1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фиксни протези

Дискусија во 'Лице' започната од summer.girl, 15 октомври 2010.

  1. MaggieNow

    MaggieNow Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали за разделени заби се носи фиксна или мобилна протеза?
     
  2. girl.09

    girl.09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    54
    Сакам да прашам која цена се движат фиксните протези :D фала однапред :D


    Дечки нова сум и незнам ни како да поставам прашање па давам тука како одговор а можда и ввака треба ама нема врска читам масовно сте носеле или носите фиксни протези ме интересира цената ии нешто за нив :) :D Фала однапред... :D :D :D
     
  3. zaljubena18

    zaljubena18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2013
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    139
    Цената е околу 200 евра. А тие се стварно ефикасни и треба секој месец да одиш на преглед и да ти ги затегнуваат :)
     
  4. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Јас носев порано фиксни. Сега се ослободив од нив. Само 2 годину ги нисев, а забите ми беа едни преку други.
    Сега се чувствувам како славна личност кога се смеам.
    Не беше скапо, зошто татко ми правеше реклама за забарите што ми ја ставаа протезата и му наплатија помалку.
    И пријатели ни се плус, така да им веруваме.
    Видот на протезата беше Био Куик. Тие јмаат брикети што се отвараат и затвараат за да се стават жиците. Незнам дали го има тоа на обичниве...
     
  5. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Јас мојата протеза (горна само) ја платив 400 евра во приватна ординација.
    Најобична е, оние стандардните и може да се плаќа на рати во договор со докторот. Јас прво сакав порцеланска ама па повеќе време треба да се носи зошто ефектот е поспор, а е поскапа и се предомислив за оваа обичната.

    На овие години малку ми е смешно што сум со протеза ама па подобро некогаш отколку никогаш. Не ми пречи воопшто, не ме боли и баш слатко изгледа. Резултати има после само 2 недели носење, а можам да замислам колку совршени ќе ми бидат забите откако ќе ја извадам.
    За некој месец треба да се закитам и со долна, can't wait.
    :lol:
     
  6. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Јас 2 ипол години носев фиксна протеза и сум премногу задоволна. Треба многу редовно миење на забите за коа ќе ти ја извадат да не имаш бели коцкички од брикетите :D :D :D :D :D ( ова ми го кажуваше заболекарката). Сега сум радосна на мојата насмевка. :D
     
  7. girl.09

    girl.09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    54
    Ќе сакаш да ми кажеш дали си ѓи праела во државните болници или на приватно ии ако е државните болници може да ми кажеш кај кој доктор :D :D фала однапред :) ;)
     
  8. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    многу ме интересира како ги вадат протезите? дали само ги тргаат со клешти и дали боли? јас ги осекам многу цврсто на забите и кога една брикета сакаше да ми ја смени само ја тргна со клештите но не излезе ме болеше многу ..и бидејки бев правена операција ми ја извади брикетата хирургот со анестезија ..од тогаш сум исплашена за денот кога ке ги ваѓам а тој ден се приближува.....ме интересираат детали ве молам кажете ми дали постои причина за паника......??
     
  9. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    Не памтам со што ги вадеше брикетите но не боли don't worry ;)
    Нема зошто да паничиш. После тоа ти ги полира со посебна паста. Малку ќе ти биди чудно на почетоко зошто нели навикната си на протезите. Ама чувството кога ќе си ги видиш забите така наредени е priceless :D
     
  10. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ај, и јас да се пофалам по 1 и пол носење Био куик протези.
     

    Прикачени фајлови:

    На Golden, kala21 и LittleFairy им се допаѓа ова.
  11. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Јaс имам разделени заби,и да треба да се носат,зависи колку ти се разделени,тоа треба стоматолог да ти каже :)


    200 евра?Што збориш? :o Најефтини јас што најдов се околу 600 евра приватно,а државно валда не е само 200 евра :^)



    Луѓе,мене секогаш најдоцна ми излегувале забите,па така и сега :D .Сакав да ве прашам,пошто почнаа да ми растат седмиците во летото , и уште не ми се скроз сите излезени,треба да почекам целосно да ми излезат па да ставам протези? :doh: Аман више,само чекам |(
     
  12. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Јас моите фиксни протези си ги ставив приватно и ме чинеа 250 евра. Секако секој месец си одев на затегнување на жиците,промена на брикетите и слично.. Од мобилна да знаете дека нема многу многу фајде..така да ако сте во можност ставајте фиксни и ќе си немате мака цел живот. Во државно знам дека ставаат со плави картони за 100 евра, а имам другарка која што си плаќаше секој преглед, плус 300 евра за фиксните. Е сеа ако сакате порцелански да носите, за да не ви се гледаат железата во уста, ќе си одвоите малце повише парички и плус секој преглед си се наплаќа. И плус ако ви се скршат или одлепат.. ;) Така да пред да си ставите прашувајте што повише ординации колку ќе ве кошта задоволството, за да не си се заебете :)
     
  13. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Секако дека има фајде од мобилна, но веројатно ти не си била доволно упорна или не си почнала да ја носиш на време...
    Јас сум носела мобилна од 1во одделение, па се до прва година гимназија и ефектот е забележлив... А сум имала прилично криви заби, еден одел навнатре, друг нанадвор, некои едни преку други, трети сеуште не се одлучиле каде сакаат да пораснат, ма секој си терал своја политика, па сум сменила 4 протези. Но сега добивам комплименти за забите дека изгледаат одлично...
     
    На LittlePinky и Dea8 им се допаѓа ова.
  14. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    јас носам протеза околу 8 месеци само на горната вилица.. докторката ми рече дека ќе ја носам само 1 година и станувам се понетрпелива да се видам со прави и убави заби :)
     
  15. Dea8

    Dea8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    78
    od moeto iskustvo so fiksna, sakam da vi posocam na site sto imaat potreba od fiksen aparat pred se ubavo da se rasprasaat po site ordinacii, da razgledat poveke ponudi, i sekako da prasaat ako nekoj poznavaat sto nosel fiksna kaj odreden doktor za nivnoto iskustvo.... ima mnogu golemi razliki i vo cenite i vo rabotata na doktorite. Isto taka nemojte da cekate ako imate krivi zabi, kolku porano ja nosite tolku podobar ke bide efektot i pobrz.
    Jas staviv fiksni na dvete vilici na 18god, gi nosev 3godini, imase odlicen efekt, zabite mnogu mi bea ubavi i ramni.... no eve posle 3 godini otkako gi izvadiv ima povtorno promeni, malce mi se iskriveni, tezneat da se vratat vo starata pozicija. Doktorot posle vadenjeto ne mi stavi retainer, nosev mobilna izvesno vreme.
    Koga trebase da izberam doktor, ovaa sto ja izbrav ordinacijata bese nova, nemase od kogo da se informiram za iskustvo. Plativ po 200 evra od vilica, znaci 400e, pregledite ne mi gi naplakaa, duri i delovite sto mi gi promenuvaa ne mi gi naplakaa. No od rabotata na doktorot ne sum voopsto zadovolna. Ne se zamarase mnogu koga odev na pregledi, jas mu davav predlozi kako da mi ja podobri situacijata, posto on si igrase FarmVile u meguvreme na primer dodeka mi se susi lepakot... i slicno. Mnogu mi gi osteti zabite, so toa masinkata za pravenje zabi :) mi gi strugase i skratuvase kaj mu e visok za da napravi mesto, a potoa mi ostanaa takaotvoreni, nezastiteni so nisto, i kako posledica od toa sega zabite pola mi se rasipani, osteteni... a ostanatata polovina se na pat da se rasipat |(
    P.S. imav mnogu golemi bolki prviot mesec, i jadev samo supi i se sto e tecno, oslabev 5 kila :)


    [mod-kirilica:1pwl6cme][/mod-kirilica:1pwl6cme]
     
  16. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.750
    Пол:
    Женски
    А за вадење боли? Зашто на мене на долната вилица ми се одлепи двојката и кога ми го вадеше лепилото ептен болеше :sweat: дури и малку крв ми потече , не многу ама ете мене страв ме фаќа :|
    После пак се одново, го залепи и добро е сега.Инаку ми се имаат одлепено еве 2-3 пати до сега
     
  17. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    За вадење ништо не осеќаш. Барем кај мене беше така. Така да немај гајле ;)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.750
    Пол:
    Женски
    А сабајлето случајно на канал 5 слушнав како зборуваат за виличниот зглоб.Јас во последно време осетив како ми крцка вилицата. разговарав со заболекарката ми вели ништо не е .... а зборуваа нешто на телевизијата вежби да се прават, ортодонтот ги давал... :^) а ме чуди тоа зошто кога и кажав не и беше грижа? може е небитно прашање, ама ете ме интересира... :?:
     
    На Dea8 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    Koлку пари е отприлика само горна протеза.. ? :)
     
  20. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    300 евра