ТЕМА: Природни регенератори и маски за коса

Мислење 21 Мар 2011, 14:13

Луѓе, нема потреба од било какви маски, рецепти, и такви работи. Ќе ви отккријам тајна,

речиси во сите супермаркети, како што се Тинекс, Веро, Рамстор и Сп-Маркети, има Рицинусово масло или на англиски, Castor Oil.63 денари кошта, и многу помага за „давање на тежина“ на косата, бидејќи е по-густо масло, а и скалпот го негува.

Само еден совет, пред користење на Руцинусовото масло, малечкото шишенце ставете го во Микробранова печка, загревајте го за 15 секунди (колку да се раздвижат молекулите на маслото, и полесно длабински да дејствува на вашата коса, бидејќи без да го загреете, личи на мед, и не се раздвижува многу), ставете го маслото на коса, и почекајте минимум еден час пред да се туширате. Пожелно е да користите бебешки шампон при туширање, бидејќи сите други шампони, скоро го уништуваат благотворното делување на маслото.

Еве го линкот,

http://galafarm.tc.com.mk/shopping/gala-ricinusovo-maslo/3422/1
thesunshinestuff

Фем почетничка
 
84
Мислења: 16
Зачленет: 03 Фев 2011, 10:41

Мислење 29 Апр 2011, 14:02

хехе, тоа пробав јас.
И лично ви гарантирам за тоа !
ама по втората употреба, веќе се изгуби ефектетот, па дури и малку првут имав, ама тоа веднаш се среди со шампон.
Значи треба да се загрее а...
е тоа ке пробам :) :)
Аватар на корисникот
Rock-a-Fella

Жолто цветче
 
13402283
Мислења: 1378
Зачленет: 12 Фев 2011, 14:12
Локација: Some place safe...
Too much love will kill, just as sure as none at all...

Мислење 29 Апр 2011, 15:32

Scarlet88 напиша:Edna zolcka, edno i pol lazi4e med, nekolku kapki maslinovo maslo extra virgin.........se stava na skalpot, a i na vrvovite! Dosta e efikasna, a rezlutatite odli4ni! Isto od moe li4no iskustvo virgin kokosovo maslo!

Сакам и јас да пробам со кокосово масло :) Имам читано многу позитивни работи за него. Но не знам кај можам да го купам. Претпоставувам го има во аптеки :?: или можеби не...?

Знае некој кај може да се купи и колку чини? :)

Иначе јас користам бадемово и рицинусово масло. Обично ставам навечер пред да легнам и наутро ја мијам косата. ;)
Аватар на корисникот
fierce

Сино цветче
 
171218
Мислења: 239
Зачленет: 06 Дек 2010, 00:38
Локација: The Emerald City
Oh, he's not a stranger, we've met before... Once upon a dream...

Мислење 14 Мај 2011, 22:29

Можеби е глупо но ај ќе кажам....
Јас неколку пати во месецот во текот на летото собирам коприви,ги варам во вода,ја цедам водата ја чекам да се излади потоа после миењето на косата нанесувам од течноста.Значи ова не се користи како маска или регенератор туку ја освежува косата и го враќа сјајот....ефикасен и лесен начин за убав изглед на косата во летните денови ;)
Аватар на корисникот
Dejana.M

Сино цветче
 
403121
Мислења: 143
Зачленет: 23 Апр 2011, 12:22

Мислење 30 Мај 2011, 22:13

Ја пробав таа маската со јајце и јогурт ...
и што знам ... чудна некако
косата ми мирисаше на јајце :wasntme:
јогуртот не се размачкува, погоден е за миење
нели дека со благ шампон ја измив за да не го уништи дејството на производиве,
регенератор не и ставив и беше како го*но што би рекла трендафилка
потоа ми беше многу остра, како четка не знам што ефект ќе имаше :^)
ама веќе не ја ставам :lol:
Аватар на корисникот
shiningstar

Зелено цветче
 
226183
Мислења: 623
Зачленет: 07 Дек 2009, 23:26
Локација: на пуст остров
Понекогаш луѓето плачат - не затоа што се слаби, туку затоа што биле јаки предолго време.

Мислење 31 Мај 2011, 19:06

Многу добар ефект за сјајна коса дава пивото,немора да се мие,може само да се стави,
не мириса (дали дека тоа беше малку изветреано),но и да се измие истот ефект ќе го има.
А со јајце и мене не ми се допаѓа,мириса после ...
Сите масла се екстра,со комбинација мед и сл.
Аватар на корисникот
mishulence

Сино цветче
 
1317
Мислења: 115
Зачленет: 29 Сеп 2010, 13:04

Мислење 29 Јун 2011, 13:57

Зелени коприви сварете ги и нека постојат така едно 30 мин и со течноста послем бањане исплакнете си ја косата има неверојате резултат се зајакнува коренот и косата има прекрасен сјај
Аватар на корисникот
lattie

Сино цветче
 
11039
Мислења: 416
Зачленет: 28 Јун 2011, 15:04
Локација: *Во светот на неонсите бои*
Што и да си, биди добар во тоа !

Мислење 29 Јун 2011, 14:20

Природна маска за коса со мајонес мн е ефикасна ја прави косата сијајна и мека и е ротив обаѓајне.Една кеса мајонес се мачка врз мокра коса и се остава 30минути и с емија со шампон
aleksandrappo

Бело цветче
 
122
Мислења: 68
Зачленет: 28 Јун 2011, 12:58

Мислење 03 Јул 2011, 21:07

lattie напиша:Зелени коприви сварете ги и нека постојат така едно 30 мин и со течноста послем бањане исплакнете си ја косата има неверојате резултат се зајакнува коренот и косата има прекрасен сјај

а ме интересира дали после тоа се плакни косата со вода или тоа се право со течноста од копривите??
Аватар на корисникот
MoreNa-22

Сино цветче
 
6580
Мислења: 386
Зачленет: 28 Јун 2011, 21:56
I'm the author of my own life. Unfortunately I'm writing in pen. Мistakes i make can't be erased, the only option is to turn the page and start a new chapter!!

Мислење 03 Јул 2011, 22:40

MoreNa-22 напиша:
lattie напиша:Зелени коприви сварете ги и нека постојат така едно 30 мин и со течноста послем бањане исплакнете си ја косата има неверојате резултат се зајакнува коренот и косата има прекрасен сјај

а ме интересира дали после тоа се плакни косата со вода или тоа се право со течноста од копривите??

Не се плакне со вода значи послем миење на косата ја плакнеш со течноста од копривите и завршена работа
Аватар на корисникот
lattie

Сино цветче
 
11039
Мислења: 416
Зачленет: 28 Јун 2011, 15:04
Локација: *Во светот на неонсите бои*
Што и да си, биди добар во тоа !

Врати се на Коса

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 6 гости