1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опаѓање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од cvet957, 1 декември 2009.

  1. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Види бубаче, ако косата ти се мрси на 3 дена , тое и не е толку трагично, прочитај по форумов, некои феминки се мијат н ден или два преку сила, јас лично го користам шампонот од Афродита што е многу фален на темава , и можам да казам дека сум презадоволна ( значи не е џабе фалењето :D ). Ако сакаш пробај со него, тој воедно е и против опаѓање, па види дали ќе ти помогне, јас го користам во комбинација со маската од генера портокаловата и ми е полн погодок :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па да шампонот утре ќе го купам, но дали треба да му додадам некои апчиња и кои?
     
  3. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607

    Какоо сакаш можеш да додадеш, но ако сакаш првин види како ќе ти биде така само, јас не ставам апчиња туку го правам следново: во сад ставам 100мл јаболков оцет, 50 мл вода обична и 10 чешлиња лук (ќе му дојде 1 главица). Ги ставам во сад водата и оцетот, и лукот го сечкам најситно што можам, сето ова го оставам да седи на темно 4-7 дена и после го додавам во шампонот. Во секој случај треба првин неколку пати да се измиеш само така со шампонот за да се отпразни нели :) Се надевам дека ќе ти помогне :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    [​IMG]

    Дали некој ги има користено овие таблети? Искуства?
    Кај мене попусто и Афродита шампон (што веќе неколку месеца го користам), и намалени стресови и појачани витамини...
    Не сакам Мерц дражеи зашто секој витмин кој го имаат содржат секако го внесувам секојдневно...
    Туку, кај мене проблемов не е моментален, трае многу долго, дури веќе и почна да ми се познава на кои места ми е изретчена косата... Аман млада сум... :( ;(

    И уште еднаш, препорака за навистина добар дерматолог, нема врска дали е приватен и во кој дел од државава, зашто чаре во синтетикиве очигледно за мене нема, па да барам совети кај што е место...
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам еден месец само шампонот да го користам па после ако нема подобрување ќе го пробам и тој метод. Фала ти многу :*
     
  6. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Нема на што :) Само нека ти помогне. Поздрав :*
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. teduvce

    teduvce Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Како беше денес рецептот од Баба Рада за опаѓање на коса со кромид?
     
  8. g-i-r-l-l

    g-i-r-l-l Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Јас би ти го препорачала шампонот Рецепт, се купува во аптека има ефект барем кај мене за едно еден месец. :)
     
  9. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Девојки каде да го најдам шампонот на Афродита со лук?
    Не сум од Скопје. :(
     
  10. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    The-Queen шампонот го има речиси во секој маркет и продавница.
     
  11. LifeLove

    LifeLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    141
    Од маркетите шампонот го има само во Тинекс, 99 денари и тоа премногу брзо се троши. Јас го купувам од ДМ, 85 денари.
     
  12. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Го нема кај нас во маркетите, ги има другите шампони, но овој го нема. Побарав и во Зегин, и таму го нема :(
     
  13. tina-tini

    tina-tini Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    I jas go koristev alpecin c1 I stvarno pomaga imav mnogu problemi so paganje na kosata poradi nedostig na zelezo I pokraj ishranata samponov stvarno mi pomogna duri I mi porasna nova kosa na opadnatite mesta go rok od eden mesec.go preporacuavam.
     
  14. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Јас во шампонот од Афродита ставив ампули Б1, Б6 и Б12, половина шишенце АД капки, воден раствор и 5 мл течен пантенол. Па сега ќе видам како ќе биде. Ама имам сува коса и со шампонот од Афродита уште повеќе ми се суши, ставам и маска и ампула, но ништо. Не знам дали ќе бидам упорна или ќе го сменам шампонот...
     
  15. Ekatarina95

    Ekatarina95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2014
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    37
    Јас користам Пилфуд 2% два пати на ден наутро о навечер по 1 мл,воедно користам бекутан шампон најнеутралниот без никакви додатоци и б комплекс со фолна киселина по 1 на ден. Со оваа комбинација косата ми се опорави. Но,да напоменам од пилфудот очекувајте резултати после вториот третиот месец. :)
     
  16. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Јас користев Пилфуд 2 и пол години и косата ми се опорави, но не можам веќе да го користам секојдневно, сега треба 2 пати неделно. Но, од пролетта пак ми опадна на темето и сега барам и друг метод да си ја опоравам повторно!
     
  17. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Пробај да ставаш пред капење рицинусово масло.
    Убаво втриј го во кожата, измасирај ја главата.

    Верувам дека многу ќе ти помогни. ;)
     
  18. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Дали некој има искуство со шампонот на Eucerin против првут?
    Мене ми се јави првут ...И ПОВТОРНО МИ ПАЌА КОСАТА :@ ;ништо не ми помага.
    Кажете добар лекар за оваа работа...ВЕ МОЛАМ!!!!!!!!!!!
     
  19. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Имам рицинус, порано редовно ставав, ќе пробам повторно. Инаку мајка ми читала за некој лосион со свеж рузмарин и алкохол, ќе пробам па ќе кажам.
     
  20. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Пробај со рицинусово масло, масирај го коренот пред секое миење и нека ти стои еден час најмалку. Само редовно треба. И плакни ја косата со чај од рузмарин. На мене многу ми помогна. Сега не ми паѓа, инаку цела есен ми паѓаше многу и на чешлање и при миење.
    Се надевам ти помогнав малце.