1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Значи колку храната и течностите ја менуваат ситуацијата... Сум забележала, во периоди кога од одредени причини јадам одреден вид на храна. Не само лицето што е почисто, туку и тенот изгледа поздраво.
     
    На anuskaNESTLE, bubac, devil-angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Се согласувам потполно,јас еден месец пијам секој ден витамин Ц повеќе вода не го чепкам лицето воопшто и го мијам со бебешко сапунче само,фаламу на бога сега ми е чисто ретко јадам благо и мрасно скоро никогаш,во летото бев опседната со лицет и со миење го пресушив ми се направија ужасни акни и едвај некако се стабилизира сега ми е во ред да храната течностите влијат многу...
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ја додавам тука и физичката активност :toivo: :ninja: :dance:
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Колку често го миеше со овесни снегулки па почна да ти се суши? Дали ти е мрсно,бидејќи јас знам дека овесните снегулки го чистат лицето од мрсниот сјај и го изедначуваат тенот.
    Јас околу месец време ги користам,само незнам колу често е препорачливо
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Марама, дали може да ставиш сликичка од гелот на Аvene? Или станува збор за термалниот во морско зелена боја? Мислев да не има некој нов. Баш сум за нов во моментот, па да знам дали да сменам или не. :D
     
  6. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.391
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Те сликичка :)
    Пробај го и овој на Геровитал, одличен е.

    Јас деновиве земав на Афродита пена за миење лице, ми го пресуши и одма бувнаа поткожни мозолчиња и нерамномерен тен. Ич не сум задоволна :devil:
    [​IMG]
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Пред 2-3 години користев еден лосион за чистење на лице и отстранување на митесери, Clean&Clear се викаше и зошто немам масно или проблематично лице, одма ми се исчистија бубуличките што ги имав. Ама последниов месец почнаа многу црнки и белки да ми излегуваат на челото, над и меѓу веѓите, на образите и од страните на челото. :worried: Го најдов пак истиот лосион, и го користам повеќе од една недела и за разлика од претходниот пат, многу мала разлика забележувам. Некои дури и поголеми ми стануваат. Не знам што ми се случува со лицево, ме чуди што олку ми се нафрла зошто отсекогаш ми било чисто.
     
  8. JellenaR

    JellenaR Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    16
    Топло ти го препорачувам Bioderma Sebium Foaming Gel за миење на лице, којшто е баш наменет за проблематична кожа. Длабински чисти, го регулира и подобрува квалитетот на себумот. Плус, не ја суши кожата. И јас имам проблематична кожа, го користам веќе два месеци и сум презадоволна. Го имаш во Зегин аптеките, околу 770 денари го купив. Се мијам најчесто навечер, а понекогаш и наутро и мисла[​IMG] м дека вреди за цената, затоа што претпоставувам дека ќе ми трае минимум 4 месеци. :)
     
    На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    1.577
    Дали други производи на Биодерма има во Зегин?
     
  10. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Имам многу мозолчиња на лицето, бев на лекар ми препиша лосион и крем во прво време малку ми се исчисти лицето, после тоа почна многу да ми се лупи кожата околу устата и почнаа многу поткожни мозолчиња да ми се прават, можи да ме советувате?
     
    Последна измена од модератор: 30 октомври 2014
  11. JellenaR

    JellenaR Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    16
    Да да, имаат повеќе производи од различни линии, особено во зегин буњаковец :)
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Candice.S

    Candice.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    161
    Едно мутаво прашање, ама форумов за тоа е.
    Посоветувајте ме во врска со постапката за чистење на лице.

    Имам купено мицеларна вода, млеко за чистење на лице, тоник и крема. Како ми е попаметно, да користам прво мицларна вода па млеко или млеко па водата? Потоа нели слеува тоник и крема, ама до сега одев прво млеко па гелче за чистење на лицето, па потоа тоник и крема.
    Ме буни сега ова со водава.
     
  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Или мицеларна или млеко, нема потреба да ги користиш и двете заедно горе доле имаат иста функција, што ти е поефикасно (што поубаво ти го чисти лицето) тоа користи.
    Одкако ќе го исчистиш лицето со мицеларна или млеко измиј го со гел, па потоа тоник па крема.
     
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Kozata ti se lupi bidejki ja imas presuseno od tretiranje,ova cesto se slucuva kaj problematicnata koza so akni,jas imav mn.roblemi vo letoto so kozata preku den sto se veli mi izlegoja mn bubulici sto ne bese slucaj do togas i bev ocajna,koristev sekakvi raboti kozata ne ja ostaviv na mira da dise malku i liceto go presusiv ja vlosiv sostojbata,potoa me pregleda kozen lekar i mi rece da si ja zemam Avene kozmetikata.
    Go kupiv gelot za mienje na liceto,krema za dnevna upotreba za koza so akni,kremata so zastiten faktor morada ja pofalam deka e preubava i miceralnata voda,togas za togas bev zadovolna no kolekcijata e mn skapa a ocekuvav poveke rezultati kako i da e mi se smiri kozata,potoa liceto mi se podiscisti,so konsultacija so dermatolog mi rece lieto samo da go mijam so detsko sapunce NE SEKOJ DEN znaci liceto go mijam preku 2 dena so sapunce inaku samo so voda,ne go gibam liceto voopsto BIDEJKI TAKA SAMO GI PRENESUVAS BAKTERITE,odvreme navreme koristam losion i krema za lice kupisi za kombinirana koza hidratatna ubava, jas go poslusav sovetot i momentalno nemam nitu edna akna a vo ciklus sum,duri i cudno mu e na site kako se iscisti do tolku a ustvari ne go ni tretiram,i sto e vazno ako koristis pudra da si ja kupis MENHETEN antibakteriskata pudra specijana za problematicna koza i voopsto ne se pravat akni od nea pudrata e cudo navistina,se nadevam deka malku pomognav pozz
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.892
    Пол:
    Женски

    А верена , да не имаш хормонално пореметување? Понекогаш џабе ставаме кремови лосиони на лице ако проблемот е од внатре
     
  16. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Заприметив дека поткожни бели ситни мозолчиња, ако може така да се наречат, зошто не ми личат како типични мозолчиња, почнаа да ми се прават на исто место, секогаш на исто место на брадата и на левиот образ. Сум ги притискала без број пати, но секогаш се појавуваат на истото место. Дали сте имале ваков проблем и дали овие мали ужаснотии сте успеале засекогаш да ги отстраните ?
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Дали некој има чуено за д-р Петрова во Клиника Скопје?
    Наводно најдобрата докторка кога станува збор за проблеми со лицето..
     
  18. Candice.S

    Candice.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    161
    Јас па мислев гелот за лице да го заменам со мицеларната? Не може ли така?
     
  19. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.799
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба гелче за миење лице, ама сакам да си земам од иста линија како и млекото и тоникот. Сте виделе ли некаде гелче од оние на гарниер , зелента линија за нормална до масна кожа[​IMG]
    [​IMG]


    Aко добро се сеќавам ги имаше порано, сега никако да ги најдам.
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Колку што пишува на амбалажите на мицеларните води демек чистат длабински па не е потребно лицето дополнително да се мие со вода. Јас на пример неможам ако не се измијам со гел и со вода, се осеќам ко на лицето сеуште да имам траги од шминка и нечистотии, а и одкако ќе ја поминам цела процедура на памукчето со кое поминувам со тоник пак ми излегуваат нечистотии...
    Како ти одговара тебе така прави си, ако доволно ти чисти мицеларната не се миј потоа со гел, нема ништо да згрешиш. :)