1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Што е ова Реконазол?шампон?каде да го најдеме неможам во последно време никако да се спасам од првутот :(
     
  2. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    И јас мака мачев цел декември додека се спасив од првутот.

    Нивеа Кул за мажи ми беше спасот.
    [​IMG]
     
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Реконазолот е шампон кој можеш да го најдеш во сите снабдени аптеки. А за точна цена незнам да ти кажам.
    Се работи за медицински шампон против првут.
    Едит:Дали некој го има користено шампомот против првут на Ивес Рошер?
     
  4. kikitta

    kikitta Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    275
    Пол:
    Женски
    јас имав малку првут ми се појави пред нова година и знам од предходно искуство дека ми помага хед енд шолдерс.... само тој го користам никој друг.... а првутот ми се појави поради често менување на шампоните но сега веќе немам.... ми се одстранува после 3-4 миења ;)
     
  5. bastet

    bastet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    94
    Луѓе за првут само алкохолен оцет. Го мешаш 1:1 со вода, ставаш на скалпот и косата, масираш некои 4-5 минути, и после го оставаш да стои некои 30-40 минути, на крај ја миеш косата со шампон. Ем го враќа сјајот на косата, ем го чисти скалпот од изумрената кожа т.е. првутот. Терапијата се користи 2 недели а потоа се прави пауза. Два пати неделно се става. + ја поттикнува циркулацијата на скалпот и предизвикува забрзан раст на косата. ПРОВЕРЕНО, ВИ ВЕТУВАМ БРЗИ РЕЗУЛТАТИ!

    Кога имав проблеми со првут, само на овој начин се спасив. Сега си ставам редовно, 2 пати во секој месец и затоа немам никакви проблеми со првут!
     
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    мене за спас од првутот ми рекоа да ставам неколку апчиња аспирин во шампонот што го користам и дека векува резултати го направив ова имав дома апчиња пак ќе видиме,ќе го истрошам шампонот со апчињата па уште сега ако нема резултати ќе пробам со медицински шампон....
    http://www.kozmeticarka.mk/Beauty-%D1%8 ... D1%82.html
     
    На Ella.313 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Survive

    Survive Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    40
    Единствен лек за отстранување на првутот е да се миете глава со свински сапун. Ова е проверено и докажано, затоа и го пишувам. Има луѓе кои ги прават овие сапуни и можете да однесете малку од вашиот омиле шампон, и тие ќе го наптават сапунот да мириса како шампонот. Пробајте, овие сапуни плус и не се скапи, но не ги купувајте од продавница, тие се чиста хемија, гледајте некој домашен да купите. :)
     
  8. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Мене па за првут спас ми беше Head & Shoulders...А мислам корузи првут имав...Од првото миење мислам ми се подобри.
     
  9. love-it

    love-it Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    78
    Јас секогаш имам првут се сум пробала, сите шампони, но никој не ми помогна :| Користам Head&sholders
     
  10. ma4enceEdno

    ma4enceEdno Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    465
    Многу имав проблем со првутот, се отепував од чешање на главата, дури рани се правев. Но една пријателка ми го препорача Head & Shoulers ама од ментол, од тогаш наваму 3,4 месеци немам проблем со првутот. Го препорачувам..
     

    Прикачени фајлови:

  11. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Никогаш немав видено првут на мојата коса се додека пред една година пробав за прв пат schauma против првут и ми напрај првут,исто знам дека многу се фалат за head & shoulders но баш тие од ментол,класик и ocean energy ми права првут и повеќе не ги користам.Пред некоја година кога сакав да ја извадам црвената боја од косата гледав дека head & shoulders можи да ја извади бојата по многу миења,го користев падна бојата,прекинав потоа пак нормално си го користев,почна да прави првут,па сватив дека е многу јак.Не е финтата само да се извади првутот туку да се спречи создавањето ,а само јак шампон,секојдневно миење,долго грубо триење со прстите на скалпот,користење жешка вода при туширање,користење гелови,лакови за коса,разни маски кои многу луѓе ги ставаат на скалпот а немаат некоја корист од тоа бидејќи во коренот косата е најздрава и не и треба маска или балсами за убавина и изложување долго на сонце прави да се уништи кожата на скалпот и да настани првут.Користењето помеки шампони никогаш нема да направи првут.Исто така доколку имате некои чирчиња,брунчина на скалпот тие се причина за првут и помрсна коса но можи да се излекува.
     
  12. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Девојќи дај помагајте..немам толку многу првут во косата но доволно за да ме нервира тоа бело чудо :@
    Пробав со shauma за првут но уште повеќе се наполнив :( ..Ве молам кажете ми каков шампон да користам да го отстранам тоа чудо од мојата коса..Благодарам однапред :*
     
  13. Ella.313

    Ella.313 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Пробај со head&sholders ocean energy,против првут е, ќе ти помогне-испробано.
     
    На CutieWithABeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Во ДМ ги гледав шампоните на Афродита, па го видов и овој што е против перут. Го има некој користено?
     

    Прикачени фајлови:

    • a1.jpg
      a1.jpg
      Големина на фајлот:
      1,3 KB
      Прегледи:
      224
  15. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    женски дали го има некој пробано од Докторс шампонот против првут? :?:
     
  16. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Не им верувајте на многуте шампони против првут на пазарот!!! Дефинитивно најефикасни се Head&sholders, било кој од нив (проверено). Но, доклоку се работи за заболување на кожата на главата (себореа), треба да користиш медицинскиот шампон Ketokonazol. Мое мислење е дека најпрвин треба да пробаш со Head&sholders шампон!!! :)
     
  17. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Мене ми излезе првут од шампонот од авон зелениот леле колку се изнервирав ама ич не изгледа убаво ама сега го сменив шампонот и фала богу немам :)
     
  18. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажеш кој шампон го користиш сега?
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Aman be lugje pomagajte, neviden prvut mi se napravi baska toa i glavata me cesa. Nikogas sum nemala koga ke se iscesam napred na celoto crvenilo mi se pravi. Momentalno koristam na Loreal EVITAL sampon subrina i maska, voooooopsto ne sum zadovolna. Ne znam dali e od niv ili od hormonite od poragjajot. Ke probam so H&S nekoj drug da preporacate???
     
  20. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум имала првут, го сменав шампонот со Палмолив темно зелениот и резултатот беше првут :@ Денеска го купив head^shoulders па ќе ја измијам утре да видам што ќе се деси