1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Имам користено од лентите на нивеа и помагаат...ама мислам дека од еднаш нема да ти се извадат сите црнки..треба 3-4 пати за да ти се извадат скроз сите црнки ;)
     
    На Chocoholic му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AnyAnn

    AnyAnn Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали некој ја користил маската за лице од Авон од минерали на мртво море на Planet Spa ?? Да знам дали има ефект да ја порачувам
     
  3. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Го гледав видеово на Michelle Phan, па ќе пробам да видам дали стварно ќе се извадат црнките од носов што страшно ме нервираат :@
    Ако некој го пробал рецептов нека каже резултати :)
    Инаку едно големо браво за Michelle, дава навистина корисни совети :clap:

    http://www.youtube.com/watch?v=-bjOB4zS ... ure=relmfu
     
  4. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683

    Јас ја користам маската со кал од мртво море, мене ми се допаѓа добра е, ама таа е повеќе ко за проширени пори, кога ќе ја измијам навистина порите помалку ми се познаваат. За црнките не знам изгледа нема лек, јас многу внимавам на лицето, редовно го чистам, ама црнките можеш на направиш само помалку да се познаваат, а вадење- ќе ги извадиш после 2 дена пак. Џабе е изгледа се. Јас би ти препорачала да си ја порачаш, особено ако имаш мрсна кожа и проширени пори. А ако ја порачаш, се нанесува на мокра кожа, бидејќи се затоплува кога доага во допир со вода и на тој начин делува, не знам дали си прочитала, ама зашто не пишува по каталозите, па да ти кажам :D
     
  5. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Се согласувам со Vodolijata,и јас ќе го напишев истото,ќе додадев уште некое :) ,и така :D :D
     
  6. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303


    Јас го пробав ова вчера после капење, и излегува по нешто , не многу
     
  7. stefi-bibi

    stefi-bibi Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    А неможиш едноставно да ги исприцкаш???
    :?: :?: :?: :?: :?:
     
  8. Chocoholic.girl

    Chocoholic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    39
    Ги имам користено Нивеа лентите и ги отстрануваат црнките, но не сите и не долготрајно. Од прашина и од нечистотијата по градот се појавуваат пак, затоа најдобро е со млеко за чистење лице да си го чистите лицето секој ден и еднаш во месецот да отидете на козметичар на чистење на лице. Јас сум презадоволна од мојата козметичарка и има многу голема разлика кога таа стручно ќе го направи тоа и која јас сама дома ќе пробувам да "средам" ситуација, а со моето средување уште полошо станува. Затоа стискање по дома сами никако, со тоа само се воспалуваат и пак се појавуваат.
     
  9. Bunny05

    Bunny05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    124
    Јас ги имам на носот :devil: Ги чистам со стискање,односно стојам 10-15 минути на пареа и после ги стискам и излеваат.
     
  10. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    би ве замолила да ми кажете еден третман за стискање на црнки од прилика колку чини?.. неподносливи се :/
     
  11. lucky-girl

    lucky-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16

    ништо нема да ти помогне повеќе ако после бањање од влагата и топлата вода,кога лицето е омекнато да ги стиснеш сите црнки и така 4-5 дена сигурно ке стои и потоа пак истата постапка.јас така правам и задоволна сум,а постојат и лепенки на кои остануваат црките-но не сум видела тука,од бугарија ги кпував и преефикасни беа,но ми се потрошија :|
     
  12. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Има лепенки во аптека се продават!
     
  13. Element

    Element Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    14
    Не користи толку често пилинг на лицето бидејќи не е убаво. Имам завршено за тоа затоа знам дека најдобро е пилинг да се прави еднаш во неделата :)
     
  14. Jente

    Jente Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Se soglasuvam so Element. Mozam da go prenesam moeto iskustvo so crnkite, bidejki se boram cel zivot so niv :)))
    Gi koristev lentite za vadenje crnki i ne pomagaat barem kaj mene (ke izvadis nekolku samo ako prethodno liceto go stavis na parea), imam koristeno i razni drugi kremi i pilinzi, ama pak i pak se pojavuvaat.
    Treba da znaes deka treba redovno da se cistat, ama e mnogu bitno i so sto i kako gi cistis.
    Inace, pred 2 meseci, si kupiv maska od kal od Mrtvo More so poteklo od Izrael (znaci original od Mrtvo More) i mozam da kazam deka liceto mi e staklo. Ja ima vo aptekite, Canaan se vika maskata, malku e poskapa, ama pomaga nenormalno, okolu 1000 denari ja zemav. I se stava ednas nedelno.

    [mod-kirilica:3kgcz3kc][/mod-kirilica:3kgcz3kc]
     
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    лицето ти го прави стакло, но дали ги вади црнките?
     
  16. Jente

    Jente Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Да, ги вади и плус не ја суши кожата, не ја затега. Но, треба да се знае дека за црнки, комедони и сл. треба редовна нега, ова е препорака од дерматовенеролог кај што сум одела. Да, ќе ги снема, но треба постојано да се чистат црнките, затоа што може да се претвори во акни (во зависност од кожата). Затоа, мој совет е и да се оди на дерматовенеролог да се утврди за какви црнки станува збор, па дури и за каков тип на кожа...мрсна, сува, склона кон акни и сл...
    Како што кажав цел живот се борам со црнки и ги имам проучено до детали :)
     
    На Chocoholic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Boka.A

    Boka.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    10
    Колку пари е втората маска што ни ја препорача?
     
  18. papagalcheto

    papagalcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    10

    А после тоа, што ставаш на лицето? Крема или ништо?
     
  19. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    ништо само го заплакнав со ладна вода
     
  20. Heydi1221

    Heydi1221 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Претходно прочитав за маската со аспирин (многу сум задоволна од неа) но сакам да прашам дали можат и машки да ја користат пошто имам еден другар има проблеми со лицето па дали ќе можам да му помогнам? Фалаааа :) :*