1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    Нормално дека може само на едната вилица да се стави протеза, но зависи од проблемот што ти го имаш, можеби кај тебе има потреба и од горна и од долна. Јас носев само горна, па отпосле ми ставија и долна затоа што имам потреба.
     
    На ThePrincipessa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ThePrincipessa

    ThePrincipessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    10
    Ги ставив фиксните протези (и горе и долу), има веќе два дена и многу ме болат. Само аналгин пијам незнам друго што да направам за да ја спречам болкава ;( А за јадење јадам само супи, попара , ориз :D
     
  3. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    И јас треба да носам ама ич неќам, којзнае каква ке бидам [​IMG]
     
  4. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    Епа нема што да правиш една недела да помине и после нема да те болат, ќе се навикнеш и ти и забите ;)
    Можеш да јадеш палента, пудинг, варен компир, житарици подолго прокиснати во млеко... :)
    Ако веќе ставаш - гледај што побрзо да биде тоа. Не мисли каква ќе бидеш со протеза, туку мисли каква ќе бидеш ако не носиш, а имаш вистинска потреба. :)
     
    На ThePrincipessa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Сега ќе станеш шланк, ќе немаш проблем со килажа :D тоа нека ти биде утеха.
    Тоа што те стега ќе боли уште некој ден и ќе помине.
    Бидејќи јас сум ветеран (носев фиксна 4 години) ќе ти кажам еден штос. На наредната контрола, сигурно после еден месец бидејќи нели ги стегнуваат тоа брекетите, кога стоматологот ќе те праша дали осеќаш болка и дали стега, ти речи му да иако не те боли, зошто верувај додека тој работи и усната шуплина ти е топла и тие металните делови се загреани не осеќаш болка, но после кога ќе се изладат леле мори мајко е тогаш боли. Поздрав.
     
    На ThePrincipessa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    И ја по 300 платив за двете, во приватна ординација. Ти веројатно државно така?


    Сметаат, како не. Цела уста крв ќе му е на мувачот..
     
  7. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не баш во приватна платив 250. :) Ако го знаеш Стојче онаму кај Санде во куќа си има просторија.
     
  8. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    ^^Не го зна. Ја во Ласердент ги местев :)
     
  9. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Поздрав Феминки, пред 3 месеци ставив дамон самолегирачки, презадоволна сум колку брзо оди исправувањето.
     
  10. AnniiBe

    AnniiBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Другарка ми неќна стави фиксни... Ја прашувам те болат ли она вика не ич ни малку..
    а ове вие викате прватаа недела ке боли а неа ич не ја болат таа е на возраст од 13 год Што се случува ?
     
  11. BornToBeWild

    BornToBeWild Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    15
    Поправете ме ако грешам,ама мислам дека фиксните сите се плаќаат приватно.Иначе Lux јас сум од помал град а јас платив 300 :)
    И да прашав после колку време се забележуваат резултати!?
     
  12. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    ^Нема врска, од град до град си има разлика, и од стоматолог до стоматолог. ;)
    А да прашам какви се тие самолегирачки и колку пари се?
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Најверојатно ништо.Еден мој другар ставаше протези , не го болеа ама ич , и он има 13 години точно. Сега му се извадени , а забите супер. Ама не ме фаќај за збор, не сум сигурна дали ништо не е, еве на овој ништо не му беше па сеа... :!:
     
  14. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    Ни мене не ме болеа, едино после 6/7 месеци носење кога ми стави жица за спојување на забите, што е нормално да почувствувам болка. Баш се израдував ќе ослабнам, но ја обратно дури се здебелив.
     
  15. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    самолегирачки се како во видеово, моментално најнова технологија, доста се разликуваат од обичните, и се скратува времето на третманот, контролите не се многу чести, поефикасни се и полесни за носење.
    на клиника мене ме коштаа 300 евра за 12 заби

    http://www.youtube.com/watch?v=asl8LuF1 ... re=related
     
    На Irena-2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    И мене забите ми беа слични на твоите, макар и полоши. Едната едница права а другата коса, врз другата едница. Едната двојка права, а другата крива. Носам фиксна, сега извадив 2 заби (една 5ка од лева страна и 4ка од десна страна) , бидејќи немаше место каде да одат забите а вилицата ми е понапред 9 милиметри. Деновиве треба да отидам на преглед да ми стават жица и да си дојдат забите во ред.
    Потезата ја платив 250 евра, само горе. Се надевам тебе не ти е понапред вилицата па не ќе мораш да вадиш заби :) , полесно ќе поминеш. Мислам дека во некои ординации можеш и на рати да плаќаш :)
     
    На Amo.la.moda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    не болат фиксните протези, само ако ти ги затегнат тогаш ќе те поболат неколку дена, ама за местење,преглед и вадење не боли.
    Јас носам и има подобрување :*
     
  18. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Вчера ја ставив долната,горна веќе носам скоро година дена и сакав да ве прашам да ми дадете идеи што да јадам затоа што неможам да џвакам нормално :(
     
  19. Springy

    Springy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    522
    Ме интересира на колкав период од прилика се оди на преглед и колку чини истиот?
     
  20. Anabelle

    Anabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    458
    Зависи кај кој ортодонт одиш. Кај некои се плаќа се вкупно однапред од прегледи, до фиксната цена на протезите, до жици, менување на брикети и се друго, а на пример јас кај ортодонтот кој што мене ми ги правеше протезите плаќав постепено, одев еднаш месечно на преглед и плаќав 300 денари за горната жица и 300 денари за долната жица, но тоа не трае цело време. Од кога ќе ти се наместат забите, жиците не се менуваат, туку се носат само ластици за подредување на одредени заби, а тоа не се плаќа.
     
    На Springy му/ѝ се допаѓа ова.