1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суканици

Дискусија во 'Коса' започната од maja8, 14 декември 2010.

?

Дали сте ЗА или ПРОТИВ суканици?

  1. За

    227 глас(а)
    45,0%
  2. Против

    277 глас(а)
    55,0%
  1. Pandelka.o.O

    Pandelka.o.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Што ќе ти е да знаеш кај кого можеш да ги направиш,колку пари се и како да се негуваат ,кога не ти дозволуваат од дома? И самата така рече. А иначе има во темата кажано `се за нив,па потруди се и прочитај малце ;)
    А да,и за кој шмизли зборуваш ? |(
     
  2. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Најискрено и од срце , не ми се допаѓаат , според мене не се женствени. Тоа беше најдлабоката вистина за тоа како јас гледам на нив :D

    А сега - не ги критикувам луѓето со поразличен стил од мојот , ниту пак ги гледам накриво.Ги почитувам и баш ми е интересно да гледам луѓе што на себе имаат нешто несекојдневно , нетипично а знаат да го износат.Само ако доаѓа од душа ,ако веќе си се пронашол во тој стил , тоа си ти , не вреди да се менуваш , што и да направиш секогаш ќе ги има таквите , оние на кои ќе им се допаднеш и оние кои мислат дека си одвратен.Едноставно биди тоа што си.Најважно не се фолирај , не станува збор за следење тренд , денес сум рапер , утре панкер , на крај ќе си ги исцртам усните одоколу зашо сакам да бидам како Сека |(

    ...последното веројатно нема да се земе во предвид , јас сум шмизла и таков стил си негувам има такви јаки фраерки што не се "замараат" со женски наша сорта .. :P
     
  3. dusicka.musicka

    dusicka.musicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Со вашите коментари...сепак сватив дека треба да си ја негувам мојата права и долга,многу долга коса која не ја чешлам јас..и да не ја оштетувам со Суканици :puke: та ти такви,та ти овакви... за промена би ми дошле плетенки..кои ке бидат плетени 3 дена најмалку :) :D
     
  4. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски

    уууууу ме бендисува колку си изградена како личност , карактерно.Туѓото мислење не допира до тебе
    ...булшит!!

    Мал добронамерен совет , седни размисли ,што ти сакаш да бидеш во животот , а притоа да не ти мине кеифот кога јас ќе ти кажам дека сметам дека тебе ти лежи
    [​IMG]

    ваков стил |( Да не се премислиш !
     
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас имам такви плетенки. Убаво стојат и наликуваат на суканици :) И еден совет, ако ги правиш плетенките, прави ги во една боја!
     
  6. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Офи ете незнам како на тебе не ми текна :)
    Мислев дека се суканици ,убаво се изработени ...и како што веќе кажав убаво ти стојат , затоа што знаеш да ги износиш , твој фазон се :)
     
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Стронгер, мислам дека зборуваш за кафените плетенки од летото. сега имам црвени, ги ставив во каква фризура носите. Овие црвениве се поубаво изработени од предходните. А инаку јавно и благодарам на сестра ми што имаше нерви да се расправа со мојата густа и нескротлива коса 3 дена :*
     
  8. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    И ја сум ЗА суканици кога би имала малку храброст би направила...уствари одамна ги сакам ама све немав храброст да ги направам за да после морам да ја скратам мојата долга коса...и сега си остарев и не ги правам :rofl: А иначе многу ми убаво изгледаат на девојче или машко...посебно ако девојката има долга коса и аако знае да ги носи нормално да и одговара на стилот кој го фура :wasntme: За тие како мене еве вакво нешто ке се задоволат
    [​IMG]

    Еве некои кои мене ми се допаѓаат
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG]
     
  9. dusicka.musicka

    dusicka.musicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    ааа...не благодарам....таков стил НЕ не сум толку будала таков стил...да си ја упропастам косата....не ,не и не...сепак за било што....плетенките се овде....да завршат работа
     
  10. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Според мене - Грозно! :puke: :puke: :puke:
    Никогаш не би направила суканици, не зашто се плашам од промени или пак со цел да се издвојам од сите(подобро на друг начин да се издвојам на пр. со долга негувана коса), туку зашто ми се гнасни, нечисти, вошливи, неуредни, неженствени едноставно Фриковски. - тоа е мое мислење во врска со мене.

    А за да не бидеме сите како под калап исти, има дааалеку повеќе начини да се биде различен, голем број фарби, избор за кратка или долга фризура, степенасто шишана или не, со или без шишки....

    А за уникатен и единствен да бидеш... сунакиците за храбрите се океј.
    И секој со својот стил и фкус, ги почитувам туѓите мислења за суканиците, сепак тоа се нивни коси и што сакаат ќе прават како што јас што сакам правам со мојата, така? :)
    И зошто ако некој сака да не направи? Само под услов тоа да биде негов стил, да го негува постојано, а не како што кажа:

    А тоа дека само рокерите, панкерите и сл. носат суканици, а шмизлите „свилени коси“ е голема грешка.

    Не ти го сфатив контекстов на исказов. :^) |(
    Дали сакаш да кажеш ако некој не носи суканици или не сака суканици дека е шмизла? :^)
     
  11. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Немам ништо против, ама знаејќи се себеси каква цепидлака сум кога станува збор за коса, не би можела да издржам да ги носам. Во средно ги гледав постојано се чешаа, а искрено ептен ми се унга-бунга фазон. Плетенки ми се бетер гнасна работа, зошто најчесто ги имам гледано кај кварцани цуци со бела коса. Тоа па ми е Денис Екс фазон.

    Ако веќе некој сака да постигне „див“ изглед на косата, тоа лесно се прави со вртење на праменчиња и притискање на истите со преса. Изгледаат изделени, но и свилени и веднаш може да се расчешлаат.
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Не фалаааа.многу мразам такво нешто ,неможам кога ќе видам некој со суканици-а особено женско,ама ич неможам да го гледам.се сеќавам еден кажуваше на тв,носел долго време суканици и во нив се населиле пајаци си направиле пајажини, :lol: и разни други суштества :puke: :puke: немало што немало во косата.башка ,не смее да се мие коса кога имаш суканици, па која хигиена е :doh:
     
  13. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513

    Aууууу знам за типот....и лилјаци му летале навечер од глава, а преку ден пак -како се движел така мушички му кружеле околу џбуњето! :^) :fubar:

    Абе што ви е вам? Не смееле да се мијат суканици? Не само што мора да се мијат и чешлаат со специјален чешел, мора да се одржуваат со специјални спрејови, маски и регенератори, плус еднаш месечно да се оди на корекција и реформирање на новонараснатиот дел од косата (коренот)...

    Дајте бре информирајте се малку пред да истропате некоја глупост!
     
    На emi20001000 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Не ме интересираат суканиците па да се информирам за нив,тој збореше на тв типот и сам си кажуваше како разбарв така пишав.у секој случај одвратно :puke: ми е кога ќе видам некој со нив,тоа си е мое уживај ;)
     
  15. ivushh

    ivushh Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    8
    НЕЕ никако ич не се хигиенскиии ии не изгледаат башш убаво...ама секој има различен вкус :)
     
  16. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.746
    Не можам да разберам како може така да ги гледате луѓето и да оформувате мислење по нивната коса,гнасни,вакви такви онакви...срамота...Прва работа-што ви е вас бе луѓе,какви вошки,какви пајаци,какви лилјаци...ја разбирам ако не ви се свиѓаат,изјснете се-јас сум против и толку,не ширете дезинформации...дечко ми носеше суканици,му беа долги до половината,одржуваше и тоа како хигиена,ги миеше редовно,со спрејови,со маски,го поправаше коренот и му беа многу убави,посебно кога ке се облечеше некако поелегантно за свадба или нешто така,па и суканиците,баш онака се одвојуваше од другите на негов посебен елегантен начин,бомбонче беше :) ...лично мене ми се свиѓаат,сакав да направам во средно,не направив и веќе се чуваствувам остарено за суканици,така да може во следниот живот :) Него...сакав да ви кажам дека посотојат еден вид суканици(женски) што се расчешлуваат кога ке ти помине меракот,изгледаат дури и поубаво,не се ко тие што не се чешлаат и не се оштетува косата...дечко ми правеше порано суканици,така да ке го прашам како се прават точно,знам дека не се прават со чешел за вошки и игла за плетење ко обичните и нема толку тегнење и болка,еднаш ми правеше и мене таква една и изгледа многу убаво,а кога сакав да ја исчешлам ја исчешлав и готово...
     
    На beached и Wild.Child им се допаѓа ова.
  17. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Не никогаш не би си направила суканици, затоа што прво многу се нехигиенски. Боб Марли кога умрел во суканиците му нашле незнам колку видови на вошки :lol: И плус после мора да се ошишаш кратко кога ќе сакаш да ги извадиш
     
  18. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    ^ Значи имаш различни видови на суканици.
    Не ќе правиме грмушки па да собираме бубашваби, молци и не знам уште што во косата. |( При толку миење, пустење нема теоретски шанси да фатиш вошки, впрочем, можеш ти и без суканици и сл. да фатиш вошки, кој човек немал барем еднаш вошки? :^) Тие живеат на влажни места, а доколку суканицата е добро направена внатре не може да пропушти вода.
    Сепак со несоодветна нега - Вошките не бираат фризура.
    А тоа дека мора да се шиша косата зависи каква правиш, има некои што се вадат за шест месеци, а имаш и такви што стојат дур не се шишаш.
    Инаку, мојот дред веќе полни три месеца го правам и никако да го направам. :(
     
  19. Tashaa

    Tashaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    38
    немам ништо против суканиците дури и интересни ми се кога ќе забележам на некој ..но сепак јас такво нешто никогаш не би направила :)
     
  20. friiik

    friiik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Јас имав една суканица, ама сега сакам цела коса да а исукам многу ми е кул. А и да не ме помешаат во стадото идентични овци :lol: