ТЕМА: Природни регенератори и маски за коса

Мислење 28 Фев 2010, 01:38

edanas nedelno stavete na kosata maslinovo maslo i cuvajte go okolu 30 minuti. Potoa normalno izmijte ja kosata. Za ostetena kosa prekrasno e :)
Аватар на корисникот
manevska.mila

Бело цветче
 
132
Мислења: 85
Зачленет: 27 Фев 2010, 01:24
Паметна девојка бакнува, но не љуби, слуша, но не верува и си заминува пред да биде оставена... -Мерлин Монро

Мислење 28 Фев 2010, 01:41

svarete nekolku domati, iscedete gi i so vodata plaknete go samponot... :)

se koristi kako zamena za regenerator no sepak prirodnoto e neizbezno i nezamenlivo i dava sjaj na kosata i ja neguva !
Аватар на корисникот
manevska.mila

Бело цветче
 
132
Мислења: 85
Зачленет: 27 Фев 2010, 01:24
Паметна девојка бакнува, но не љуби, слуша, но не верува и си заминува пред да биде оставена... -Мерлин Монро

Мислење 28 Фев 2010, 01:47

Решение за сува коса:

Maslinovo maslo, istolcena banana, majonez, zolcka, kokosovo maslo. Site ovie proizvodi se nanesuvaat na kosata pred mienjeto, gi cuvate na kosata po praviloto sto podolgo toa podobro, potoa ja miete neormalno kosata.
Аватар на корисникот
manevska.mila

Бело цветче
 
132
Мислења: 85
Зачленет: 27 Фев 2010, 01:24
Паметна девојка бакнува, но не љуби, слуша, но не верува и си заминува пред да биде оставена... -Мерлин Монро

Мислење 28 Фев 2010, 17:12

Napravi go slednovo: Medot i zolckata se mesaat zaedno, a smesata se nanesuva na prethodno izmiena kosa, vlazna kosa izbrisana samo so krpa.
-zavitkaj ja kosata vo krpa ili kapa za da ne se razlee smesata.
-drzi ja taka zavitkana 15 minuti, a potoa ubavo izmij ja.Moze da se primenuva ednas nedelno bez nikakvi stetni posledici.

SOVET: Zavitkajte ja vo kapa ili kesa zatoa sto stvara pogolema toplina, a vo lekuvanjeto toa e poefikasno!
:)
Аватар на корисникот
manevska.mila

Бело цветче
 
132
Мислења: 85
Зачленет: 27 Фев 2010, 01:24
Паметна девојка бакнува, но не љуби, слуша, но не верува и си заминува пред да биде оставена... -Мерлин Монро

Мислење 04 Мар 2010, 07:59

а колку мед и жолчки е потребно за една смеса?? :) поздрав
Deni-f

Фем почетничка
 
30
Мислења: 20
Зачленет: 18 Јан 2010, 16:53

Мислење 04 Мар 2010, 22:19

ne e ograniceno kolku treba znaci ako imate podolga kosata stavete edno jajce i edna lazica med ako imate pokratka a mnogu suva isto taka stavete tolku
seto toa e na prirodna baza i ne steti na kosata
poozz
Аватар на корисникот
manevska.mila

Бело цветче
 
132
Мислења: 85
Зачленет: 27 Фев 2010, 01:24
Паметна девојка бакнува, но не љуби, слуша, но не верува и си заминува пред да биде оставена... -Мерлин Монро

Мислење 11 Мар 2010, 00:04

Edna zolcka, edno i pol lazi4e med, nekolku kapki maslinovo maslo extra virgin.........se stava na skalpot, a i na vrvovite! Dosta e efikasna, a rezlutatite odli4ni! Isto od moe li4no iskustvo virgin kokosovo maslo! Najdobri efekti se postignuvaat so pienje na vitamini posebno B6, i Omega 3(zadolzitelno). A za opaganje na kosa se pie zelezo! :up:
Od starinskite recepti :mrgreen: mozam da go preporacam svinskiot sapun...ne i4 shteten a nema miris na svinja hehehe...zna4i mn dobar e!!! Sakam da potenciram deka samo so med, maslinovo maslo i kokosovo maslo najdelotvorni se efektite! Za nase podnebje :mrgreen: ! Inace isto taka dosta dobar efekt se postignuva so koristenje na organski samponi...sto vo makedonija retko..ili i4 nemozes da najdis! Se nadevam pomognav :P :D :D :D :D :D
Аватар на корисникот
Scarlet88

Зелено цветче
 
27296
Мислења: 753
Зачленет: 10 Мар 2010, 23:54
Локација: Bitola
Слика
Слика

Мислење 12 Мар 2010, 18:05

Мене косата ми се менува на периоди и некогаш ми е сува, а некогаш нормална. Кога ќе приметам дека ми е сува, го менувам шампонот бидејќи ми се презаситила косата со тој и ми се регенерира одма, или пак еднаш неделно ставам масло за коса што служи како маска и тоа ја ревитализира.
Аватар на корисникот
emce-kremce

Жолто цветче
 
720
Мислења: 1163
Зачленет: 03 Дек 2009, 13:48
...ДОСТОИНСТВОТО е најпривлечно од сите квалитети...

Мислење 03 Окт 2010, 11:32

Еве една ефикасна домашна маска :

Намена: За коса со расцветани врвови. Ги откинува оштетените врвови и ги обновува оштетените места на врвовите.
Потребни состојки: 1 јајце и неколку лажици јогурт (зависно од должината на косата - за кратка коса 2-3 лажици јогурт, за долга коса до 1 филџан јогурт)

Начин на подготовка: изматете го јајцето и измешајте го со јогуртот

Начин на користење: Нанесете ја маската на целата коса со благо масирање, особено втријте ја на врвовите. Завиткајте ја косата со најлонска капа или кеса и оставете да дејствува 10-15 минути. Потоа измијте ја косата со шампон.
Аватар на корисникот
karina8

Жолто цветче
 
54191563
Мислења: 4101
Зачленет: 26 Фев 2010, 15:50
Како да му докажам на психијатарот дека повеќе не ми треба негова помош, не сум луда, јас сум Бетмен!

Мислење 05 Фев 2011, 21:03

^ А колку време треба да се нанесува? Сигурна е? Имам слушнато дека од јогуртот се собирале сите маснотии во косата и тешко се миела косата, ко залепена била.. :^)
Аватар на корисникот
FortuneTeller.xD

Зелено цветче
 
3754775
Мислења: 653
Зачленет: 25 Јул 2010, 18:15
Смешкај се... Утре ке биде полошо.

Врати се на Коса

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: leona83 и 16 гости