1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам оваа маска од Авон, се нанесува еднаш во неделата и се чека околу 10 тина минути да ти се засуши и потоа со млака вода и ги вади црнките.
    Јас сум задоволна, другарките ја пробаа кај мене па и тие си порачаа :D
     

    Прикачени фајлови:

    • 13.jpg
      13.jpg
      Големина на фајлот:
      12,7 KB
      Прегледи:
      715
  2. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Нема спас од црнките. Сешто пробав, се намалуваат малце и после пак се појавуваат.Ми се смачи веќе :(
     
  3. saraaaa12

    saraaaa12 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    а од прилика колку чини?
     
  4. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Девојки да прашам, ги имате користено тие лепенките за црнки? По аптеките ги има.
    Ако да, има некој ефект?
     
  5. DoktorkaOz

    DoktorkaOz Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Акни и црнки на лицето се процес кој трева повеќемесечен третман. Причинителите можат да бидат од најразличен карактер. Знаеме дека кожата на лицето е многу чуствителна и треба да внимаваме со препаратите и начинот со кој се справуваме со црнките. Битен фактор е третманите да ги спореведуваат до крај за да се види финалниот ефект од истите. Често менување на третман може да дојде и до контраиндикација и исфрлување повеќе црнки на лицето. Многу важно нешто, и треба да се знае дека доколку се има црнки и акни на лицето... хигиената на лицето треба да ја се врши со:

    1. Kремови, пенливи гелови кој во никој случај не содржат сапун.
    2. Треба да биде СИН-ДЕТ (синтетски детергент) кој не го нарушува нормалниот хидролипиден филм.

    Ако ве интересира нешто друго слубодно пишете
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Јас имам искуство со лентите за отстранување на митесери на Нивеа и задоволна сум.
    Сепак,кај секој има различен ефект со оглед на тоа колку се распространети на масната зона,начинот на кој се третираат и пред се степенот на подложност на кожата за појава на митесери.
    Во доамшни услови можеш да направиш со раствор од солена вода.Во филџан со ладна вода стави малку ситна сол и промешај за да се раствори.Потопи козметички памук и на сува кожа на местата каде има митесери неколкупати помини со растворот.На памукот ќе ги забележиш отстранетите митесери.
    Доколку имаш многу митесери,пожелно е третманот да го правиш двапати неделно.
     
  7. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    на носот ми се појавија црнки од сонцето, препорачајте нешто за да ми исцезнат
     
  8. beauty1000000

    beauty1000000 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1

    и јас ги пробав лентите на нивеа ама не сум баш задоволна, првата недела немав црнки но после тоа пак ми се појавија :(
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Јас пробав со овај рецепт да ги отстранам митесерите но не ми успеа, не се отстранија. Сега го користам Clean and clear 2 in 1 ( може да се користи и како маска и како гел за лице, за отстранување на митесери), ама мислам дека видливи резултати ќе има кога ќе го потрошам цело 8) :)

    Женски јас не ви препорачувам да користите ленти за митесерите зошто може да ви останат околу носот лузни ( како мали дупчиња) ако ги користите редовно и местото да се иритира и да не заздрави. :)
     
  10. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Некоја од Вас да ми препорача некој крем, гел, лусион што и да е кое имало ефект во отстранување на црникте, и по можност и цена на препаратот? :) :*
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Oвој Неутрогена тоник мене ми е најефикасен, но кога го користам редовно на подолг период.
    Цената му е околу 280 ден. и мислам дека во Зегин е најевтин. :)
    [​IMG]
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Јас па не сум ич задоволна. Ова не е тоник, туку лосион за чистење (cleansing lotion) и баш заради тоа не сум задоволна, воопшто не ја чисти кожата кога ќе споредам со ред други лосиони кои сум ги користела, а нема ни ефект на црнките. И тоа купив второ шишенце со некоја надеж, ама да го дотрошам дефинитивно не го земам пак. Како и да е, другите производи од линијата, и геловите за миење и маските се одлични.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Фала ти, ке го пробам.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Не знам колку шишенца по ред сум купила; мене ова ми е најефективно за инаетливите црнки. Уште да имало и матирачки ефект и мислам дека би прекинала да купувам тоник за таа намена. Најверојатно и со овој производ е докажано непишаното правило - додека не пробаш, нема да знаеш. :)
     
  15. Despinaa

    Despinaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    19
    Пробајте со маска од белка од јајце. Вчера ја правев за прв пат и некои од црнките на носот излегоа на површината
     
  16. bubu1

    bubu1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Вечен проблем. Што се неам пробано не искачаат.
    Со златен прстен пробав освен рани ништо друго не добив. Креми, лосиони се се, ништо не помага. Не знам веќе што да пробам :(
     
  17. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Луѓе, од кога веќе се формирале нема решение освен да ги истискате. Ништо не може да ги тргне. Фората е да не се создаваат толку многу. А дека некои маски и слично убаво ќе ги исчистат како чисти прсти... тешко. Јас во последно време правам пилинг од сода и кафе измешано со лимон и малце вода, ама краток период за да кажам дали има ефекти. Плус гледам да не го мијам многу често лицето (ограничив само на сабајле и навечер) и да не шлапам многу креми барем дур сум дома.
     
  18. DelRey

    DelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Го има некој пробано ова? :?:
    [​IMG]
     
  19. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54

    Да :lol:
    не беше баш како на сликата посакуваниот ефект кај мене инаку на една школска и ја покажав сликата и таа пробала и ми кажа дека има ефект сами почнале да и излегуваат црнките на носот после 20 мин ... пробај и ке видиш каков ефект ке има кај тебе :D
    да напоменам малку пецкање ке осекаш ама тоа значи дека има ефект
     
    На DelRey му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Јас го пробав и беше чист fail,ама пробајте го и вие,бидејќи и јас сум чист fail самата по себе :lol: Се пробав,секакви лосиони,ги стискав секој ден,дури и си давав морална поддршка,си викав,сите со црнки се посебни :D Многу ме сакаат бе,нејќат да ме напуштат,засекогаш заедно ќе си бидеме. Ако ви треба некој иљач пратете ми лп,ако не бивало кај мене кај вас можеби ќе бива :)
     
    На DelRey му/ѝ се допаѓа ова.