ТЕМА: Вошки. Како се справувате со нив?

Мислење 31 Авг 2011, 00:45

Ама најкомично беше кога и мајка ми ќе ја префатеше и ко мајмуни дома,она мене,татко ми неа,онака вовче,а мене ми спие душата,а она чисти ли чисти.Ма ни шампон,ни чешел не помагаше кога ќе се умножеа ради негрижливи родители кои не си ги чистеа децата. :D
И така еден сончев ден на мајка ми и прекипе и собра родителска у маало да им каже на родителиве дека ситуацијава е неподнослива зошто имав и инцидент на едно јавно место ни крива,ни дужна (уствари и така почнав да прашувам дали ми се гледа нешто на глаата :D ),а башка што и она фати,вика одам на работа,колешките ќе ги напунам,само јас имам мало дете во канцеларија,плус само шампони едно цело лето се купуваа.Видоа-не видоа,засрамени по дома и си ги спастрија децата,ама јас го изедов стапот наречен јавен срам заради малите гадови наречени вошки! :D
Аватар на корисникот
Lilit

Црвено цветче
 
223812826
Мислења: 5614
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Мислење 31 Авг 2011, 00:46

Има различни шампони кои би ти помогнале.Но и чешел,и тоа специјален,се купува во аптека со тесни и многу запци вистина е поскап,ние пред неколку години го земавме 800 денари али сега не знам колку е.Тој е многу ефикасен ги ваѓа дури и гнидите.
Аватар на корисникот
kristii

Жолто цветче
 
349703
Мислења: 1296
Зачленет: 10 Апр 2010, 00:20
<a href="http://www.ticker.7910.org/eng"><img src="http://www.ticker.7910.org/an1cE-403DD1110MDAwMDEwN2x8MDAwMDExMWRhfHlvdXIgdGV4dA.gif"></a>

Мислење 31 Авг 2011, 00:47

Со било кој шампон за вошки тие се чистат, меѓутоа гнидите не се уништуваат и тие пак стануваат вошки.Најефикасен лек против гниди и вошки е ракијата „Мастика“.Значи се втрива длабоко во коренот и низ целата коса,потоа се става најлон кеса на главата и врз него се мота стар пешкир.Така намачкана главата треба да стои 2 часа и потоа да се измие.
Работам со деца и постојано се соочуваме со овој проблем,а ова е пробано и докажано.
Аватар на корисникот
Gea

Зелено цветче
 
82432979
Мислења: 949
Зачленет: 07 Јан 2011, 00:54
Слика

Мислење 31 Авг 2011, 00:49

Ау јас ова не сум го знаела со ракијава. Мада мислам дека татко ми на времето не би ја трошел ракијата за вакви работи :lol:
Ние дури по некое време откривме кое е девојчето што не го чистат. Па после се реши проблемот и конечно се отарасивме од нив.
Аватар на корисникот
RainBow

Виолетово цветче
 
125411579
Мислења: 12509
Зачленет: 03 Дек 2009, 15:27
Локација: On my feet...
“The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..”
― John Milton

Слика

Мислење 31 Авг 2011, 01:03

Како бе три години имаш вошки, па јас досега на лекар ќе одев! :o Со хируршка интервенција ако треба
ќе си ги извадев. :x Три години, човече, па не е малку. Мислам, како сфаќам дека не се предвидува ова, но донекаде е и твоја вина. Три години, се запрепастив. :x

Имаш шампони, чешли, триста чуда. Ај сфаќам да живееме пред сто години, се драпале сите, ама денес барем се имаш. Ќе се измиеш убаво со шампонот. Ќе се исчешлаш. Навлаки од перници менувај секој ден, тоа гнидите паѓаат таму. Некој нека те треби секој ден, мајка, сестра, татко.. Не се оставај така. ОДИ на лекар бре, нека ти даде нешто. И ишишај се, жити се. Немој да речеш дека имаш долга, руса коса... Божее. :tmi:

Ц ц ц, стварно. Стварно на газ паднав од темава. Не сакам да ти се потсмевам, немој да ме сфатиш погрешно, но три години да живееш со гости на глава.... :o
Аватар на корисникот
Doozy

Жолто цветче
 
1641315828
Мислења: 2301
Зачленет: 22 Апр 2010, 22:01

Мислење 31 Авг 2011, 01:10

Па немам потреба да се справувам ако се земе во предвид фактот дека не ги оддржувам многу многу...

Иако, периоди вошливи имало...
И ми навлегло во психата и нејќам сеа да ми буричка некој во глава.
Аватар на корисникот
Gunshine

Зелено цветче
 
59975
Мислења: 820
Зачленет: 06 Мај 2010, 13:08
Локација: Сиетл
-Soon our voices must become one, or one must leave.

Мислење 31 Авг 2011, 01:20

Не сум имала неколку години, пу пу, да не се урочам, од кога ја отворив темава мислам дека имам стадо вошки на глава.
Инаку мама им ја зимаше мерката. :D
Аватар на корисникот
n.a.t.t.y

Зелено цветче
 
735327
Мислења: 603
Зачленет: 04 Јан 2011, 15:20

Мислење 31 Авг 2011, 02:20

Јас со вошките се запознав по неполн месец,од многу луѓе што иде да ме гледаат,и имал некој и она се залетала во мене а јас 5 влакна имав на косата,и постојано сум носела капчина и сум почнала да се нервирам да се гибам на глава и си мислеле моите дека ме нервира капата и мајками кога ми ја вадела видела дека имам една вошка,само една била и ми ја извадила,а друг пат имам последно фатено кога бев забавиште,тогаш сите во школото фаќаа вошки,дури и на вести кажувале,ова беше пре точно 9 години,од тогаш фала му на бога немам фатено.
А иначе да кажам како се справив со нив,мајками купи од аптека шампон за против вошки и чешел,прво ме чешлаше за да паднат неколку и после ми ја изми косата со ѓампонот и стави најлон на глава памтам да ми постои шампонот и по некое време кога ја миев косата сами паѓаа вошките.


Скриен текст: покажи
Каде ја видов брее темава сега ме чеша главата :sweat: :lol: :lol: :lol:
Аватар на корисникот
angel4e121

Зелено цветче
 
281632
Мислења: 687
Зачленет: 06 Авг 2010, 13:50
Локација: español (:
╔═╗╔═╗╔═══╗╔═══╗╔═══╗╔═══╗╔═══╗╔═╗─╔╗╔══╗╔═══╗
║║╚╝║║║╔═╗║║╔═╗║║╔══╝╚╗╔╗║║╔═╗║║║╚╗║║╚╣╠╝║╔═╗║
║╔╗╔╗║║║─║║║║─╚╝║╚══╗─║║║║║║─║║║╔╗╚╝║─║║─║║─║║
║║║║║║║╚═╝║║║─╔╗║╔══╝─║║║║║║─║║║║╚╗║║─║║─║╚═╝║ ║║║║║║║╔═╗║║╚═╝║║╚══╗╔╝╚╝║║╚═╝║║║─║║║╔╣╠╗║╔═╗║

Мислење 31 Авг 2011, 05:30

Мислам дека самата тема ми направи вошки во главата. :fubar:
Аватар на корисникот
x.Daisy.x

Жолто цветче
 
17052360
Мислења: 1420
Зачленет: 24 Авг 2010, 10:50
Се гледаме во огледало.
Јас Нарцис тој Роза.
Портокалови солзи од умор.

©Shelea.

Мислење 31 Авг 2011, 07:49

Gea напиша:Со било кој шампон за вошки тие се чистат, меѓутоа гнидите не се уништуваат и тие пак стануваат вошки.Најефикасен лек против гниди и вошки е ракијата „Мастика“.Значи се втрива длабоко во коренот и низ целата коса,потоа се става најлон кеса на главата и врз него се мота стар пешкир.Така намачкана главата треба да стои 2 часа и потоа да се измие.
Работам со деца и постојано се соочуваме со овој проблем,а ова е пробано и докажано.

Потврдувам. Како мала често фаќав вошки од градинка, а имав долга коса и не давав да ми ја чепнат. Не шампони, не прашоци ништо не ги уништуваше скроз. И тетка ми тогаш работеше како воспитувачка во градинка и кажа на мајка ми за мастикава, стварно делува уште одма. На ќесата имаше памтам умрени вошки :x
Како и да е сега ме зачеша, фала!!! :D Инаку редовно ја терам мајка ми да ме проверува, и стално се мршти али се возам по автобуси едно др шубе ми е!
Аватар на корисникот
Jojoba

Зелено цветче
 
690833
Мислења: 868
Зачленет: 25 Апр 2011, 15:48
Слика

Врати се на Коса

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: DigY, erica, Loss и 16 гости