ТЕМА: Како побрзо да ми расте косата?

Мислење 24 Апр 2010, 17:36

Lilit напиша:Па се е ради пивскиот квасец што го има во пивото,ви велам купете пивски квасец и користете го како маска вмасирувајќи го во скалпот,држете го половина час и потоа измијте.Ем сконцентрирано многу повеќе отколку пивото,ем не смрди,едина предност на пивото е што ја прави косата сјајна,но покрута на допир.
Сега го користам Орзене шампонот со пивски квасец и да ви кажам ме зачудува.Ама не ми се допаѓа тоа што косата ми е прекрута после тоа,па затоа само врвовите ги третирам со пантен за сува и оштетена,плус регенераторот,но никако да стигне тоа до скалпот,туку само на половина коса.

Kako mozi da se vmasira pivskiot kavsec v skalpot? Treba da se rastvori so nesto ili kako ??? :worried: Ve molam zenski ako znaj nekoja da mi pisi .....
Аватар на корисникот
ance.pp

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 22 Апр 2010, 16:40

Мислење 24 Апр 2010, 18:26

ance.pp напиша:
Lilit напиша:Па се е ради пивскиот квасец што го има во пивото,ви велам купете пивски квасец и користете го како маска вмасирувајќи го во скалпот,држете го половина час и потоа измијте.Ем сконцентрирано многу повеќе отколку пивото,ем не смрди,едина предност на пивото е што ја прави косата сјајна,но покрута на допир.
Сега го користам Орзене шампонот со пивски квасец и да ви кажам ме зачудува.Ама не ми се допаѓа тоа што косата ми е прекрута после тоа,па затоа само врвовите ги третирам со пантен за сува и оштетена,плус регенераторот,но никако да стигне тоа до скалпот,туку само на половина коса.

Kako mozi da se vmasira pivskiot kavsec v skalpot? Treba da se rastvori so nesto ili kako ??? :worried: Ve molam zenski ako znaj nekoja da mi pisi .....

па ќе го раствориш со вода....3-4 лажици пивски квасец и вода колку да го размешаш, ни течно многу ни густо...средина...за да можеш да го вмасируваш но да не ти растекува....ако имаш сува коса додај во тоа и 3 лажици маслиново масло или бадемово...и остави 30 мин - 1 час...
Аватар на корисникот
enca.69

Жолто цветче
 
33532705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Мислење 25 Апр 2010, 13:31

mozam da kazam deka za pobrzo rastenje na kosata efikasen e samponot FITOVAL go ima vo zegin aptekite i jas go koristam dosta sum zadovolna
danyela

Фем почетничка
 
00
Мислења: 14
Зачленет: 25 Апр 2010, 13:27

Мислење 25 Апр 2010, 14:20

Јас имам користено и имаше резлутат.Еден морков исечен на кругови и сварен во 1 чаша вода и после во таа вода да се исцеди 1 лимон.(колку морков толку лимон)Се става на мокра коса се остава околу 15 мин.и се плакне или мие со шампон. пробајте па пишите позз
Аватар на корисникот
studentka55

Фем почетничка
 
10
Мислења: 2
Зачленет: 22 Апр 2010, 00:22

Мислење 26 Апр 2010, 22:12

prasanje do onie sto dodavale ampuli vo sampon-najnormalno se miete vednas po nanesuvanjeto sampon ili ostavate nekoe vreme da deluva na korenot?
Аватар на корисникот
femina90

Жолто цветче
 
20591302
Мислења: 3960
Зачленет: 25 Дек 2009, 00:21
Локација: Скопје
Not every brigde wants to be crossed :)

Мислење 26 Апр 2010, 22:15

femina90 напиша:prasanje do onie sto dodavale ampuli vo sampon-najnormalno se miete vednas po nanesuvanjeto sampon ili ostavate nekoe vreme da deluva na korenot?

па јас секогаш оставам шампонот да постои некои 5 минутки, а сега со ампулите од 5-10 мин...како имам време ;)
Аватар на корисникот
enca.69

Жолто цветче
 
33532705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Мислење 26 Апр 2010, 22:37

enca.69 напиша:
femina90 напиша:prasanje do onie sto dodavale ampuli vo sampon-najnormalno se miete vednas po nanesuvanjeto sampon ili ostavate nekoe vreme da deluva na korenot?

па јас секогаш оставам шампонот да постои некои 5 минутки, а сега со ампулите од 5-10 мин...како имам време ;)

fala tii ;)
Аватар на корисникот
femina90

Жолто цветче
 
20591302
Мислења: 3960
Зачленет: 25 Дек 2009, 00:21
Локација: Скопје
Not every brigde wants to be crossed :)

Мислење 30 Апр 2010, 23:20

Само да ви кажам ако се дрзнете да пиете омега 3...тогаш бидете спремни да се соочите со килограми плус...отвара апетит ненормално многу и најмал ефект има врз растот на косата.Повеќе штити од кардиоваскуларни заболувања и го штити мозокот,него ли што делува на раст на коса и нокти.Пијам два месеци...првата недела се убив од јадење незнаејќи зошто,си качив 2-3 килограми,па отпосле ми текна...исто ви е како рибините зрнца како мали што ни ги давале...Се консултирав со матичната кога бев болна сега скоро,ми потврди дека е од тоа! ;)
Аватар на корисникот
Lilit

Црвено цветче
 
223552826
Мислења: 5613
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Мислење 02 Мај 2010, 13:48

maloto.golemo напиша:Kaj мене доста добар ефект покажа витаминот B6 дробен и ставен во шампонот.
Фризерот ми се чудеше за растот а сепак средна должина на коса но претходно имав пократа навистина ми помогна ова а исто така се фарбам и со кна која е здрава за косата ;)

и колку витамин B6 издроби во шампонот??? и шампонот од колку ml ти е и каков користиш???
Аватар на корисникот
maca-mk

Сино цветче
 
90
Мислења: 107
Зачленет: 06 Мар 2010, 15:32
НАДВОРЕШНАТА УБАВИНА Е МИНЛИВА И КРАТКО ТРАЕ, ДОДЕКА ТАА ВНАТРЕШНАТА Е ТОПЛИНА НА ДУШАТА И ТРАЕ ВЕЧНО...

Мислење 04 Мај 2010, 13:16

И мене ова ме интересира,во кој шампон ги имаш издробено таблетите и отприлика колку таблети на колку милилитри шампон...
Јас ко божем пијам витамини б,ама некако трудно или јас немам трпение и од што секој ден ја пратам косава или стварно не мрда,врска немам. :D
А ај косата што споро ми расте...ама ноктите никогаш полоши не ми биле.Скроз ми се излупија горе и буквално се ронат,ситно се слојат и кршат...ужас,срам ми е да ги покажам рацете,а што е најтрагично никогаш во живот не сум грицкала нокти,сега пијам витамини,ставам специјални лакови,креми за раце,уље за нокти,ги рамнам со турпија на секои 3 дена за да порасне оштетениот дел,ама тоа пак си се лупи надоле...џабе...нокти и коса одат заедно...
Аватар на корисникот
Lilit

Црвено цветче
 
223552826
Мислења: 5613
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Врати се на Коса

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 10 гости