро пиј еден мултивитамин, практикувај почесто конзумирање на овошје и свеж зеленчук, пиј млеко, избегнувај да ја малтретираш со фенови и пегли (прави го тоа внимателно), не ја миј често (секој ден), можеш да пиеш таблетка б-комплекс или пивски квасец (во прав па растворен со вода, или таблетки од аптека), ставај маски природни од разни масла, ореово,бадемово,чичково,рицинусово, спиј редовно...
     
    На jovanoskat му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sweety23

    sweety23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    а дали е вистина дека растат бебешки влакна од ампулите и во колку мл шампон ги рсатвори
     
  10. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    40 цм за годинаа?.. Тоа е многу.. Колку време треба да отстои на косата? :*
     
  11. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Девојки, читајте малку повеќе на нетов, невозможно е коса да порасте толку......ни 10 за месец, ни 40 за година!
    Максимум е 2 и пол за месец - и тоа ако си совршено здрав, и ако ги следиш сите тертипи како да пораснеш долга коса, а за обични смртници како што сме ние тоа изнесува 1 цм! И за година максимум е 15 цм! Поззззз :*
     
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    [/quote]

    Девојки, читајте малку повеќе на нетов, невозможно е коса да порасте толку......ни 10 за месец, ни 40 за година!
    Максимум е 2 и пол за месец - и тоа ако си совршено здрав, и ако ги следиш сите тертипи како да пораснеш долга коса, а за обични смртници како што сме ние тоа изнесува 1 цм! И за година максимум е 15 цм! Поззззз :*[/quote]
    Дефинитивно си во право. Но не е лошо да ги прочитате и моите совети кои ги дадов некое мислење погоре, секако не може да шкодат. Најдобро е да не се замарате премногу, да се храните здраво, да гледате да внесувате витамини и минерали, пијте си мултивитамин секое утро, да не ја малтретирате косата... Не гледајте ја секојдневно вашата должина на косата, така многу побрзо ќе порасне ;)
     
    На Scarlet88 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Денес го побарав во Тедико шампончето од бреза на Илирија , ама немаше .Ги имаше само од коприва и од камилица :( Ќе преверам утре и на друго место , се надевам ќе најдам , баш сакав да го пробам.Не ми се купувам Фитовал пак , некако не ми беше ништо посебно .
     
  14. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Дали шампонот алпецин мириса лошо? Бидејќи назад неколку страни прочитав дека фитовалот мирисал неубаво, па да прашам за алпецинот, бидејќи планирам да купувам.
     
  15. femina.sk

    femina.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    144
    Никако да не купуваш Алпецин,ненормално ќе ти се чеша косата дури и :bug: ќе ти шетаат по глава,купив еден шампон од аптека ја исчистив косата па и кажував на една другарка и таа купи друг чисто да провери дали е до шампонот или до мојата коса и на нејзе и се случи истото...Одвратно!!Сепак ти си знаеш али јас сепак ти викам НЕМОЈ!!
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Ееее тоа ти е,кога цел живот не лажат колку се 15 сантими...
     
    На bigfish му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Што зборуваш? :o
    Јас пак 3 дена гладувам на школо за да соберам пари за шампонот и таман собрав... ;(
    И што сега? Фитовалот е подобар?
     
  18. femina.sk

    femina.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    144
    Не верувам дека е подобар,но сепак не го имам пробано не смеам да те убедувам.. ;)
     
  19. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Леле, колку се смеев за коментарот на Лилит. Браво!

    Инаку девојки што е претерано е претерано. Па што повеќе препарати и се ставаат на косата, толку повеќе ослабнува влакното.
    Јас редовно ставам рицинусово, навика ми е уште од дамна.. И редовно заради имунитетот си пијам б комлекс. И косата и ноктите ми растат брзо. Меѓутоа јас редовно ја шишам, зошто носам кратка фризура, и фризерот ми има кажано дека косата ми расте брзо....барем релативно побрзо од нормалното.
    Ама 10цм?? Ајде мојава расте некогаш по 3-4 на месец...ама медицинксо чудо е толку брзо растење!
    Би ве советувала само да си ја миете со соодветен шампон, и да пазите на здравјето одвнатре! :)
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ljubi

    ljubi Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas mislam deka ke vidis najgolema razlika deka ti porasnala kosata ako ne ja sisas sekoj mesec.. Edno vreme mi kazaa drugarkite da ja sisam kosata poveke i nisto ne napraviv so toa samo ja skrativ.. So pomalku sisanje i poveke nega na kosata so razlicni regeneratori i shamponi mozes da ja porasnes najprirodno i bez hemikalii :D

    [mod-kirilica:2f765cml][/mod-kirilica:2f765cml]