1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за израмнување на коса без преса

Дискусија во 'Коса' започната од kristin4e, 19 јануари 2010.

  1. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Rowenta -Lissima
     
  2. WinnieThePooh

    WinnieThePooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    201
    За поправа коса треба да бидете стригнати без степени зошто тогаш е тешка и е поправа..бар така ми кажа фризер :)
     
    На t.w.e.e.t.y му/ѝ се допаѓа ова.
  3. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Дали некоја има користено крем од Хоби за рамна коса ? И дали дава резултати?
     
  4. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Па јас немам сосема права коса и имам пробано , али не е тоа тоа.Мислев на нешто вакво да добијам ама ни приближно до тоа :(
     

    Прикачени фајлови:

    • Frizura 2.JPG
      Frizura 2.JPG
      Големина на фајлот:
      27,2 KB
      Прегледи:
      396
  5. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Мислам дека права коса без преса може да имаат само оние кои имаат прилично долга коса. Мојата е долга речиси до половина, не ја пеглам, само со шампон ја мијам и понекогаш и ставам маска или субрина и права ми е. ама пошто ми е шишана на степени тие најкратките, напред ми се извиткуваат на влажно време
     
  6. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Нема врска...И мојата е до половини па мора да ја пеглам инаку ми е извиткана..
     
  7. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    А од каде го купи и колку пари беше?
    И ме интересира косата ти ја исправува убаво, како фенирана или малку само?
     
  8. lucky-girl

    lucky-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    Ех,и јас велам како не постоеше нешто како пена за виткање на косата-така за исправање :lol: а не да ја гориме со преса со часови |(
     
  9. Boka.A

    Boka.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    10
    Каква ти се косата по природа?
    Можеш после капење да ја исчешлаш косата и да ја направиш рамна ... така нема да ти биде толку вртена (ке се исуши рамна :) )
    Но засега нема такво нешто што ке ја исправи косата без горење ;( :( :(
     
  10. Kitty.Smiley

    Kitty.Smiley Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Да навистина е така, а и со тоа се оштетува и косата.
     
  11. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Имам виткана коса. Не многу виткана како со федерчиња, ама брановидна. Пред неколку години бев опседната со мислата да имам права коса и ја пеглав секој ден :o Ем шо трошев време, ем ја горев |( Пробав секакви шампони, креми за "исправување" на косата ама немаше резултати. По некое време сватив дека ми е супер природна косата и од тогаш не ја пеглам :wasntme: Немам метил, а последен пат ја испеглав пред пред 10 месеци... Така да ви препорачувам да не ја горите косата за џабе, ем ќе заштедите време, ем нерви :lol: (јас многу се нервирав по 1 сат кога требаше да седам пред огледало и да ја пеглам |()
     
  12. Mila-14

    Mila-14 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Moze li nekoj da mi kaze kade go ima ovoj Nivea straight&easy? Go baram po dukanive ama nikako da najdamm.. :D
     
  13. TeaRock

    TeaRock Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Отсекогаш сум сакала да имам права и убава коса.. но врвовите многу ми се виткаат и ми изгледа косата неугредно само кога ке се испеглам ми стои права сакам да има коса како на оваа слика [​IMG] помошш!! ;(
     
  14. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Една феминка , може и повеќе беа се фалеа од орзен од пиво, т.е. од маската и шампонот. Демек ја исправувал косата и немало прекршени врнови. Пробај ништо нема да изгубиш од едно пакување шампон :)
     
  15. Angela12345

    Angela12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    26
    Мене косата ми е многу густа и ми е до раменици малце подолу и многу ми е густа се си мислам дека погуста коса од мојата не постои. (Има ама тешко се наоѓаат) и една наставницка има таква коса и јас сум блиска со неа и таа има иста коса како мојата и ми каза дека ги користела тие спреовите од ГЛИС и дека тие биле за израмнуване на косата фактицки како пеглана и со тој спреј полесно се чешла и ако ти ме мрсна косата а треба веднаш да излезес ке се испракаш од тој спреј и косата како миена ти е ги иа во големите маркети (мене ми помогна и секогаш со тој си ја исправувам косата пробај сигурно не ти се толку густа како мојата) позз :)
     
  16. Ina-bela

    Ina-bela Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdravoo...pa vaka ako mozam da vi pomognam...imam jas napraveno brazilski tretman so keratin vo Afrodita-S i sum prezadovolna i tocno e toa deka trae okolu 4 5 meseci ama poslem toa kosata e sveza obnovena i poslabo se vitka ..planiram pak i ne e 6000 tuku 4000 i veruvajte i duri samo da go napravite keratinot za obnova i toa se isplati pozz
     
  17. Chiwawa1208

    Chiwawa1208 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    51
    Се согласувам со Ina-bela. Бразилскиот кератински третман навистина помага,мојата фризерка го испроба прва а по неа и јас. ‘ месеца точно косата е права и мазна како штотуку испеглана,а во стидио ''Дивас'' спроти Олимписки базен на самата автобуска каде што одам веке долго на фризер ми се чини дека беше околу 3000-3500 денари третманот,само што постапката трае подолго затоа што косата се мие,па се суши па се нанесува течниот кератин прамен по прамен,па се пегла со преса,па потоа пак се мие мислам дека нешто така беше целата постапка ама верувајте дека се исплати затоа што 6 месеца нема замарање само ја миеш и ја сушиш и косата е права како праз.Само што обавезно треба да се користи еден шампон или регенератор незнам што беше исто на кератинска база за правата коса да издрзи подолго време. Јас имам никаво витката коса,односно ми е сува многу,одоздола ми се прави чат пат по некоја локна и брановито ми се прекршува а одозгора (горниот слој ) изгледа буквално како да ми ставил некој пласт сено..како страшило. Јас го направив поодамна и сум многу задоволна а планирам сега пак да го направам,ако сакате да ви пратам број од студиото во лична порака кој е заитересиран
     
  18. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Бразилскиот кератин е исклучително штетен!
    Еве дел од текст за ова
    Популарни техники за разубавување кои му штетат на здравјето
    Исправување на косата со кератин

    Третманите со кератин веќе подолго време ги загрижуваат докторите. Бразилското исправување навистина би требало да ве загрижи, бидејќи од оваа година двата најголеми произведувачи на овој третман со овој производ ќе огласуваат и предупредувања за канцерогеното делување на формалдехидските гасови кои се испуштаат додека производот се меша.
    Или ова:
    Brazilian hair straightening treatments are a method of temporarily straightening hair by sealing a liquid keratin and a preservative solution into the hair with a hair iron in the United States. It has been banned in several countries including Canada[1] and the European Union[2] due to high concentrations of regulated chemicals in them.
    The U.S. Food and Drug Administration (FDA) warns that Brazilian Blowouts are hazardous to the health of the women who use them and the hairdressers who apply them.

    И јас сакав да го направам овој третман, ама истражував малку и се откажав. Секако ми звучи преубаво да не мора секоја недела да одам на фризер, ама арно велат, ако нешто звучи премногу добро за да биде вистиното, тогаш веројатно и не е.
     
  19. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Ај мене прати ми,размислувам за ова и сеуште не сум одлучила ама да си имам број за секој случај :D
     
  20. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    јас имам благо прекршена коса и како и да ја наместам ми стои и да ја испеглам кје ми биде пеглана додека не ја измијам истото е и со виткањето.кога сакам екстра права без пеглање ја мијам со шампон палмолајф без разлика каков и маска за коса генера ама битното е што ја оставам сама да ми се исуши зошо кога ја сушам со фен многу ми се разлетува и буфкаста ми е.после само се исчешлувам и толку имам права коса. :D