1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го депилирате ли вашето лице?

Дискусија во 'Лице' започната од Mitevska, 24 јануари 2010.

?

Дали го депилирате вашето лице?

  1. Да

    406 глас(а)
    38,7%
  2. Не

    644 глас(а)
    61,3%
  1. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    Имам 15 години и прв пат си ги издепилирав надусниците пред 2 недели. Сега ми се малку пораснати и мислам пак да одам, бидејќи и онака одам за веѓите. Веѓите ми пораснуват за 1 ипол недела а ги депелирам од поодамна.
     
  2. mrchatorka

    mrchatorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    Не, јас се депилирам редовно па ми се меки и незабележливи (мм како влакната на рацете се тенки така некако), нема да ги брчиш па да станат појаки и црни.

    Јас депилирам и надусници, веѓи...и пазуви :), се правам на козметичар зошто ем сум мрзлива ем они знаат како правилно да ја направат депилацијата.

    Некој пишал дека не знам дупчиња се правеле, нема врска знам еден куп жени во години што се депилираат па немаат дупки, веројатно се работи за отворени пори или некој друг проблем.
     
    На Lovy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    820
    Пол:
    Женски

    Aхам инаку ги направив во Пнеделникот, денес е петок.
    Бев на козметичар со восок. Пред два дена ми се направија мозолчиња, и уште ги имам..
    Таа ми рече да ставам ракија, ама не поминува.. :swear:

    И сега видов, после 5 дена сега забележав како да ми растат итоа дека имам мозолчиња многу грдо изгледа :^) Незнам што е :x Како поцрни или мене така ми се чини.. Незнам зошто уште на 5-ти ден ми растат..
    Таа ми рече доди после еден месец точно, запомни го датумот дека ако ги правиш често повеќе ќе растат.. А мене дури сега почнаа :( :(
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    го правев на козметиЧар али сега помина некое време и гледам дека треба пак да одам,ми пораснале некои влакненца :^) а инаЧе убаво е на козметиЧар :) е сега малце ми болесе али убаво испадна на крајот...
     
  5. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16
    И јас така почнав и од неколку влакненца на брадата сега има многу, ама стварно многу. И ми се црни и многу јака, така што секој втор ден сум со восокот во раце. Проблематични ми се на брадата, а над усните не толку. Бев во Дерма медика и договорив трајна епилација, па сега три недели само со брич ги отстранувам и тоа секојдневно за да биде мазно местото. Ова е голем проблем стварно...
     
  6. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Само бркови двапати у годината речиси бидејќи ми се светли.
    Имам едно влакно, на сред чело ми излезе едно, црно, па и цврсто како пластика. Чиниш некој рог ми е и си го фаќам со чупалица.
    Брада не депилирам, бидејќи немам потреба, а мислам дека брадата кај женските може да биде и од хормонско пореметување.
     
  7. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Сакате да кажете дека веѓите ги оформувате со депилирање?
    Веројатно иде со сечење мали лентички, или како?
    Навистина ме интересира, а јас и мојава околина на женски род сме запознаени само со чупалка :devil:
    Смачено ми е на 2 дена да фаќам по некое влакно!
    Воопшто не ве довршуваат со чупалица, само со восок? :)
     
  8. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    ^Јас понекогаш веѓите ги фаќам со силк восокот што се лентите. Сечам потенки, ама само над веѓата ставам, од доле ми е страв и ме боли таму повеќе. Само тамо ги кубам со чупалица и на тој начин е многу побрзо. За две минути е готово. 8)
     
  9. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Има некој искуство од трајна епилација? Дали навистина е трајна?
     
  10. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    796

    Порано се чупав,и тоа на неколку дена и почна да ме нервира,па си пробав дома сама,и многу подобро е. Дома кога си ги правам веѓите,од голема лента за депилирање си сечам помали,тенки, и си се издепилирам на веѓите (горе,долу и во средина,меѓу веѓите) и ако остане едно,две влакненца ги фатам со чупалица еднаш месечно . А и кога одам на козметичар да ме средува исто и она со восок.
     
  11. Mince19

    Mince19 Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Здраво Феминки, јас сум нова тука..
    Епа вака да ви го кажам мојот проблем и се надевам дека некој ке ми одговори..
    Имам влакна на надусни црни и јаки се, и на секој 3-4 дена морам да ги депилирам смачено ми е веке. Сум размислувала за ласер, се мислев кај Др-Анчевски да одам, но незнам да ли е добар да ли навистина на крај ке има добро резултати. Или да одам во Афродита-С.. Што мислите вие? што би ми препорачале кај кој дерматолог да одам или во некој добар козметички салон? се надевам дека некој ке ми одг мили ке ми биде поздрав!
     
  12. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    Бидејќи гледам дека се зборува најмногу за депилација на надусници... сакав да прашам што ставате после депилацијата, што е најдобро да се намачка за да се избегнат оние ситни брунчиња што ми излегуваат особено на краевите од надусницата??? Благодарам :*
     
  13. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Пудра во прав, никако крем одма после депилацијата зошто уште повеќе црвено ќе се направи.
     
  14. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    два пати го имам само издепилирано и баш напротив не ми растат повеќе влакна забележав дека се ретчат :D
     
  15. dafuqq

    dafuqq Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    секогаш после депилирање со восок ми се прават мозолчиња а ако одам на козметичар не знаете ли што да направам за да не ми се појавуваат?
     
  16. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    820
    Пол:
    Женски
    Имам три прашања доколку знаете одговорете.. Фала многу ♥
    За надусници е

    1. Дека сега почнав да ги депилирам (ама имам 14) и таму каде што се депилирав козметичарката ми
    кажа да сум ги депилирала на секој месец, а ако сум ги депилирала порано натака многу
    брзо ќе растеле.. Дали е точно? :?:

    2. Дали може да се депилира надусниците со восок за нозе?

    3. Што да ставам после депилација за да немам акни? :|

    Фала :inlove:
     
  17. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    820
    Пол:
    Женски
    Како до чисто лице?

    Се надевам дека не ја утнав темата.
    Бидејчи сакам чисто лице, имам акни.. ама океј пубертет.. користам производи па ќе видам резултат.
    Прашањето ми беше:
    Прв пат кога се издепилирав, со нечист восок на козметичар :sweat: ми се појавија гоолеми акни.
    -За надусници зборувам.

    И сега демек ајде дома ќе се депилирам со чист восок
    Кожата почна да ми се лупи на тоа место, и ми се појавија мозолчиња..
    Што да правам, како да ги спречам?
    - Од предходната депилација (пред 2 месеца) 2 акни ми стојат уште.. А од сега што се депилирав
    имам помали мозолчиња.. :tmi: Помош некоја? :?:
     
  18. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    сигурно нема да одам со мустаки
     
    На HollyWoodGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. HollyWoodGirl

    HollyWoodGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    316
    Депилирање само околу устата.
    Ако се депилирате на други места на лицето искачаат најголемите непријатели (бубуљици). :puke:
     
  20. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    ах имам голем проблем со ова, мн ми растат влакненца над усните ги депилирам со крема за депилација ама мн кратко трае 3-4 дена и пак ко машко сум