1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природни регенератори и маски за коса

Дискусија во 'Коса' започната од manevska.mila, 28 февруари 2010.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Ај нека пише некој каде можам да најдам кокосово масло ? ;)
     
  2. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Парфимерии,аптеки,супер маркети
     
  3. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425

    Исто и јас. Додека ја миев влажна ја чешлав. Не излегуваа парченцата банана. Мајка ми се чудеше вика кај се видело банана на коса, па нели знаеш оти се лепи. И така ја издрпав целата миејќи 300 маки си извидов. Од тогаш јок такви работи на коса :x
     
  4. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    кокосово масло видов во Тедико и Веро, од истата фирма имаше и масло од лаванда, беше ептен евтино најмногу 50 денари.
     
  5. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    маски наоѓам еден куп секојдневно и сите се различни.. де жолчка со мед .. де со маслиново масло де незнам што и веќе стварно незнам која да ја направам? ајде предложете ми вие која е најдобра за побрзо обновување на оштетената коса?
     
  6. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Еве една за оштетена коса:
    измешај еднакви количини мед и маслиново масло (во зависност од должината на косата). Нанеси ја смесата и замотај ја косата со ќеса. Држи ја 30 минути и потоа измиј ја. Ова се препорачува еднаш неделно.
    Мојата коса е сува и оштетена и помага.
     
  7. immortal

    immortal Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Pomos sovet nekoja maska ili nesto protiv prvut :worried: :worried: :worried:
     
  8. bubuce

    bubuce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    35
    Мене ми кажаа дека многу била ефикасна маската од соино млеко,да се раствори во вода и да се намачка косата,па така да поседи 30 минути.
    Дали знаете каде можам да надјам соино млеко,т.е. млеко од соја?
     
  9. bastet

    bastet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    94
    1-2 жолчки од јајце
    - неколку лажички масло од рицинус( го има во сите аптеки)
    - 1/3 од шишенцето АД капки ( маслен раствор/ уље)
    - Б витамин во ампули
    - 2-3 лажици пантенол

    *за раст на коса.
     
  10. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    За тие што користеле маска со лук, ме интересира откако ќе ја измијат косата, дали лукот се осеќа или се губи миризбата?
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.666
    Пол:
    Женски
    Се губи миризбата, јас имам искуство со маските и домашните препарати со лук.
    Само што, јас мачкав на пример навечер, преспивав и после миев коса. По миењето се чувствува мирисот на шампонот, па и спрејот кој го користев. :)
     
  12. Tainstveena

    Tainstveena Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Домашни маски за оштетена коса

    Случајно да не знае некои ефикасна маска за оштетена коса ?
     
  13. mentalist.mk

    mentalist.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Јас само што си ставив маска на косата. Се мати едно цело јајце со 2-3 лажици јогурт и покриена со ќесе стои 30тина минути. Косата ми е помека и посјајна.
     
  14. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    а каков јогурт стави? било каков може? :D
     
  15. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Јас обично овие две ги практикувам:

    маслиново масло со мед. Мешам еднакви количини, нанесувам на косата и држам 35-45 мин.
    маслиново масло и жолчка. Исто се нанесува, ја мотам косата во фолија, држам некое време и убаво мијам со шампон од кокос.
     
  16. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Ке може ли некој да ми каже дали кога се мешаат маслиновото масло и јајцето, дали треба цело јајце или само жолчката, зашто негде прочитав мислам и цело јајце и колку мед да се стави во смесата :D
     
  17. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    цело јајце треба, малку маслиново масло, 1-2 лажици мед-убаво ке ги измешаш и ке ја нанесеш на косата, од коренот па надоле.се остава најмалку 30 минути до 1 час, резултатот е фантастичен, косата е бујна и сјанјна, мека на допир.
    исто така имам прочитани и маска за коса со аспирин, во шампонот кој го користите ставате 1-2 издробени апчиња аспирин и ги промешувате-ова е за ревитализација и доста голем сјај на косата. :) :) :)
    исто така на братми му имаме направено за спречување на падот на косата шампон од коприва и во неа издробени 3 главици лук, 2 главици кромид изрендан-се остава на дневна светлина 14 дена со константно промешување со дрвена лажица, потоа се процедува и користи. кај братми имаше ефект косата е појака, нема опаѓање, сјајна е и убава на допир.Eднаш и јас го употребив шампонот чисто онака да видам што ефект ке има кај мене, можам да кажам дека косата ми беше сјајна како свила, дури бојата како да ми беше сменета и доста мека-само од 1 миење на косата. така да ако некој има проблеми нека проба ова што го имам пишано, се е испробано и има резултат.
     
    На tweety123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Луѓе прочитав за убава коса треба да ставам филџан јогурт филџан сок од портокал да покриам со кеса и крпа нели на глава да постои 30 мин и после да исплакнам е сега прашањето ми е ДАЛИ ДА СЕ ИСПЛАКНАМ СО ШАМПОН? ИЛИ НЕШО ПРЕД ТОА КАКО ДА БИДЕ РАБОТАВА? ИНАКУ СЕ ПЛАКНАМ СО ШАМПОН ДВА ПАТИ КО НОРМАЛНО А СЕГА ПРЕД МАСКАВА ИЛИ ПОСЛЕ? АКО ПОСЛЕ НОРМАЛНО СО ШАМПОН ДА СЕ ИСПЛАКНАМ ИЛИ НЕ? И ДАЛИ Е ДОБРА МАСКАВАЗА 15 ГОДИШНА? :?:
     
  19. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Регенератори не користам,ниту маски.Се што правам е следново во шампонот ставам апчиња витамин д и б12.Косата ми е многу поздрава и не сум видела до сеа толку брзо да раснее и тоа ме радуваа :!: :wasntme:
     
  20. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    1 разматено јајце и неколку лажици маслиново масло, нанесувам на цела коса, потоа ја мотам во ќесе и држам околу 30 минути. Косата е прекрасна потоа, мека и сјајна.