1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до побели заби?

Дискусија во 'Лице' започната од GlamourouS, 30 ноември 2009.

  1. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    Девојки не знам каде да го поставам прашањево..ако сум ја утнала темата извинете. Сакав да прашам дали може да се изврши полирање кај лекар(приватен) кој не ми е матичен. Значи да отидам само со книшка и секако пари за да платам за полирањето и да не треба да потпишувам нешо или општо.. Значи само да си платам и да не ме запише ко да ми е матичен? може ли така? :worried: :worried: фала ви однапред феминки :)
     
  2. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Секако дека можеш кај приватен :)
     
    На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  3. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Ја користам Лакалут вајт веќе една недела и се мијам по 3 пати на ден и забележвам резултати кај мене :) Досега најдобри резултати од сите пасти кои сум ги пробала за белеење.
    А со лимонот мислам дека не треба многу често да се чистат забите, бидејќи штетела киселината за забите. Можи да се користи ама умерено. Мене забите ми се моментално бели ако јадам јаболко :)
     
    На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    мојата докторка-забарка, ми забрани да ја користам пастата LAKAULIT, засто таа ми реце дека таа паста сем користи, само кога забите се полираат или се вади забен камен,не е дозволено да се користи секојдневно. засто не е здрава како другите пасти кој се користат секој ден. оваа само по потреба.
     
  5. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Да не знај чоек поќе на кој да му верва :worried: Мене па докторката ми рече дека најквалитетни се Лакалут пастите и дека е убо да се користи оваа за избелување по 3 пати на ден. И дека спречувала појава на забен камен... :?:
     
  6. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Џулија Робертс за да и бидат побели забите еднаш или два пати неделно си ги миела со јагоди :^) :)
     
  7. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Извини вака, ама ова нема смисла.
    Прво, да беа наменети за полирање немаше да ги има по маркети,достапни за секој, а второ забен камен не се вади со паста,туку со ултразвук.
    Така да, нема логика тоа што ти кажала.

    На крај и краева, сите пасти што ги има по маркетиве се квалитетни и поминати низ разни тестови,значи безбедни,и користете си тоа што ви одговара вас,а не што ви кажал некој друг. :)

    А кога е во прашање Лакалут за белеење - за мене лично, најдобра.
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Девојки а белеење на заби приватно колку чини? Чисто ме интересира.

    Инаку, оваа паста е супер за белеење:
    [​IMG]
    Само од оваа сум видела значителен резултат.

    Сода бикарбона 1-2 пати неделно да се истријат забите и стварно обелуваат само не смее пречесто. :)
     
  9. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    ти ме цитас сто сум писала,знам дека забен камен се вади со ултразвук. туку само за таа намена се користи, заради непцата. па сега докторката така ми рекла,дека е стетна а не само таа и некој мој другарки ми го рекле истото, па сега од докторките не моземе подобро да знаеме, мене ми рекле само во тој слуцај мозе да се користи,ако си вадела забен камен, и ако си ги полирање.
     
  10. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Само еднаш што ги измив забите со сода бикарбона ми се направија рани на непцето.
     
  11. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Една другарка ми кажа дека не користела ни паста за белеење, ни сода бикарбона само пиела по 2 шољи млеко на ден. Веројатно дека млекото содржи калциум и ги зајакнува забите и на некој начин ги избелува. Јас како мала редовно пиев на сабајле и вечер по една шоља млеко, сега еден период прекинав, ама пак ќе почнам :)
     
  12. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Правило број еден :редовно миење на забите со паста, барем два пати дневно. Не е важно која паста :)

    Правило број два: пред да ги измиете забите со паста, ќе земете едно парче лимон и ќе ги протриете забите минута-две. Малку киселко ќе ви е , ама барем успева за побели заби. И плус и непцата ќе ги зајачи ;) Ова користете го неколку дена и има резултати :)
     
    На ilipili му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Јас прво ги мијам со Lacalut Active бидејќи имам проблем со непцата и ми крварат,па со Lacalut White и стварно има голем ефект. но, повремено прам паузи пример недела ке ги мијам така,а недела со друга паста.
     
  14. malo18

    malo18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    102
    colgate max white one
     
  15. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    Јас не се многу жалам од моите заби бели ми се но човек како човек секогаш сакам нешто повеќе и така секој денпосле миенје со обична паста се мијам и со паста за побелуванје на заби од лакалукт и мислам дека баш делува
     
  16. MorgaNa

    MorgaNa Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Никако лимон , моја другарка го правеше ова пред 2 години и забите отпосле и се нагризаа сега и се истенчени како изронети во фронтот(предните) заби, никако со лимон значи..јас учам за забен техничар и често имаме дискусии на оваа тема. Најдобро е ако ги миеш со Lacalut Active според мене , јас таа ја користам . Поздрав
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    А Лакалут Вајт можи да се користи цело време? Со неа ги мијам забите 2-3 пати дневно. Ја користам веќе 2 месеци и има резултати. Бидејќи слушнав дека не чинело да се користи долго време :?:
     
  18. MorgaNa

    MorgaNa Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Moже да се користи и подолго време , не е никаков проблем . Бев на презентација на Lacalut неа ја користев цела година па после сменив..за забите е штетно лимони и соди бикарбони што ги тријат забите, и до некаде ласерското избелување зашто забите се поосетливи и помалку отпорни , побрзо пожолтуваат..
    Лакалут е една од најдобрите пасти според мене и многу ја користат за непцата . Мене Lacalut white најмногу ми одговара од сите Lacalut. Пробај - види . позз ;)
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. andrea1998mk.girl

    andrea1998mk.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    јас ги мијам забите со колгејт некогаш со сода бикарбона и неможам да се пожалам ;)
     
  20. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Јас со лакалут мијам заби :)