1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корекција на носот

Дискусија во 'Лице' започната од enca.69, 7 јануари 2010.

  1. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.835
    Допаѓања:
    2.073
    dasalov raboti vo privatna vo remedika pozz
     
  2. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.835
    Допаѓања:
    2.073
     
  3. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Сакам само да кажам едно големо фала на сите што ги споделувате вашите информации овде на форумов- како викаат политичарите- ЗАЕДНО СМЕ ПОСИЛНИ. :)
    Јас планирам здравје операција кај Д-р Нетковски во Септември, па здравје ќе ви постирам сликче во пп кога се ќе биде готово. (ако биде добро :$ )

    Ви држам среќа на сите што ќе се оперирате наскоро и се надевав дека ќе продолжите несебично да ги споделувате вашите искуства. :hai:
     
  4. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Јас имам закажано кај д-р Нетковски, па
    ќе ве обавестам што како.
    Мило ми е шо ве најдов. :$
     
  5. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    За Нетковски едноставно немам зборови.
    Толку фин, харизматичен, пријатен..
    Операцијата чини 300 евра,
    доколку планирате да се ставите на листа за чекање што може да трае, да трае..дури и година дена.
    Не верувам дека некој би чекал толку. :?:
    Доколку забрзате процесот на чекање, операцијата ќе ве чини 45 000 денари, односно 750 евра, во државна,
    а 1300 евра приватно мислам.
    Јас планирам месецов да се оперирам.
    Ме праша каков нос сакам.
    Па ако може да постирате слики од некој поубав профил на нос би ви била благодарна. :*
     
    На Cloee и strawberry555 им се допаѓа ова.
  6. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Боровинке :* :) , мило ми е што го сподели твоето искуство со нас. Јас мислам дека не треба ние да ти постираме слики од убави профили, бидејќи секој има различен облик на лице и секој нос не одговара на секое лице- мислам дека самиот доктор треба да одлучи каков нос одговара на твоето лице. Пример не одговара мало прчесто носе на долго лице- мислам дека ме разбираш нели?
    Мене не ми е јасно од твојот пост дали докторот оперира и приватно, па кај него е 1300 евра или мислеше за некој друг доктор?
    И ако платиме 750 евра дали можеме да се оперираме кога ќе сакаме, односно да избереме датум кој што нам ни одговара?
    Доколку не ти претставува проблем, сакам да ми одговориш на прашањата и се надевам дека ќе продолжиш да не известуваш.
    Биди поздравена и ти држам среќа операцијата да помине во најдобар ред. :* :hai:
     
  7. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.835
    Допаѓања:
    2.073
    jas trebase sea vo juli dase operirav no prezakazav a imav i nekoi obvrski ke se operiram zdravje vo septemvri bidejki togas e poubavo za nosot ne e tolku toplo i ne se sirat krvnite sadovi na nosot i pomalce krvari.pozz
     
  8. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Да те разбирам само он ме праша во стил дали прав нос или скокалица форма ако се разбираме :)
    Инаку јас му кажав дека сакам месецов да се оперирам и он ми одговори дека тоа ќе ме чини 750 евра, затоа што нели сакам да се оперирам порано од некои што закажале пред мене.
    Пак ќе идам неделава па ќе ви кажам што како.
    Инаку 1300 евра во Анчевски најверојатно.
    И уште еднаш ако може слики ќе ве молам.
    Бидете ми поздравени. :*
    А државно тука во амбулантава за уво нос и грло е далеку поевтино.
     
  9. Tommy

    Tommy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    12
    Ги прочитав сите 193 поста на темава ....
    Ние машките сме опозиција овде :) ...

    Како и да е, го имам истиот проблем како поголемиот дел овде ...

    На 18-годишна возраст добив силен удар во лицето на првенствен натпревар...
    Во тој период немав никакви последици, но со тек на времето добив девијација на носот кон десно, која ми го отежна дишењето...
    Проблемот е здравствен и естетски пред се...
    Кога ке се погледнам во огледало од десната страна, не се познава воопшто, но кога ке се свртам кон десно, проблемот станува очигледен ...
    Не сум некој кој губи самодоверба заради облик на носот, но, сепак се решив да го корегирам носот...

    Од постовите што ги прочитав, некако изборот ми падна на Нетковски....
    Планирам да ја посетам и клиниката во Белград, парите не ми се проблем, кога се работи за лицето...

    Она што сакав да го прашам е колку трае пост-оперативниот период, затоа што многу малку информации најдов за тоа овде??
    Работам надвор од Македонија и имам одмор од 21 ден, па ме интересира дали е доволен период за опоравување од операцијата?

    Имав пријател кој имаше операција на нос во 2003 во државна болница, не паметам кај кој доктор, околу 350 Е беше, и доби нос а ла Елвир Мекиќ...
     
  10. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Според тоа што ми го кажа д-р Нетковски, 2-3 недели. :)
     
  11. Zor

    Zor Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    22

    Од она што јас досега го добив како информација, пост-оперативниот период трае до еден месец. Треба да помине околу еден месец за да можеш да се вратиш назад во секојдневниот живот, да можеш без завои и други работи да се движиш надвор, но крајните резултати од операцијата се добиваат после минимум 6 месеци, а некогаш дури и до една година. Познавам девојка која се оперираше пред една година и сеуште има мал оток, и оди редовно оди на контроли.
     
  12. marija1985

    marija1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    poznava devojce koe se operirase kaj netkovski godinava,i iskreno nosot ne i go napravi voopsto ubav, duri ne se ni primetuva dka e pravena,seuste i e golem grbav i silest.Pominaa 8 meseci odtogas i se nervira ,gjabe mesec i pol maltrtiranja po bolnici,prevrska na zavoi sekoj vtor den,da ne mize da ispadne nikade/...
    .Sega da ne se lazeme dek a na klinika drzavna ima sposobni,vo zemjava toa e naucna fantastika.Koj saka da naprai neso za sebe neka ide nadvor nekade,bar ke mu se isplati traumata, ako ne neka poceka stom stigne do finansii za nadvor,da ne mu bide krivo
     
  13. Anabela2

    Anabela2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Бидејќи мене овој форум доста ми помогна решив да го споделам моето искуство.
    Јас направив пластична операција кај д-р Нетковски овој четврток.
    Претходно имав проблеми со синусите и отежнато дишење, а и од естетска гледна точка носот ми беше малку широк и имав мала девијација на носната преграда.
    Операцијата помина во ред и имав сосема мали болки.
    Два дена по операцијата ми ги извадија тампоните и ме пуштија дома.
    Носот моментално ми е под гипс маска и можам само да си го видам врвот кој ми е отечен, ама докторот ми рече дека тоа е нормално и дека отокот треба да ми спадне.
    Маската треба да ми ја извади во четврток па дури тогаш ќе видам како ќе испадне и дали вредеше маката.
    Доколку имате прашања ќе ми ми биде мило да ви одговорам и помогнам
     
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Анабела мене ме интересира цената и највише од се дали болеше. Болката е работа од која не сум се осудила да направам многу работи. Ако не ти е тешко пиши од почеток до крај како изгледа процесот. И уште нешто, дали кога одеше на консултации со лекарот ти направи слики како би ти одговарал тој нос според твоето лице. Бидејќи јас не сум сигурна дали би ми одговарал мал нос, сакам прво да погледнам како би ми одговарале разни облици, па потоа да одлучам. А не шаблонски. Фала однапред
     
  15. Anabela2

    Anabela2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Регуларната цена е 300 евра, но затоа треба да чекаш со месеци и не ти кажуваат точно кога ќе те прават операција, туку ти се јавуваат ден, два пред тоа.
    Бидејќи јас не сакав да чекам си платив на приватно 750 евра. Имаше сосем мали болки, ме болеа малку коските на главата, ама ништо страшно, како главоболка кога си настинат.
    Докторот ме сликаше претходно кога се договаравме каква корекција сакам. После тоа тој ги обработувал сликите во фотошоп, меѓутоа јас не ги видов тие слики. Ми рече дека не практикува да ги споделува фотошопираните слики со пациентите и дека ќе ми направи нос кој ќе изгледа природно и ќе ми одговара со лицето. И јас се сложив бидејќи мојот нос беше малку поширок отколку што треба да биде така да не немаше потреба од некоја голема корекција.
    Исто и јас не сакав мал нос бидејќи не сакав да има некоја драстична разлика, и бидејќи имам крупни очи и високо чело.
    Операцијата траеше окулу 3 часа, потоа веднаш ме разбудија. Окулу саат и пол после операцијата веднаш станав и можев да јадам и пијам.
    Два дена после операцијата ми се појавија модрици и отоци окулу очите, ама докторот ми рече дека тоа е нормално и дека ќе ми спаднат отприлика за една недела. Инаку додека лежев во клиника видов неколку пациенти кои ги оперираа други доктори и имаше такви што повраќаа после операција и што отекоа веднаш речиси по цело лице.
    Моментално немам никакви болки, а најмногу ми смета што ми е затнат носот и морам да дишам на уста цело време, па ми се суши устата и ме гребе грлото. Исто и додека спијам цело време сум на грб бидејќи ми е страв да не си го повредам ност ако се свртам на страна.

     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Aнабела2 мило ми е што го сподели со нас твоето искуство. Се надевам дека и панатаму ќе ни кажуваш како се развиваат работите. Се надевам дека ќе го добиеш тоа што го очекуваш, ти стегам палци да е така ;) .
    Имам само едно прашање значи кога плаќаш 750 евра дали ти буквално одредуваш на која дата да се оперираш или од прилика определувате термин?
    И велиш дека сега си се оперирала, а некој член кажуваше (извинете неможам да се сетам кој точно кажа) дека не се препорачувало да се прават операции во летниот период. Од твојот пост заклучувам дека е дозволено, нели?
    А ако платиме 300 евра знам дека се чека, ама дали имаш информации дали тој период на чекање е подолг од една година, да не е повеќе?

    Продолжи да не известуваш и понатаму и поздрав :*
     
  17. dako26

    dako26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    citam eve deka nekoj pravel operacija kaj dr.Netkovski i nosot ne mu bil ubav.Pa sakam da prasam znae li nekoj deka nosot mu ispadnal ubavo a sto go operiral Netkovski?Samo se zboruva a ustvari ni eden ne spodeli za toa deka nosot mu izlegol ubava kako sto sakal.Dr netkovski e stvarno dobar i e strucen doktor ama od nikogo ne cuvme deka nosot mu e ekstra.
    ZNACI DA BEGAME OD OVAA NASA BEDNA MAKEDONIJA I DA BARAME SPAS VO STRANSTVO SAMO.ABRE MAKEDONCE
     
  18. marija1985

    marija1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    EEEE vo pravo si!!!
    EEE kaj nas vo makedonija se e nazad od ostatokot na svetot za 20 godini,taka da koj saka da prae operacija neka poceka tolku pa neka razmisli, a koj saka kastrenje na nosoti delkanje slobodno.
    znaci drugarka mi koja se operirase kaj netkovski cel mesec bese so zavoi,flasteri,i vie samite kazuvate, a vo stranstvo posebno kaj dr Glumicic vo zagreb kaj kogo i emina jahovic,ceca i dr se operirale za 2 dena flasterite im se vadat i vednas se gleda formata.kaj nas ke te vleckaat so flaseri po mesec i pol,ke te motaat da pocekas mesec,tri,pet za da dobies forma, i na kraj ke bides cel izdelkan so sitni kovcinja i ke si veles sto li mislev,I jas imam mala devijacija,i iskreno sakav da odam,ama od koga vido traumata na drugarka mi i krajniot NErezultat -se zarekov:Da si soberam sama 2000 evra i pravo kaj glumicic,a vaka da se uci nekoj na mene-JOK
     
  19. marija1985

    marija1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    eve vi i web stranica za onie koi sakaat vistina ubav nos:
    www.glumicic.com

    Nema otoci,nema modrici,nema glavobolka i nema flasteri po cel mesec
     
  20. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Лелеее..
    како шо читам ме фаќа страв.
    Станав скептик.
    Ако ме унакази? :(
    Ја при крајов на месецов ќе се оперирам,
    најлошо е што имам големи очекувања, а знам
    дека не треба.
    Ајде те молам веднаш после вадењето на гипсот
    обавести не како испаднал, грпката ноздрите.. Поздрав. :$