1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боја на кармин

Дискусија во 'Лице' започната од mackice, 10 септември 2010.

  1. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Јас сум бринета и користам црвен кармин..Мене убаво ми стои :D
     
    На Macushkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Јас сум плава, и мислам дека најмногу ми одговара розев кармин..
    Не користам многу кармини.. повејќе сум за сијај ;)
     
  3. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Не користам кармини ама црвениот го сметам за грд кармин незнам зошто и според мене на бринетите им стои многу лошо.
     
  4. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Јас сум заљубена во кармините на Римел, од Кејт Мос линијата. Зедов еден за проба и после тоа уште неколку. Имам nude, нормална вообичаена црвена, позатворена црвена, џиш црвена, многу јака розова, и еден од друг тип кармини исто на Римел што не знам како да го опишам ама ваква е бојата како првиот од лева страна и предобро стои. Не е кафена, како потемна nude нешто. Презадоволна, особено од црвените нијанси.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  5. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    ^ Само што сакав да прашам за карминиве колку пари се? :D
    И имаат покривност баш вака како на сликиве?

    [​IMG]
    [​IMG]

    Баш ги разгледував истиве на Кејт Мос сега низ нет,и решив да си земам неколку па цена ме интересира :)
     
  6. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Мене ми се преубави, ги имам и во некоја друга тема ми се чин пишано, долготрајни се, бојата е сон, доволно суви доволно мрсни, таман ко што ги сакам. А цена да ме утепаш точна не ми текнува, околу 200 се ми се чини.
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Leather

    Leather Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    Имам темно кафеава коса, дури црна и зелени очи. Користам црвен кармин, понекогаш и праска боја кога имам поистакнати очи, за посвечени пригоди користам црешна боја кармин :talk: :D
     
  8. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Долго време користев кармин од АВОН со боја како на сликата , многу ми беше убав , но сега веќе ја нема истата боја , многу на кафено ми е , препорачајте некој кармин со таква боја или свето розева позз :D
     

    Прикачени фајлови:

  9. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Користам најчесто розеви нијанси. Некако тие најдобро ми стојат,евентуално црвени. Овие беж, кремасти,`голи` нијанси ич не ги сакам. Како без уста делувам.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.907
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]

    мојот нај нов кармин , Sephora Jealous , најубавата боја ,го користам и за денско и за ноќно излегување :)
     
  11. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
  12. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Имав преубав светло црвен кармин со ситни светки низ него ама ми се истроши. :(
    Бидејки беше постар, мајками го купила пред 5/6 години, избришано му е името на фирмата и никако неможам да го најдам.
    Барав и на интернет барем слична некоја боја да најдам ама нема.
    Ако знаете некој со следниот опис: сув, со ситни светчиња низ него и ефтин, пишете ми.
    Најсличен на него е овој од авон [​IMG] Не сум го користела па да знам каков е кога се нанесе, ама на сликичката изгледа како мојот со такви светки.
     
  13. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Добро луѓе, препорачајте ми добра линија мат кармини? Не е битна цената, ама не можам да најдам добар мат кармин. Сакам да земам во повеќе бои, скоро сите што ги имам се премногу сјајни и светкави. Сакам нешто густо, постојано и...мат! :D
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    ^ Sephora убедливо ги имаат најубавите мат кармини, ама не секогаш можам да си ги имам во залиха, а да праќам „поздрави“ други да ми купуваат козметика - мало сутра, не сакам да ми се скрати најголемото уживање. :D
    Би ти ги предложила мат кармините на Дебора (црно е опаковчето), имав црвен и многу ми се допадна - хидратантен, траен и не оставаше ефект на географска карта по устата. :D
    И Гош имаа мат кармини, јас имам едно розе нијанса ама не е мат, инаку сигурна сум дека имаат, ама не знам дали ќе ти се допадне, знам Трендафилка се жалеше дека нејзиниот ѝ се делел во линии, а тоа не беше случај и со мене. :worried:
     
    На koritsaki и Oxymoron им се допаѓа ова.
  15. wildness

    wildness Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    23
    За наубава боја на кармин според мене за жена е црвена. Најжествено, најдамско, најкласично, никогаш неможе да се згреши. Заљубена сум во црвени кармини, имам 2, еден на Диор и еден што е веќе при крај и не е фирма, стар ми е, прв црвен кармин што сум имала. Инаку, црвениот кармин секогаш и од машка страна е најубав, се смета за најсекси и најгламурозна боја на кармин. И тоа тука зборуваме за матот, оној кој не светка, оној убавиот кој ја потенцира устата, не оној со светки и сјајниот. Црвен кармин е најпогоден и најубав за некои посвечени пригоди, интересни случки, на кои треба малку да се истакнете. Јас црвениот кармин го употребувам најчесто за вечерни излегувања, но и некои побитни ручеци. Ептен ми се допаѓа мене, омилен ми е.

    Инаку за секојдневен кармин користам или праска боја, или нежни нијанси на розева, кремави и слично. Бои кои одговараат на повеќет комбинации.

    Како и да е, прашањето ми беше, каде а најдам убав црвен мат кармин, да бои убаво, да биде баш мат, да не остава грутки и слично и да биде долготраен и хидратантен. Значи кратко кажано совршен. :D
     
  16. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    За сите што барате добар мат кармин, можам да ви ги препорачам мат кармините на Revlon. Ги има во Космо, само не памтам која цена беа. Јас пред некој месец земав еден мат кармин, nude нијанса, и презадоволна сум. Значи, ептен е мат, нема сјај воопшто и толку е траен, што дури треба да го триеш за да се извади. Стои цел ден без проблем.

    А, да, и мене не ми создава линии на устата, т.е. не ми се собира во празнините, или како и да се викаат тие :wasntme: Е сега, изборот на нијанси кај нас е малку ограничен, нели нормално :^) Инаку, се заљубив во карминиве на втората слика, морам да имам барем еден од нив (по можност тој од десно), преубави се! Што ми требаше да ја отварам темава, се напатив :tmi:

    Еве како изгледаат:
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Allthatglitters21 и Oxymoron им се допаѓа ова.
  17. My.Cloud

    My.Cloud Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    59
    Црвен (не толку темен) и светло розев :makeup:
     
  18. renne

    renne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    19
    Колку се на Sephora ? :$ :* :makeup:
     
  19. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Ми треба препорака за добар црвен кармин и со солидна цена зошто нема да го користам којзнае колку многу. Некоја ваква боичка.
     

    Прикачени фајлови:

    • default.jpeg
      default.jpeg
      Големина на фајлот:
      836 бајти
      Прегледи:
      302
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.907
    Пол:
    Женски

    јас имам 2 кармина на Сефора и ги земав од Грција по 13 евра :)