1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подочници

Дискусија во 'Лице' започната од goldenpearl90mr, 18 јуни 2010.

  1. zarah

    zarah Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.557
    Пол:
    Женски
    Спиењето е најважно, неопходен ви е минимум 6 до 7 часа ноќен сон. Исто така, избегнувајте спиење на стомак, така целиот притисок од телото се пренесува на главата, што ја забавува циркулацијата на крвта.
    Брзата и храната полна со зачини заменете ја со свежа храна и колку што можете повеќе внесувајте овошје, зеленчук, вода и витамин Е.
    Многу едноставен „третман“ за намалување на подочниците е да потопите памукчиња во чај (најчесто употребуван е камилица), да почекате да се оладат па да ги ставите на очите, или направете како на видеото на Мишел Фан:
    http://www.youtube.com/watch?v=BD9TAfFEp9A

    И секако, посетете лекар додека не е касно. Ќе ви препорача да направите крвна слика, зошто многу често подочниците се показател за можен проблем со бубрезите.
     
  2. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.400
    Се нервирам ептен, ај за тоа што ми се потечени некогаш, тоа зависи колку сум спиена, ама тоа што ми се темни, е тоа ме нервира највеќе и не знам што да правам :( Ова со краставица е за puffy eyes, a не за темните кругови |(
     
  3. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Е кога брат ти те буди од досада во шест, е ќе има подочњаци и тоа до колена! Спијте си и ставајте им ладни облоги. Две лажички во фрижидер и секое утро по десет минути на очите. Би требало да ви се подобри, а вие сакате од еднаш се. Е нема, нема... Треба за се време, трпение спасение...
     
  4. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    785
    Како и мнозинството од вас, и јас имам пробано се и сешто и веќе ми е смачено. Ај да ми се само подочњаците, некако ќе излезам на крај со тоа...ама што ми се подуени долните очни капаци, е ќе си пукнам. Пијам повеќе од 2 л. вода на ден, крвта ми е супер, немам проблем со бурезите. Едино што спијам на стомак. И да заспија на грб се вртам и на стомак се будам. Еве, како на девојкава на сликава ми се подуени и тоа кога спијам. А за време на колоквиуми, едвај си ги отворам очите.
    Да знаете некоја крема со cool-инг ефект? Ова кремава од Авон помага ли за подуеност? И колку чини?
    Фала :)
     

    Прикачени фајлови:

    • le beauty.jpg
      le beauty.jpg
      Големина на фајлот:
      36,7 KB
      Прегледи:
      383
  5. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Подочњаци имам само кога не сум наспана и многу ме нервираат |( :fubar:
     
  6. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Секогаш имам подочњаци.Без разлика дали сум спиела 5 или 10 часа ја вечно сум со подочњаци,како на баба ми е лицево и на живци ми одат.Не ладни лажички,не краставици и незнам што,ништо не ми помага,нит спијам на стомак,пијам доволно вода,на висока перница спијам,се сум испробала,ама на сабајле ист резултат...И како што пишала Дејзи темни...Крајно ме нервира |( |( |(
     
    На Antigonna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Јас сум си со подочњаци фабричка маана па дури и матичниот беше засегнат со оваа тема и неговиот одговор гласеше : ПУДРА и нема друг лек :lol:
     
  8. Jecichka

    Jecichka Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    22
    Подочници

    Гледав и се надевам дека темава нема да се повторува. Сакам да ве прашам како се справувате со големите подочници, бидејќи во последно време имам голем проблем кај се огромни па и модри да му се сневиди. Кога излегувам ги покривам со коректор, но сепак би сакала да најдам некое друго решение, немора скроз да ги снема но да се намалат и да избелат. Ви благодарам на однапред споделенте искуства и мислења. :)
     
  9. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Подочници

    И јас имам многу подочници,со коректор ги покривам но сепак незнам како да се справам со нив.
     
  10. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Подочници

    Цел живот сум ко тепана, единствено можеѓ малку со пудра и со по истакната сенка на очите, зависи до окото мене на темните подочници ми одговараат сивите тонови со розево или темно зелено..
     
  11. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    Подочници

    И јас имам многу подочнаци а незнам од што се имам 16 години и одвај ги покривам, понекогаш користам пудра за некаде кога треба да одам, бидејќи не сакам уште сега да користам но кога морам што да правам, а за коректор мислам дека ми е рано. Се чудам од каде подочнаци кога не конзумирам алкохол а спијам доволно по 10 часа. Изгледа ќе е од многу спиење :lol: :rofl:
     
  12. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Фала богу никогаш не сум имала и немам подочници :)
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Немам подочњаци.
     
  14. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    добродојдовте во мојот живот, подочњаци до колена имам, модри.И од неспиење се, ама и генетски се и цел ден да спијам пак ке си стојат.
     
  15. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Значи вака.имам 14 год,не пушам,не пијам,спијам 8 часа,крвта ми е во најдобар ред.имам многу светол тен,тенка и нежна кожа,и подочњаци..ама онака,не ко вреќички,туку виолетови -.- до доле ми се ! несакам да употребувам пудра,мн ретко ставам коректор само коа имам баш онака ептен,ама никако неможам да ги тргнам ! :( да не знаете некоја крема што би била добра,и што е за кожата на едно четиринаесет годишно девојче? :(
     
  16. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Јас подочниците секогаш ги покривам со пудра, а се намалуваат со краставица
     
  17. S.anDre

    S.anDre Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    исто и јас имам подочници имам пробано и со краставица и со лажици пред тоа стоени во фрижидер ама ништо...се справувам некако со коректор и пудра :?: ги мразамммммммм :punch:
     
  18. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    И јас имам , не се кај мене модри туку само онака, како вреќички.... ги мразам .... ама што да му правам , некако со коректор ги прекривам.Кај мене се генетски така да и цел ден да спијам ќе си стојат тие :)
     
  19. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    И јас имам мака со подочњаците и мене ми излегуваат кога не спијам доволно или премногу спијам.
    Но, ги коригирам/камуфлирам со коректор. Или некогаш кога имам време ставам краставици парчиња, или ќесички од чај од камилица ги ставам во фрижидер да се изладат и 5-6 мин. ги оставам да ми стојат.
     
  20. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    моите подочњаци со ништо не се камуфлираат. и да спијам и да не спијам со денови, маски да ставам, краставици, камилица, исто ми се фаќа. Посебно темни ми се пред да добијам. Како зомби шетам тогаш и цело време сум со наочари