1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Make-up трикови

Дискусија во 'Лице' започната од Rock-a-Fella, 19 април 2011.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  2. Blumarine

    Blumarine Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    188
    Доколку имате широко лице и сакате визуелно да го намалите, никогаш не ставајте руменило на јаболчниците, туку само по страните на образите.
     
    На Kylie му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maja.kostovska

    maja.kostovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    192
    Девојки помагајте!!! Во сабота славам роденден и незнам како да се нашминкам (шо до сеа сенема случено) немам никаква идеа .... ке бидам во тигресто фустанце и црни кондури ... пааа ве молам за помош :D :*
     
  4. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307

    Со тигресто разгледај го ова видео, јас се имам нашминкано така и многу убаво изгледа, а ептен ако не можеш да најдеш,јас кога немам идеја, блек смоки ајс се секогаш тука. :^) :) :D

    http://www.youtube.com/watch?v=5g1ogannGtU
     
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Често се шминкам вака, но без убави сенки нема шанса да ти успее. :)


    Патем, еден трик од мене. Сигурна сум дека се мачите со крајчињата на тушот како што се мачев и јас пред да се сетам да залепам салотејп. :wasntme: Следејќи ја долната линија на окото, го местам исто од двете страни и ставам точка со црно моливче до каде да е крајот. Завршена работа. :D
     
    На MarchelineAmaru и Kylie им се допаѓа ова.
  6. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Случајно го слушнав "триков " во парфимерија. Наместо фиксатор откако ќе се нашминкате може да прснете малку лак за коса Impala на лицето, не е штетно а ќе ја задржи шминката на место. Ова е нешто како поефтина и попрактична замена за фиксаторот за оние кои не се шминкаат често и немаат потреба од купување на фиксатор :)
     
  7. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
  8. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Не постојат лоши сенки, само лоши четки. Значи од досегашново искуство и консултации со козметичарки, НАЈБИТНО нешто при шминкањето се четките. Обезбедете се со добри четки и ке ви стане јасно како успешно се шминкат цурите од јутјуб. :)
     
    На AnaKarenina00, MarchelineAmaru и ivona-94 им се допаѓа ова.
  9. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    На kate21, srcekrsacka, Wild.Child и 2 други им се допаѓа ова.
  10. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    ^ Од сега лажица во ташна обавезно носам :D
     
    На RedWine, srcekrsacka и wolf4e им се допаѓа ова.
  11. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Мене ми се виде баш корисен советот со карминот од видеово :clap:
     
    На crazylady, wolf4e и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
  12. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Како да направам лицето да ми изгледа подебело?
     
  13. KrystalTears

    KrystalTears Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    29
    Интересно и корисно. Фала за постирањето. :)
     
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Hема проблем девојки :) :D

    Cега кај што видов видеата со градите,ми текна на еден трик што го правевме со другарка ми,само не се секавам дали беше за зголемување -зацврстување на деколтето,поминуваш со коцка мраз на двете гради и чуствуваш дека се поцврсти,е сега немам мраз да пробам,а толку време го немам употребено ова :^) :D

    Mислам дека руменилото и црвениот кармин го даваат овај ефект,барем кај мене и како што имам забележано кај други девојки :wasntme:
     
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Еј да ви кажам вчера што направив, не е некој мејкап трик, ама дефинитивно е трик. :D

    Снемав од тоа гарниерот за пилинг, и додека купам, којзнае колку време ќе заборавам. Е, значи земав лимонче, пресеков малку од крајот, му ставив шеќер и си го истрив лицето. УАУ кога ми обеле, мислам УАУ. :D Пробајте ќе видите, ова од еднаш приметив разлика, сега ќе почнам преку 2-3 дена така да го чистам. Како талк има да станам. :rofl:

    Мајка ми ми рече наместо шеќер да пробам со палента, исто и тоа прави добар пилинг. :wasntme:
     
    На MarchelineAmaru и LivingGlam им се допаѓа ова.
  16. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    трик кој веке одамна го користам :)
     
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Да да, и палентата прави супер пилинг, таа е понежна и нема да ја иритира кожата.
    Мрсна кожа може со шеќер, ако е многу, претерано мрсна и нечиста - со сол. Лимонот ти е супер опција за комбинација, познато е дека има избелувачки својства.
    Еве варијанта за сува и чувствителна кожа: гриз и обичен крем за лице (оној кој си го користите).
    Може гриз со мед.
    Може да се направи комбинација од палента со белка од јајце, палента со мед и лимон... има безброј опции што ни ги нудат продуктите што сите ги имаме во кујна, а сите се супер ефикасни.

    Само не претерувајте со пилингот. Мрсна кожа два пати неделно, нормална еднаш неделно, сува и чувствителна поретко.

    И еден предлог - Како би било темава да се преименува во Beauty трикови?
    Или веќе има нешто такво на форумов? Ако има, се извинувам што постов е овде :$
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Јас предложив другите да кажаат по некој трик за шминката да изгледа поубаво, да трае подолго, ама штом други преложија трикови за нокти, и се друго, се сложувам со тебе, бјути трикови треба да се преименува, ама тоа се разбира, ќе средат другите.
     
  19. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Ако сакате усните да ви бидат помазни и помеки,како и да се ослободите од кожичките, со четка за заби поминете го долниот и горниот дел од усните.. Веднаш ке забележите како се помазни :)
     
  20. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    И шампонот доколку се користи премногу често има лош ефект на косата. Прочитав негде дека доколку често се мие косата добро е да се користи бебешки или шампон за фарбана коса затоа што се поблаги :emo: