ТЕМА: Како побрзо да ми расте косата?

Мислење 24 Апр 2010, 17:36

Lilit напиша:Па се е ради пивскиот квасец што го има во пивото,ви велам купете пивски квасец и користете го како маска вмасирувајќи го во скалпот,држете го половина час и потоа измијте.Ем сконцентрирано многу повеќе отколку пивото,ем не смрди,едина предност на пивото е што ја прави косата сјајна,но покрута на допир.
Сега го користам Орзене шампонот со пивски квасец и да ви кажам ме зачудува.Ама не ми се допаѓа тоа што косата ми е прекрута после тоа,па затоа само врвовите ги третирам со пантен за сува и оштетена,плус регенераторот,но никако да стигне тоа до скалпот,туку само на половина коса.

Kako mozi da se vmasira pivskiot kavsec v skalpot? Treba da se rastvori so nesto ili kako ??? :worried: Ve molam zenski ako znaj nekoja da mi pisi .....
ance.pp

Фем почетничка

00
Мислења: 1
Зачленет: 22 Апр 2010, 16:40

Мислење 24 Апр 2010, 18:26

ance.pp напиша:
Lilit напиша:Па се е ради пивскиот квасец што го има во пивото,ви велам купете пивски квасец и користете го како маска вмасирувајќи го во скалпот,држете го половина час и потоа измијте.Ем сконцентрирано многу повеќе отколку пивото,ем не смрди,едина предност на пивото е што ја прави косата сјајна,но покрута на допир.
Сега го користам Орзене шампонот со пивски квасец и да ви кажам ме зачудува.Ама не ми се допаѓа тоа што косата ми е прекрута после тоа,па затоа само врвовите ги третирам со пантен за сува и оштетена,плус регенераторот,но никако да стигне тоа до скалпот,туку само на половина коса.

Kako mozi da se vmasira pivskiot kavsec v skalpot? Treba da se rastvori so nesto ili kako ??? :worried: Ve molam zenski ako znaj nekoja da mi pisi .....

па ќе го раствориш со вода....3-4 лажици пивски квасец и вода колку да го размешаш, ни течно многу ни густо...средина...за да можеш да го вмасируваш но да не ти растекува....ако имаш сува коса додај во тоа и 3 лажици маслиново масло или бадемово...и остави 30 мин - 1 час...
enca.69

Жолто цветче

33492705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Мислење 25 Апр 2010, 13:31

mozam da kazam deka za pobrzo rastenje na kosata efikasen e samponot FITOVAL go ima vo zegin aptekite i jas go koristam dosta sum zadovolna
danyela

Фем почетничка

00
Мислења: 14
Зачленет: 25 Апр 2010, 13:27

Мислење 25 Апр 2010, 14:20

Јас имам користено и имаше резлутат.Еден морков исечен на кругови и сварен во 1 чаша вода и после во таа вода да се исцеди 1 лимон.(колку морков толку лимон)Се става на мокра коса се остава околу 15 мин.и се плакне или мие со шампон. пробајте па пишите позз
studentka55

Фем почетничка

10
Мислења: 2
Зачленет: 22 Апр 2010, 00:22

Мислење 26 Апр 2010, 22:12

prasanje do onie sto dodavale ampuli vo sampon-najnormalno se miete vednas po nanesuvanjeto sampon ili ostavate nekoe vreme da deluva na korenot?
femina90

Жолто цветче

20341234
Мислења: 3935
Зачленет: 25 Дек 2009, 00:21
Локација: Скопје
Not every brigde wants to be crossed :)

Мислење 26 Апр 2010, 22:15

femina90 напиша:prasanje do onie sto dodavale ampuli vo sampon-najnormalno se miete vednas po nanesuvanjeto sampon ili ostavate nekoe vreme da deluva na korenot?

па јас секогаш оставам шампонот да постои некои 5 минутки, а сега со ампулите од 5-10 мин...како имам време ;)
enca.69

Жолто цветче

33492705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Мислење 26 Апр 2010, 22:37

enca.69 напиша:
femina90 напиша:prasanje do onie sto dodavale ampuli vo sampon-najnormalno se miete vednas po nanesuvanjeto sampon ili ostavate nekoe vreme da deluva na korenot?

па јас секогаш оставам шампонот да постои некои 5 минутки, а сега со ампулите од 5-10 мин...како имам време ;)

fala tii ;)
femina90

Жолто цветче

20341234
Мислења: 3935
Зачленет: 25 Дек 2009, 00:21
Локација: Скопје
Not every brigde wants to be crossed :)

Мислење 30 Апр 2010, 23:20

Само да ви кажам ако се дрзнете да пиете омега 3...тогаш бидете спремни да се соочите со килограми плус...отвара апетит ненормално многу и најмал ефект има врз растот на косата.Повеќе штити од кардиоваскуларни заболувања и го штити мозокот,него ли што делува на раст на коса и нокти.Пијам два месеци...првата недела се убив од јадење незнаејќи зошто,си качив 2-3 килограми,па отпосле ми текна...исто ви е како рибините зрнца како мали што ни ги давале...Се консултирав со матичната кога бев болна сега скоро,ми потврди дека е од тоа! ;)
Lilit

Црвено цветче

216162787
Мислења: 5567
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Мислење 02 Мај 2010, 13:48

maloto.golemo напиша:Kaj мене доста добар ефект покажа витаминот B6 дробен и ставен во шампонот.
Фризерот ми се чудеше за растот а сепак средна должина на коса но претходно имав пократа навистина ми помогна ова а исто така се фарбам и со кна која е здрава за косата ;)

и колку витамин B6 издроби во шампонот??? и шампонот од колку ml ти е и каков користиш???
maca-mk

Сино цветче

90
Мислења: 107
Зачленет: 06 Мар 2010, 15:32
НАДВОРЕШНАТА УБАВИНА Е МИНЛИВА И КРАТКО ТРАЕ, ДОДЕКА ТАА ВНАТРЕШНАТА Е ТОПЛИНА НА ДУШАТА И ТРАЕ ВЕЧНО...

Мислење 04 Мај 2010, 13:16

И мене ова ме интересира,во кој шампон ги имаш издробено таблетите и отприлика колку таблети на колку милилитри шампон...
Јас ко божем пијам витамини б,ама некако трудно или јас немам трпение и од што секој ден ја пратам косава или стварно не мрда,врска немам. :D
А ај косата што споро ми расте...ама ноктите никогаш полоши не ми биле.Скроз ми се излупија горе и буквално се ронат,ситно се слојат и кршат...ужас,срам ми е да ги покажам рацете,а што е најтрагично никогаш во живот не сум грицкала нокти,сега пијам витамини,ставам специјални лакови,креми за раце,уље за нокти,ги рамнам со турпија на секои 3 дена за да порасне оштетениот дел,ама тоа пак си се лупи надоле...џабе...нокти и коса одат заедно...
Lilit

Црвено цветче

216162787
Мислења: 5567
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Врати се на Коса

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: andreaka, cooll, SelinaKyle, TrueReligion, Yahoo [Bot] и 14 гости