1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флеки и дупчиња од акни на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од ev4e, 30 ноември 2009.

  1. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    Може ли да ми помогнете и мене малце? Незнам зошто ама на лицето како да имам мали дупчиња кај образите :( И незнам што да правам има ли некоја крема нешто што ке ми помогне да ги скирајм :(:(
     
  2. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    jas imav fleki veke nemam ni edna :D
    sekoe utro i navecer prvo go cistev liceto so lasion a posle so lala crem i za 1 mesec mi bese kako novo i za kraj sega si korista borogal krem najubavoto nesto za sekakva koza...pozdrav :up:
     
  3. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    samo lala krem
     
  4. skorpija79

    skorpija79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    а kaj moze da ja najdam taa lala krem i kolku cini odprilika...ako moze da mi pisete i kako i kolku pati na den se koristi
    fala.....
     
  5. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    лала крем ти е за флеки и пеги а не за дупчиња што ви е на вас. Дупчињата што ги нарекуваш ти сигурно се проширени пори а не дупчиња хехе... а тие проширени пори ти се зашто имаш мрсна кожа така или комбинирана? Обично тие што имаат ваков тип на кожа имаат проширени пори.. за тоа решение имаш во лимунот и зелената глина и изматена белка од јајце...па пробај некое време користи некоја од овие маски и види може да ти помогне ништо не губиш ако пробаш можеш само да добиеш ;)
     
    На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    а гледам лала кремата често ја спомнувате и ја фалите на форумов па баш сакам и јас да ја купам и да видам дали помага зашто и јас имам пеги и сакам да ги отстранам само незнам како... паа редно време е да ја пробам и оваа крема само незнам колку ке ја најдам зашто еднаш ја барав во аптека ама ја немаше :(
    ке се обидам пак да ја побарам додека не ја најдам не престанувам ке ги свртам сите аптеки во градов ако треба хахахахахахаха :)))))
     
  7. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    вчера купив крема за пеги ја прашав аптекарката крема за пеги лала дали има рече има и ми даде една ама не пишува дека се вика лала туку на кремата пишува анти пеги кутичето е со зелено околу 60-80 ден чинеше таа ли е??? :^)
     
  8. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^Не, колку што јас памтам паковањето на лала е розево, тркалезно, и на капакот пишува Лала. :?: :^)
     
  9. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    ајдеееееееее ме излажала значи овца бе :@ :@
    ок сепак фала ти кате за информацијата.. ке ја барам пак сега барем знам како изгледа одприлика :worried:
     
  10. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    Еве што може дапомогне ;)

    Јужно овошје богато со витамин Ц.

    Портокалот, цитронот, лимонот се богат извор на витамин Ц кој е најприродниот агенс за белеење. Од овој вид овошја, лимонот се смета за еден од најефикасните природни методи за лекување на трагите од акните. Само треба да нанесете од лимоновиот сок на дамката, со прст, памук или чепкалка за уши. Лимонската киселина ќе влијае на осветлување на дамката.

    Лимонов сок.

    Освен што можете да го користите во готова форма, како што кажавме, убаво е да го додавате во сите маски за лице. Во сите природни маски без разлика дали се од овошје или од зеленчук, задолжително додадете цеден сок од лимон.

    За белеење на дамките идеална комбинација е маската од кајсија и лимон или краставица и лимонов сок.

    Сварете магдонос во зовриена вода за да пушти сок. Процедете го и во него додајте исцеден сок од еден лимон. Можете да нанесете и сок од рибизла, јаболко и сок од портокал. Во комбинација со редовниот хидратните крем ќе добиете одлични резултати.

    Млеко и мед.

    Млекото и медот одамна се користеле за белеење на дамките. Исто како и лимонот, можете да ги нанесувате директно на кожата. Млекото содржи млечна киселина која дејствува како пилинг. Премногу е нежна за кожата, ја измазнува, го изедначува тенот без да предизвика какви било иритации. Медот, пак, е позната формула за обновување на кожата.

    Сок од кромид или од лук.

    Сокот од кромид или од лук исто така влијае во исчезнувањето на дамките особено оние предизвикани од сонцето. Иако е малку непријатно, сепак дејствува. Треба да го излупите кромидот или лукот, да го исечкате на парчиња за да пушти сок и директно со едно парче да триете на дамките.

    Алое вера.

    Нормално дека ништо не може да помине без алое вера. Не само што влијае на дамките, туку го подобрува составот на кожата, ја измазнува, ја истегнува, го забавува стареењето давајќи ѝ природен сјај. Маслото од рицинус слично дејствува како алое верата, но со многу помали и побавни резултати.
     
  11. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    ахх anije сум пробала со лимон ама флеките не се избришаа од кожата... :worried: а ова со комбинација со хидратантниот крем како да го комбинирам??? Да сипам од сокот во кремата или...???
     
  12. anonimnobebence

    anonimnobebence Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Алое вера.

    Нормално дека ништо не може да помине без алое вера. Не само што влијае на дамките, туку го подобрува составот на кожата, ја измазнува, ја истегнува, го забавува стареењето давајќи ѝ природен сјај.

    Јас пробав денес со алоето. Имам дома, исеков еден лист и како што знам нанесов од гелот на лице. Не поминаа 10 сек. лицето ме пецесе неверојатно и го измив. Нормално ли е да пеце или..? Позз :)
     
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.143
    Допаѓања:
    88.824
    Пол:
    Женски
    Лала крем само во аптеки, но во зегин ја немаат.
     
  14. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12

    И јас ставам алое и понекогаш ме пече и мене. Мислам дека ако нанесиш повеќе гел тогаш пече :?: а може па да е и од друго. :worried: Пробај да не ставаш по многу гел, па види како ќе ти реагира лицето. И најдобро е навечер пред спиење
     
  15. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    И јас пробав со алоето. Земав исеков и се намацкав и по некое време ме пецесе и го измив. А ако го ставам пред спиење мислам дека нема да заспијам :D . Ама ај и јас ке пробам со помалце гел да ставам па мозе нам да ме пеце :P
     
  16. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    Сега баш најдов нешто најново на интернет за користење на алое и пиши дека можи да се користи дури и за брчките :^) . А за употребата пиши без разлика дали е за брчки или флеки дека треба да се нанеси на лицето и да се остави да делува 30 мин и после да се исплакне со ладна вода и толку. кузнај како е правилно :?:
     
  17. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    иииииии дури 30 мин? :o па ке ме изгори бе :D а нормално ли е да пецка малце? ке пробам после пак да ставам и ке гледам да издрзам 30 мин :hai:
     
  18. stefanijata

    stefanijata Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    леле некој ако може да ми помогне ја иам голем проблем со флеките... знаи иам на образите флеки и се што неам пробано ништо не помогнаааа..одев на дерматолог на козметичар ништо....моментално плачам... да верувајте ми плачам и секој ден се нервирам и плачам ради лицево неможам да се опраам веке. незнам изгубив надеж зошто се што сум пробала досеа нејке..... ке се убијам еден ден дефенитивно :@ :@ :@ :sweat: ;( ;( ;( ;(
     
  19. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    А имаш пробано со овошни киселини? Оти негде знам на форумот дека прочитав имаше напишано некој, а исто знам и во едно списание пишуваше дека помагаат за лекување на флеките . Ако не си пробала ти препорачувам да земеш крема со овошни киселини од ноќната од Deba што е , оти знам дека не се препорачува да се користи дење поради сонцето. Кога ке заврши летото можеш и дневната да ја користиш. И пиј витамин C секој ден. поздрав и не се секирај :*
     
  20. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Не се секирај време им е после ке се повлецат. Мене ме нервираат затоа не ги сакам а немам мн флеки. Малецки имам неколку ама сепак сакам да ги немам и тие. Повеке црнките ме нервираат.Си го мијам лицето со Dove и ми помага колку толку ама сакам скроз да ми ги снема. А да се убиваш немој и не се нервирај. А од алоето некој ефект освен печење не гледам мада треба време. Мајка ми ми кажа читала да се мачка лицето со патлиџан. Пробав и бев црвена ко изгорена од сонце и едвај го измив. Го обелува тенот па може и флеките да ги избели. А дека избелува тоа 100% е сигурно од искуство знам.Кога рацете ке ги направам од нешто сокот од патлиџан ми ја избелува кожата. Па пробај.Позз и не се секирај :*