1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флеки и дупчиња од акни на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од ev4e, 30 ноември 2009.

  1. lalala3

    lalala3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2


    И јас сакам број од жената што правела креми може ке ми помогне :)
     
  2. Ketrin86

    Ketrin86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Третманот е многу ефикасен, те мачкаат прво со анестетик и го држиш едно 15 минути(за да не те боли).После тоа ме намачкаа со коктел со гликолна и витамин А и ме правеа со едно апаратче како пенкалце со игли по целото лице. После третманот бев доста црвена, ама за 1 ден ми се смири.Најбитно дупчињата се измазнети, не е дека ги нема, требаат уште вакви третмани. :)
     
  3. mkdpp

    mkdpp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Ќе пробам со хемиски пилинг со трихлороцетна кис. да видам како ќе биде.
     
  4. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    ketrin мене ми правеа дермапен со 0,5 пошто многу тенка кожа имам а на челото со 0,25 и пота пак на образите со 1 .....ми рекоа таму дека ако сакам да имам ефект ќе морам со 1 па потоа да продолжат со 1.5.......и сега кога ке одам нареден пат ке видам што ке ми прават ...тебе со колку те правеа?
     
  5. Ketrin86

    Ketrin86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    И мене ме правеа со 0.5, а на дупчињата со 1. Следен пат ќе пробам да издражам на 1.5 Бев доста црвена ама мислам дека има резултат од третманов. За лузни нема што друго да се прави, или ова или хемиски пилинг. Ти како си задоволна, има ли подобрување? ;)
     
  6. presiosa1

    presiosa1 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    11
    задоволна не сум сеуште и јас ке пробам да издржам за да имам ефект...да не фрлам пари за џабе...останува да чекаме :)
     
  7. Stella.21

    Stella.21 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    2
    Сакам да прашам за кремот лала за пеѓи и флеки што е.. мене пеѓите не ми се од сонце туку уште од многу малечка, е сега дали и некоја друга е имала ваков проблем и со користење на лала кремот и помогнале или не помага на таков тип пеѓи ? :)
     
  8. AGIrlNamedMarija

    AGIrlNamedMarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    имаш подобрувања од третманите што ги правеше??
     
  9. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    имам подобрување но не сум 100% задоволна треба уште 3 такви третмани за да има ефект......
     
  10. Bella14

    Bella14 Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Moeto iskustvo so dermatolog Dr. Natalija Jordanova Traeski (Skin solution) e mnogu loso, ne bi vi preporacala da odite otidov so normalna-do mrska koza i imav samo malku mitiseri na jabolcicite, dva pati go "cistese" i me unakaza za do vek, crveniloto ne porestana 5 meseci do sega, mi dade skapi kremi i voopsto ne pomognaa i toa e se od nea i od mene. Sega maka macam i ne znam veke sto da pravam. Liceto mi e katastrofa i sega mi izleguvaat ogromni bubuljici i na mesta kade nikogas nemav, odmor zemav od rabota, pa sega videte dali ke odite na kosmeticar ili dermatolog koi samo parite sakaat da vi gi zemat. Prethodno go cistev so Dermogal i toa bese se, sega nistho ne pomaga..ama bas nisto. pozz
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  11. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207

    бела прво треба да знаеш дали акните ти излегуватт од мрсна кожа или имаш проблем со хормоните ...ако имаш проблеми со хомроните тоа е веќе друго прашање...ке ти го препорачам др коста цветковик во дерма плус....
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Milena-111

    Milena-111 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    12
    ќе саkаш ли да ми кажеш каде ги правеше третманите и колку чинат навистина ми треба хитно.... ти благодарам ....
     
  13. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    дермапен има во дерма плус и чини 2000 ден
     
  14. preplasena

    preplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    26
    Сите што сакаат број нека ми пишат лп.
     
  15. Bella14

    Bella14 Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Ти благодарам за одговорот Пресиоса П, ќе појдам кај д-р Коста, досега немам никаков проблем со хормони, интересното е тоа што до тогаш нормална ми беше кожата, не ни знам зашто појдов на третман, а сега веќе имам проблем и тоа ГОЛЕМ. Поздрав.
     
  16. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    таков пример како твојот ја снајде и мојата друграка сакајки да го освежи лицето од црнки отишла во козметчки салон и следниот ден неможела да си го препознае лицето цела се нафрли и еве сега уште не може да го среди .....
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.119
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Да..јас имам една минијатурна флекичка на лицето али тоа ми е од рана.Имам и на рацете,бидејќи кога имам рана ја копам буквално и ми остануваат лузни.Баш барав на интернет лек али не најдов баш за мојот проблем.HELP?Инаку ми остана белка од јајце,дај кажете за што да ја искористам?Мислев како маска за раце,бидејќи од кога ќе ги измијам не ги бришам па ми се сушат :D кажете рецепт:lol::hug::hai:
     
  18. Paula1.-P

    Paula1.-P Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Дали сте правеле третмани со овошна киселина?
    Сакам неделава да направам, ама искуство некое?
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Здраво доколку сакаш природен лек пробај го следново:
    1. гел од алое вера, одлично ја негува кожата има избелувачко дејство и е добар за флеки пост акни.Барај чист гел оној што е и за внатрешна употреба, никако не земај мешавини со други состојки.
    2. Мешавина од масло со етерични масла. Ова може да го направиш и сама, Како база за рецептот ти препорачувам едно од овие масла: масло од невен, јојоба, арган, роза или маслиново масло а од етерични масла најдобри се лаванда и лимон.
    3. Масло од неем или производи кои содржат масло од неем. Ова одлично ја негува кожата.
    Од готови производи барај креми без силикони и нафтени деривати кои додатно ќе влошат се, на природна база со многу витамин Ц или овошни киселини. Имам видено некои креми во продажба од оние кои ќе ти ги предложам една немам пробано а една да. Онаа која ја немам пробано е од колекцијата гамарде кремата е за избелување и се вика white effect., природна е без синтетички глупости и може да ја најдеш во аптека. Она што го имам пробано и со сигурност ти тврдам дека е ок е маслото за кожа на dr. hauschka кое е наменето токму за проблематична кожа и лечи дури и лузни пост акни. Ова е 100% природно органско и биодинамично. Се надевам ти помогнав. Поздрав
     
  20. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Jas lani pravev. Prvin nekolku pati mi go cistea liceto pa pravev 10 dena tretman so ovoshni kiselini bidejki premn imav fleki crveni od akni, i iskreno da ti kazam malku kozata se podobruva no nema nekoi golemi rezultati za flekite deka ke isceznat i deka ke se namalat. Posle tretmanot pak pojdov na ushte edno cistenje i posle toa cistenje pak mi se nafrli liceto so akni. na svoja raka pocnav da se mackam so limon i magdonos i najiskreno da ti kazam liceto i flekite poveke mi se iscistija od limonot odkolku od ovoshnite kiselini. Eden kup pari dadov na toa tretmanite.
     
    На Marija:) му/ѝ се допаѓа ова.