1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Флеки и дупчиња од акни на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од ev4e, 30 ноември 2009.

  1. stefanijata

    stefanijata Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    со овошни киселини иам ставано една крема од DR-WOLFF. ми помагаше но дојде лето и морав да прекинам,мајка ми рече ниако на сонце со таква крема.. тоа со патличан неам пробано... како делува врз кожата??. Искрено страв ми е да ставам.. после толку обиди јас изгубив надеж и страв ми е ради лицево уште повеке да не се полоши... :worried: ;( многу се нервирам... а од нервозна уште повеке ми излагаат..но што да правам ајде има ли надеж и за мене? :* :*
     
  2. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Абе со тек на време патлиџанот ке го избели тенот на лицето па со тоа ваљда и флеките. Јас еднаш ставив ама од патлиџаните што дома ми растат. Не ги сакам оние од пазар прскани. Сега кога ке почнат да ми зреат домашните патлиџани ке ставам често. Ама мн тешко се мие :^) . Иначе за патлиџанот пишува на vest.com.mk од средата или четвртокот било тоа види таму во архива. Ако пак не се снајдеш ке гледам да најдам и ке ти пишам линк :*
     
  3. stefanijata

    stefanijata Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    неможам да го најдам тоа на линкот.. ај прати ми.. сру што те мачам... hhb :( :worried: :worried:
     
  4. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Јас имам многу осетлива кожа. Што и да ми се појави на лицето т.е. на целото тело откога ќе помине обавезно ми останува флека. Веќе 2-3 недели користам лимон. Свеж лимон исцеден на памукче, еднаш на 2-3 дена. Ептен видлива промена имам!!!
     
  5. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747

    На флеките директно ставаш? Не го разредуваш со вода? :*
     
  6. Elii96

    Elii96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Дупчиња и флеки од акни

    Веќе од 12г.(сега сум 14г.) имам акни и порано постојано ги стискав од што ми останаа дупчиња и флеки за флеките веќе 2-3 дена користам contractubex прочитав на упатството резултати после 2-3 недели(ако некој има искуство нека каже) и сакав да прашам што да користам за дупчињата не се многу но ми сметаат? позз
     
  7. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Дупчиња и флеки од акни

    и јас го имам истиот проблем,па ако анае некој нека каже совет :?:
     
  8. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Флеки на лицето

    Vi preporacuavam da ne koristite aloe vera od licno iskustvo mi go izgore liceto vcera ;(
     
  9. mace10

    mace10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    3
    Флеки на лицето

    јас го имам истиот проблем со акните и купив сапун од DOCTORS се мијам со него наутро и навечер и сум задоволна од него ми ги чисти акните и лицето ми е свезо...пробај не е скап околу 60ден во аптеките
     
  10. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Дупчиња и флеки од акни

    девојки дај кажете некој совет ;( ;( ;(
     
  11. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    Дупчиња и флеки од акни

    и јас го имам истиот проблем со лузни од акни :( почнав да пијам цинк пред 10 дена и мислам дека има некаков ефект врз подобрување на состојбата на лицето. иначе зедов 20 апченца како за проба па ќе видиме макар што сепак мислам дека можи има малце ефект. исто знам дека е добар и за кожа со акни, дека помага. за лузните знам за алоето , да се мачка лицето со гелот што го има во алоето, бидејќи го затегнува лицето, потоа да се мие лицето со ладна вода, може и коцки мраз да си ставаш а исто треба и да пиеш многу вода. се думам и јас дали да земам контратубекс, има некаков ефект кај тебе? позз :*
     
  12. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Дупчиња и флеки од акни

    За флеките пробајте со BOREADE клекцјата ја има во подобро снабдените аптеки само малку е поскапо али има ефект поззз
     
  13. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    Дупчиња и флеки од акни

    а ја имаш ти лично користено?
     
  14. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Дупчиња и флеки од акни

    ;)
    Сестра ми ја има користено и е задоволна али на неа дерматолог и ја препиша и морам да нагласам секоја кожа е различна и различни препарати можат да имаат различен ефект и најубаво ти е да си идеш на дерматолог и да си видиш што ке ти каже :)
     
  15. Desapointed

    Desapointed Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    6
    Флеки и дупчиња од акни на лицето.

    Ако може да ми каже некој лично искуство за некој препарат што му помогнал во избелување на флеките ама лично што навистина му помогнал а не само да има читано за тоа.
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Флеки и дупчиња од акни на лицето.

    Девојки ја побарав темата за повторно малку да ја активирам и ако има некој добар совет да даде
    лицето ми е целосно исчистено од акни, но ми имат останато некои флеки кој сакам да ги избледам или отстранам целосно ќе ве молам за предлог или совет?
    Размислувам за на козметичар и незнам колку тоа би било корисно |(
     
  17. ma4enceEdno

    ma4enceEdno Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    465
    Флеки и дупчиња од акни на лицето.

    Јас имам мрсно лице и но акните ми се исчистени онака по некоја може да се јави некогаш, е сега имав повеќе проблеми со брунчиња што ми се јавуваа од двете страни кај вратот и беа само црвени и болни, во последно време исчезнаа но ми останаа како флеки црвени иако не сум ги чепкала воопшто има ли некое решение??
     
  18. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    Флеки и дупчиња од акни на лицето.

    Од моето искуство можам да кажам дека третман со овошни киселини го помага чистењето/избелувањето на флеките и тоа многу. Истиот се прави во козметички салон, како пакет од 10 третмани и тоа ова време некаде. Во лето не се прави бидејќи се смета дека овошните киселини под дејство на топлината можат да предизвикаат изгореници и сл. Се што бара третманот е дисциплина, се прави еднаш неделно и навистина е доста успешен.
    За сите оние пак, што сакаат некој препарат, мислам дека кремата на Алкалоид од колекцијата САТВА, со овошни киселини е доста добра во однос на внатрешно измазнување на лицето. Кратко ја користам да кажам дали ги избелува флеките, но во секој случај дава посвеж изглед. Ја има секаде, во маркети, парфимерии, аптеки. Меѓутоа и за неа, како и за сите препарати со овошни киселини важи дека треба да се внимава, бидејќи никако не смее да се користи при повисоки надворешни температури.
     
    На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Флеки и дупчиња од акни на лицето.

    девојко ти благодарам ќе може да ми ја напишеш цената на кремата ќе ја побарам? :)
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Флеки и дупчиња од акни на лицето.

    а за поткожни бубулици и проширени пори некаков третман, лек? :?: