1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Моја братучедка по препорака на почитуван дерматолог каде одеше на контроли поради кожата на лицето, и беше подложна на акни, користеше хлорамфеникол+нивеа софт.
    За локална употреба на бубулки, употребувај Skinoren krem, на schering.
    [​IMG]
    Малку е поскапа ~500денари, ја има во Зегин, јас ја употребував по препорака на дерматолог. Прочитај го убаво упатството пред да почнеш да ја користиш.
     
  2. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    ми испаднаа некои мали црвени акни на челото и на брадата.. и јас така малце испаничив и се уплашив што ми се случи така наеднаш многу да ми се промени лицето.. отидов во аптека (каде што работи една познајничка на мама) и ја прашав што ми препорачува да си го средам лицето.. (Иначе претходно користев лосион и крема од докторс)
    Аптекарката ми понуди сапун на нивеа од зелен чај и краставици + лосион јанг дерм + нокна крема јанг дерм и за дненвни излегувања пудрата на јанг дерм... исто така ми рече сега лицето да не го бришам со крпа туку со памукче или со хартиено марамче... за околу 3 дена црвените акни ми ги снема , а подобрувањето се покажа уште по вториот третман..
     
  3. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Јас ке ја употребувам здраве кремата..ја имам чуено и оваа али ете прво со здраве ке пробам за локално лечење..фала сепак =)
     
  4. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Нина утнав нешо со ова 'цитирај'..
    плс ако немаш прочитано што ти пишав, прочитај и пиши =)
    позззз
     
  5. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Name, не те разбирам што ти е прашањето. Ако ме прашуваш за која крема да ја користиш, дали здраве, незнам што да ти кажам. Јас кажав од мое искуство, некоја хидратантна крема која ќе му обезбеди влажност на лицето. А не сум дерматолог :) и немам искуство со кремата здраве, за да знам и можам да ти ја препорачам.
    А после лосионот, ставај гел од истат колекција која содржи Клиндамицин.
    Секако ќе ти треба и крема како дополнителна нега, а не од Здраве да ставаш само локално. Лицето кога се третира се суши, не можеш да го оставиш суво. Ќе си видиш. :)
     
  6. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Нине ако ми го прочита тој коментот кај што ја спомнувам здраве, тој не беше наменет за тебе,и зато си се збунила =) пошто немаше ни прашање ни ништо таму =)
    у случај да не го имаш прочитано,еве го коментот што беше за тебе.ке го копирам

    Фала нина =)
    Ке видам ја у упатството уште еднаш али најверојатно ке го земам лосионот клиндамицин..не тој на леа..
    сега ми останува уште за добар гел или крема да најдам..сакам да си го почнам третманот набрзо..
    се одлучив значи за асодерм сапунот, потоа лосион(што најверојатно ке е штистиот клиндамисин) потоа гел/крема ? и на крај здраве кремата за поединечни бубулки =)
    е сеа уште ова помогни ми плс.. =)
    фала фала мнн :$

    здраве викам и јас,само локално лечење, а барам иначе крема или гел..ова клиндамицинов лосион е само лосион нема колекција..зобрам за од тинекс/веро не тој леа од аптека..тој кај што пишува со големи букви клиндамицин на пакувањето..е сеа пошто имам акнеста кожа..не мислев баш за некоја мноху хидратантна крема или?
    извини за недоразбирањето :)
     
  7. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Еве го гелот со клиндамицин на Леа.
    [​IMG]
    Го прочитав, знам за кој твој пост зборуваш..
    Земи го и овој гел, покрај лосионот. А за крема, што похидртантна, тоа подобро. Не ти треба тешка мрсна крема.
    Лосионот што го спомнуваш чисто клиндамицин, не знам кој е точно, кажи од кој производител е, но тоа е тоа. Ти треба лосион и гел со антибиотик и хидратантна крема. Нормално и сапунот Асодерм да ја одржуваш кожата чиста, без да и ја нарушиш ph вредноста.
     
  8. Lil-bitch

    Lil-bitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    22
    ја користев 2 и пол години и стварно ми помогна, сега не употребувам ништо но акните пак ми излегуваат, наскоро ќе почнам повторно :) пробај ја, не верувам да зажалиш, но има само една мана ќе те чеша по употребата ;)
     
  9. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    И јас ја имам користено кремава кога бев тинејџерка, ми ја препорача одличен дерматолог, и одлична е стварно... Се става на цело лице навечер пред спиење ( и наутро мислам дека беше, пишува во упатството), и тоа е ттерапија всушност бидејки треба секоја вечер.. Потрошив 2 тубички мислам, со редовна употреба и стварно сум презадоволна.

    Предходно сум се замарала со 300 глупости ставав све и свашта, али ете конечно решив да побарам стручно мислење, отидов кај професионалец и ме просветли да си ја купам кремава :lol:
     
  10. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    лосионот клиндамицин го има по маркети обично стои до колекцијата јанг дерм и е од галафарм мислам..не сум сигурна..ама пишува со големи букви клиндамицин..
    ок значи како ке се движи еден третман, миење со сапун,потоа чистење со лосионот, па ставам од гелот овој леа, после маалку хидратирачка крема над гелот али и немора и на крај здраве локално на бубулки.
    во ред е? :D
    извини што те помачив али стварно ми требаше помош, не се лути :wasntme:
    и фала уште еднаш =))
     
  11. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Не кремата над гелот. Кога ќе ставиш гел ќе седиш така, барем едно два саати нема да ставаш ништо на лицето. Кремата ќе си ја ставаш по потреба, кога ќе осетиш затегање на кожата. ;)
     
  12. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    aa ok..
    лелеее уште едно прашање..таман решена бев и кога читам коментариве горе на девојкиве за тоа кремата скинорен :tmi:
    а што викаш наместо гелот од леа да користам скиноренот кремата..ако е добра со акни..или? :^)
    :$
     
  13. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Кога мачев мака со акните во пубертетскиот период, а и подоцна едно време користев скинорен. е сега дали не бев доволно упорна, па кога не забележав брзи резултати се откажав. Но, Скиноренот е друг тип на третман, еве прочитај:

    Skinoren cream (azelaic acid)

    Main use Active ingredient Acne Azelaic acid 20% Valeant
    How does it work?
    Skinoren cream contains the active ingredient azelaic acid, which is a medicine used to treat acne.
    Azelaic acid reduces the growth of the keratin surface skin cells that can block pores. This helps to unblock the pores and sebaceous glands (glands which secrete sebum) and as a result the sebum can escape. This reduces the formation of blackheads (comedones) and spots.
    Azelaic acid also kills the bacteria associated with acne, Propionebacterium acnes. This is a common type of bacteria that feeds on sebum produced by the sebaceous glands in the skin. It produces waste products and fatty acids that irritate the sebaceous glands, making them inflamed and causing spots.
    Azelaic acid reduces the numbers of these bacteria by reducing their food source (sebum) and by inhibiting their growth. By controlling bacterial numbers, the inflammation of the sebaceous glands is brought under control, and the skin is allowed to heal.

    Skinoren cream should be applied to the affected areas twice daily (mornings and evenings) after washing the skin, and rubbed in well. (People with sensitive skin should use the cream only once a day (in the evening) for the first week of treatment and then increase to twice daily applications.
    Regular use is important. In general, an improvement in the acne becomes apparent after about four weeks of using the cream. The manufacturer states that to obtain the best results, Skinoren cream should be applied over a period of several months, but not for more than six months.
    What is it used for?
    Acne vulgaris.
    Warning!
    This medicine is for external use on the skin only.
    Avoid contact with the eyes, mouth and inside of the nose. If the cream accidentally comes into contact with these areas, rinse immediately with large amounts of water.
    Wash your hands after applying the cream.
    If other areas of acne in addition to the face require treatment, for example the chest and back, a total daily dose of 10g of cream should not, in general, be exceeded (10g = 40cm cream).
    If your skin becomes irritated after using the cream you should either use less, or reduce use to once a day until the irritation has resolved. If necessary, treatment can be temporarily interrupted until the irritation has resolved. If any irritation persists, consult your doctor.
    This cream should not be used for longer than six months.

    Значи сосема различен механизам на дејство има, освен делот каде ги убива бактериите.
    Твоја одлука си е тоа. Најубаво да се консултираш со дерматолог.
     
  14. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Да додадам само. Еве препрочитав убаво и видов дека има слично дејство како Аиролот крем кој јас лично го користев после антибиотскиот третман со клиндамицин. Значи ова доаѓа во предвид кога нема да е мноогу воспалено лицето. Затоа активните инфицирани акни, најдобро е најпрво да се третираат со клиндамицин, а потоа одиш со овој тип терапија.
     
  15. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    аха ок.значи сепак ја да си го купам гелчето од леа..
    значи сапунче, лосион, гел..паузаа..(ако има потреба навлажнувачко кремче) и после здраве.. =)
    така че биде =)
    пс. ја инаку користеВ (сеуште го имам,има уште еден четврт останато у шишенцето али прекинав да ко гористам пред два-три дена) Clean & Clear лосион за темелно чистење Deep cleansing и ептен чисти стварно али после кожата ми е ужасно црвена и се мислам дека од тоа полошо ми е..ко само да ме воспалува и ме врака назад..а инаку пишува сензитив скин али ете..така да прекинав да го користам..
    и то..ова онака си кажав.. =)
    фала мнооооооогу..викендов се надевам ке снабдам се..може и идната недела и ке почнам
    ке те известам како иде ако сакаш. :) :)
     
  16. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Епа ти посакувам успех! Само внимавај кога ставаш од лосионот, немој многу грубо да ја триеш кожата со памукчето, можеби стискаш многу, па затоа ти се иритира и вцрвенува.
     
  17. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    Нина јас пак да те прашам нешто :$
    Може да ми кажеш конкретно која хидратантана крема да си ја набавам :wasntme:
    А аиролот на почетокот како да го користам,со што се нанесува... :?: :wasntme:
    Поздравче :*
     
  18. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Па незнам, јас користев Бекутан, не е баш хидратантна и е малку мрсничка, но мене ми е накај сувичко лицето и ми требаше нешто помрсно. Еве некоја од девојките препорача Нивеа софт. Незнам, не е битно, обична крема за која си утврдила дека тебе ти одговара на лицето. Која крема си ја користела до сега за лице.
    Редактирам за да ти доодговорам. Аиролот само навечер, тенок слој на чисто лице го аннесуваш со прсти. На почеток по многу малку ќе ставаш.
     
  19. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    Многу е убава хидратантната крема од авон слоушн плавата линија, за зимно и суво време е измислена :up:
     
  20. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    Јас досега немам користено никаква крема(освен здраве)
    Инаку бекутан не ми одговара...мене ми е мрасна кожата... :(
    Инаку по колку треба да ставам...мало топченце :$ на целата површина на лицето :?:
    И пред да ситавам аирол да си го мијам лицето со асдодерм или? :?: :*