1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се справам со бубулициве?

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. natasavip

    natasavip Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    daj pomognete i kazete kako da se spravam so bubulici te kazete nekoe sredstvo mleko losion ili so bilo samo da mi pominat
     
    На Boka.A му/ѝ се допаѓа ова.
  2. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    Зависи колку години имаш. Во профилот ти пишува 36 хммм? Пиши затоа што акни кај возрасни и акни во пубертет се различна работа. ;)
     
    На Boka.A му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lassie

    lassie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Моето лице

    Па вака..Имам 14 години и моето лице е со брунчиња.Значи не е до моја нехигиена,проблемот ни јас не го знам.Користам : сапун од камилица,лосион од камилица,и крема од камилица и СЕ е од Doctor's! И наутро и навечер..Значи имам на челото и на образите и пред ушите :worried: Па ако знаете нешто кажетеми..


    Патем имам шишки(за по дома ми се кренати)а кога излегувам го кријам челото со нив :worried: А неможам да излезам со вакво чело..ХЕЛП !
     
    На Xepp и Boka.A им се допаѓа ова.
  4. Vodolija

    Vodolija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    12

    Ее те разбирам потполно...И мене лицето до пред две години ми беше во таква состојба...Сигурна сум дека не е до нехигиената... Доколку кожата ти е масна ти препорачувам да си купиш едно средство за сушење на акните...Мислам дека се викаше Клиндамицин...Мене на моменти ми помагаше...Се разбира додека имав масна кожа, а сега таа станува се посува и посува, а сеуште имам мозолчиња кои никакко неможам да ги исчистам целосно... Аа и да не заборавам... Јас откако пробав со кремот на Vichy-Norma Derm ми се подобри лиццето... Малку е скап но мислам дека вреди... :D Поздраав :)
     
    На Muffin.Love му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ne gi stiskaj bubulicite,i sami ke isceznat i nema dupki da sozdavaat,ja imam bubulici i ne gi cepkam niso ne im stavam,sami ke se pojavat i ke isceznat.
     
    На Kate1markoska му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Треба да провериш која е причината эа појава на акните. Ако си на воэраст по пубертет, тогаш најверојатно станува эбор эа хормонален дисбаланс, што најдобро може да се утврди со посета на дерматолог и испитување на хормоните ,или посоветување со гинеколог. Акните мн често се појавуваат и поради полицистични јајници. Ако не се работи эа хормонални акни, тогаш има мн средства кои би можело да ти помогнат.Меѓутоа најдобар совет може да ти даде дерматолог.
     
    На srcekrsacka, Evicc и milk.honney им се допаѓа ова.
  7. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Aј пробај со сулфурен сапун (го има во аптеките). Сигурна сум дека ќе ти успее и никако немој да ги стискаш.
    Ако не помогни сапунов, ќе ти дадам маска за лицето-помага 100% само нз дали во овој период од годината ќе успееш да ги најдеш потребните состојки... :roll:
     
    На Evicc му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Ајде ако сакаш пиши ја маската да ја пробаме сите:)
     
    На Evicc му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    20грама листови од чуваркуќа прелијте го со 1литар вода. Наутро сето тоа варете го 15мин. Садот поклопете го и оставете да се олади 15-20мин. Процедете и мијте го лицето 6-8 пати на ден. Така правете повеќе денови и акните ќе ги снема. ПРОВЕРЕНО! :)
     
    На Mari4e19 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lassie

    lassie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Некој друг нешто да ми предложи ?!?!?! :? :? :? :|



    Иначе ти благодарам Vodolija. :*
     
  11. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Вака да седиш дома и да пробуваш разни препарати сигурно нема да ти помогне.Најубаво ќе ти кажат на кожен лекар или на козметичар.Затоа што некогаш не се потребни само креми туку и антибиотици и хормони.
     
  12. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    од Victorya » 06 Јан 2010, 23:25
    20грама листови од чуваркуќа прелијте го со 1литар вода. Наутро сето тоа варете го 15мин. Садот поклопете го и оставете да се олади 15-20мин. Процедете и мијте го лицето 6-8 пати на ден. Така правете повеќе денови и акните ќе ги снема. ПРОВЕРЕНО! :


    Te molam pojasni mi koe rastenie e chuvar-kukja?
     
  13. vikicence

    vikicence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    daj kazi potocno za koja bilka se raboti i kade moze da se najde
    odnapred blagodaram
    pozz
     
  14. lassie

    lassie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Хехе..Бев утрово на Кожно и ми кажаа само бебешко сапунче со млака вода.Си купив Becutan и таква и помада да користам. И ми препиша крема : SKINOREN krem. Се става само на бубулиците наутро и навечер,па ќе ги видиме резултати. :D Фала виии сепак :*:*
     
  15. MarijaS

    MarijaS Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    И јас го имав истиот проблем и тоа многу рано, дури и на 10 години, верувала или не. И без разлика што и да користев, нон стоп беше исто. Пред неколку години самите исчезнаа. Значи одржувај редовна хигиена на лицето, а брунките ќе исчезнат заедно со пубертетот :)
     
  16. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    Ќе ти препорачував да отидеш на кожно ама добро што си отишла. :) Друго, имам слушнато и прочитано дека лосионот Хлорамфеникол многу помага, си купив и јас иако немав многу мозолчиња меѓутоа откако почнав да го користам ми се појавија повеќе мозолчиња на места од лицето каде што немав до тогаш и престанав да го користам на лицето, продолжив да ставам на градите каде исто имав многу мозолчиња и таму ми исчезнаа но само за неколку дена. Ама сестра ми (која е фармацевт во Германија) виде и ми кажа дека таму е забрането за продавање бидејќи предизвикува рак на кожата, се добивало само со рецепт од лекар за луѓе со многу проблематична кожа :? . Би ти препорачала 1-2 пати неделно да го миеш лицето со некој добар пилинг, се мие и не остануваат во кожата хемикалии како од лосионите :) , исто можиш и да пробаш со витамини. Има едни Dermabion само за кожа ама не сум сигурна колку помагаат. На еден другар многу му помогнаа витамините Oлиговит, не се само за кожа туку има повеќе витамини во нив за се се добри :) Лицето му беше преполно со мозолки а откако почна да пие му се исчисти по 1-2 недели отприлика. Можиш да си ги побараш во аптека, не треба ни рецепта ни ништо а и не се скапи, мислам дека се 90тина денари. :)
    И да дополнам, немој ни да претерваш со миење на лицето и такви ствари, доволно е 2 пати на ден - наутро и навечер, во спротивно кожата се суши од водата и автоматски се лачат повеќе маснотии поради што се создаваат уште повеќе мозолчиња. :) И многу важно - немој да ги стискаш. Можеби сега нема да се забележува ништо ама по неколку години ќе имаш поголеми проблеми кога еластичноста на кожата ќе престани да се губи :)
     
  17. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Mozes da si kupis pivski kvasec vo kapsuli go preporacuvaat za podobruvanje na kozata i kosata.Jas lani piev mi gi prepisa kozen lekar oti imav alergija i mozam da ti kazam deka liceto mnogu se cisti i kozata dobiva prekrasen ten(se zacvrstuva i nema nepravilnost vo nijansata i fleki).Toa i taka go pijat modeli,manekenki i slicno.A i dobro e za imunitet.Ama i ne se nerviraj mnogu ,so pubertetot ke isceznat i tie!
     
    На MissDesertRose му/ѝ се допаѓа ова.
  18. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Probaj so KLINDAMICIN losion go ima vo aptekite okolu 200 den. nautro i navecer cisto go liceto so nego. Kupi si Glicerinski sapun i dva pati dnevno go mij liceto so nego, ke vidis deka mnogu gi sushi aknite. Mislam deka ne e dobro toa so stavas bekutan krema zatoa so e mnogu mrsna. Probaj so Eucerin krema protiv akni. Ima edna kolekcija EXFOLIAC isto taka e mnogu dobra,ama ne znam dali ja ima kaj nas vo aptekite,zatoa so porano ja koristev ama sega skoro ja barav i nikade ja nemase. Pudra stavaj samo koga ke moras ( za izleguvanje) a po doma sekogas neka ti bide iscisteno liceto. I ne se nerviraj i ne misli mnogu na toa, ke ti se iscisti liceto.. :) pozz
     
  19. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Пробај со зелена глина , ја има по маркети .. за лице и тело е , мене ми помогна доста . Исто и колекцијата од Nivea , Clean Deeper :)
     
  20. ana58

    ana58 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    ako ste vo vreme na pubertet probajte so "AVENE" TERMALNA VODA ja ima vo aptekite na EURO FARM okolu 700 den e
    traj 3 meseci i treba 3 pati na den da se miete. od pocetokot prvata nedela nema da zabelezite razlika ama vervajte posle to ke bidi ocigledno deka ke gi snema malku ke vi go susi liceeto t.e. zrncinata ama nemojte da se mackate so krema po 2-3 meseci liceto ke vi bidi son. jas go koristam ova i e super. so sreeka ;)