1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на устата

Дискусија во 'Лице' започната од irena, 19 ноември 2009.

  1. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Zovirax за два дена ви гарантирам потполно сушење и исчезнување на херпесот. Само не знам дали оваа маст ја има тука, јас мојата ја набавив од Грција :)
     
  2. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Можеш да пробаш и со бозгелова маст. Не знам дали ја има во аптеките, јас ја набавувам од една жена. Многу помага за херпес и за било какви рани. :)
     
  3. Saniche

    Saniche Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    значи вака пред да се појави пликот т.е херпесот кога ќе осетиш дека тоа место ти е подувано ама пред да се формира пликот ставаш еден маст се вика вирумерц. Aко пак имаш херпес ќе ставаш маст херпесан. Mеѓутоа јас кога осеќам дека ќе ми се појави херпес како што пишав погоре дека местото ми е тврдо ставам воирумерс ефикасен а неговата цена е 170 денари за 2 мг. :) побарај го во сите аптеки бидејќи тој спречува да се појави херпесот и да се формира. поздрав доколку веќе имаш херпес и ставиш вирумерц нема да помогне бидејки тој помага само пред формирање на самиот херпес!
     
  4. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Ацикловир, проверено! Некој спомна херпесан гел, го имам користено и него но тој многу побавно делува и формира како лушпа го штити од надворешни влијанија и е погоден само за кога не си дома бидејќи е проѕирен па не се забележува, додека ацикловирот е како крем ама мене тој повеќе ми помага и за пократко време ми поминува :)
     
  5. bombon

    bombon Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Јас ја користам Герамицин, ја има во аптека и многу ми помага.
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Девојки пробајте со ракија и прополис мене ептен ми помогна
     
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    И јас имам чести проблеми со херпес, ама веќе го научив, а малце осеќам ми се прави топче на уста одма се мачкам со Ацикловир, другиот ден веќе го нема, само нормално ставам поголема количина. А лек за тоа повторно да не се појавува...за жал нема :(
     
  8. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случило додека имате херпес да ви отечат лимфните жлезди како реакција на организмот, тоа е делот по брадата и мене ми е отечено како топче имам :?:
     
  9. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Ист случај и кај мене
     
  10. irregular

    irregular Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
  11. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Вчера почувствував дека почнува да ми излегува херпес и си направив раствор од прополис и алкохол одма почна да ми поминува значи до сега ова е најефикасно нешто
     
  12. Ellena07

    Ellena07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    12
    На мене многу ретко ми излегува херпес,но јас ставам паста за заби или црвен кармин кога сум по дома..А имам и користено еден маст од аптека..незнам како се вика...
     
  13. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Општи прашања

    Ставив од лабелото на другарка ми,која има херпес.
    До сега сум немала,има шанса да ми се пренесе :doh: ?
     
  14. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Општи прашања

    Херпесот е вирус што се шири претежно така со допир се шири или преку течноста што се собира во раничката кога ќе се направи. Што значи вирусот се пренел на тебе останува да почекаш дали имунитетот ќе ти одговори добро на тоа и ќе го уништи одма вирусот пред да се манифестира, или нема да успее па ќе ти се појави и тебе херпес.
     
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Напиј се це витамин.
    На мајка ми кога беше болна цела уста и беше со херпеси, па се напи неколку це витамини наеднаш и многу брзо и се повлекоа.
    Ако во случај осетиш дека те пецка и дека ти излегува, одма намачкај се со ацикловир и нема да имаш проблем. :)
     
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Не, нема шанса да ти се пренеси ако досега си немала херпес симплекс вирус. Значи, херпес симплекс вирусот (тип 1) се пренесува во гените на бебето од страна на мајката додека е се уште во стомакот. Ако имала мајка ти - многу е веројатно дека ќе имаш и ти. Значи, немај гајле нема теоретска шанса да ти се пренеси ако досега си немала.
     
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Princess.Serena

    Princess.Serena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    102
    Не сум никогаш имала херпес. Што сум среќна со тоа. Се надевам дека никогаш нема да ми излезе. Многу грозно изгледа. :puke:
     
  18. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Мајка ми никогаш во живот не е имаша херпес, а јас и сестрами редовно со страдаме од тој проблем, што немора да значи дека се пренесува од мајката
     
  19. Nana22

    Nana22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    До пред некое време имав херпес и тоа не само на устата туку и подолу под устата (на муцето) и сега ми помина херпесот но ми остана белег.....голем.Знае некој некоја маст или пак домашен рецепт..ми треба навистина :( неможам ни со пудра да го покријам...Фала ви :*
     
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.153
    Допаѓања:
    46.949
    Пол:
    Женски
    Добро како се добива херпесот? Од она што го имам слушано јас како демек ако се фатиш со валкани раце :?: на дечко ми постојано му излегува херпес на устата, а јас никогаш не сум фатила од него иако знам и да го бакнам кога ќе има :lol: а нели како заразен е :geek: Значи ништо не ми е јасно :wasntme: