1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Професионални шминкери

Дискусија во 'Лице' започната од Lizalka, 15 март 2010.

  1. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    И мене не ми се допаѓаат баш како се нашминкани девојките на профилот на Алек Палада , со одередени исклучоци. Мислам дека е прејака шминката за невеста која треба да изгледа нежно. Али како и да е мора шминкава да ја правам во Прилеп, па ако знае некој нека ми препорача друг подобар.
     
  2. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Некој што се шминкал кај Зоран Шурдевски, може да ми каже колку зема и како е со идењето во Скопје? Кога доаѓа, како оди договорот кога треба да те шмнка во Скопје??
     
  3. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Добро зошто нема слики типов ни на фб ни на страната од студиото , како да знам како шминка или дека е баш добар , да не има некоја др страна кој ане му ја знам . :^)
     
  4. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Јас сум запрепастена од ситуацијава со нашиве самопроглесени професионални шминкери. Не значи дека ако одиш на некој мини курс од 3-4 месеци автоматски стануваш професионален мејкап артист. За да си добар шминкер, треба да ги анализираш цртите на лицето, да шминкаш според форма на лице за да го истакнеш тоа што е убаво, и да не доаѓа толку до израз она што не е баш како што сакаме ние да биде.

    Се згрозувам кога гледам како шминкаат шаблонски, значи на сите исто црно малце, под веќа бело, креон туш се научиле така да шминкаат и кој и да дојде така го прават. Мене ми е смешно пример кога е матура и одма се познава кои девојки се шминкале кај ист, зашто сите се исто нашминкани. Не знам, многу ретко кај нас има шминкери што си ја знаат работата и што континуирано се надоградуваат.

    И јас сакам да се шминкам за еден посебен настан за некое време и се мислам каде. Се шминкала некоја кај Владимир да ми каже како поминала ? Гледам дека е професионалец, ама не знам колку труд и време посветува кога шминка онака рандом девојки. Не ми е битна цената, само да ме нашминка убаво. Ека не ми се допаѓа и точка, не ми е ништо посебно. За Дадар некако исто се мислам.. Некој трет да ми посочите ?
     
    На RiRii, Divinebutterfly и TheKiketoo им се допаѓа ова.
  5. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Карина, има доста што изникнаа сега во последно време, ама што стварно добро си ја работат работата. Јас за матура се шминкав кај Ивана, не е позната ич, ги шминкала оние од Бекстејџ кокошките и уште доста од познативе, ама не ја знаев од претходно, туку самиот фризерски салон што го одбрав за матура ми ја посочи како можна варијанта за шминката. Ми дадоа и време да си одлучам, а јас нормално прочачкав малку по нетов, ја најдов на фејсбук, ми се допадна како шминка и си закажав терминче. Бев скептик по малце, но на крај излегов пресреќна од шминката, а преразочана од фризурата.

    Друга, долго време се мислев за шминкање кај Изабела. Има своја страна на фејсбук исто :D , но не познавам некој што имал искуство со неа, иако не се сомневам дека девојката е феноменална. Наредниот месец најверојатно или ќе се уверам или ќе си побијам мислење, на крштевка сум, дефинитивно уште од сега знам дека ќе ме уљепшава она :)

    И трета, Мартина се вика девојката, исто шминка познати вамте - тамте, не ми се допаѓаа сликите на фејсбук, ама неколку од генерација имаа закажано кај неа за матура и крајната реакција беше ВАУ! со едно големо зинување :o :D Најдобрите црти на лицето истакнати, недостатоците скриени, како девојки од ред карпет беа.. преубави. Ниедна не беше слична на некоја друга, зошто секоја и си имала своја желба во однос на гардеробата, фризурата што ја носат и сл.

    А, за кај Владимир, ако е оној некаде кај Лептокарија што се наоѓал, исто имам да убацам по некоја пофалба :D Другарка од клас се шминкаше таму, исто преубава беше. Не го изми лицето 3 дена :D вика мерак ми е да се гледам вака убава :D , и не и мрдна ништо освен можеби малку ружот и тоа е тоа.

    Ако си заинтересирана за некоја од овие, пиши ми лп ќе ти дадам контакт.
    Поздрав :)
     
  6. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Постави ги фејсбук линковите од горенаведенива девојки да видиме слики од девојки што ги имаат нашминкано.

    Која е цената кај нив, колку ти зема тебе таа Ивана и каде работи ?
     
    На jb82 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Еве ги фб линковите
    Од страната на Изабела - https://www.facebook.com/pages/Izabela- ... 69?fref=ts
    Мартина - https://www.facebook.com/makeup.martina.5?fref=ts
    И Ивана https://www.facebook.com/ivana.m.atanasovska?fref=ts

    Ивана за шминкање зема 1200 денари, а ако ти става и трепки 1500. Ми ја препорачаа во фризерско студио Контеса, што се наоѓа карши Скопјанка. Си имале склучено договор со неа и ја викаат по потреба, но мислам дека може и да се најде по други салони, а можно е да доаѓа и дома како што гледам по сликите на фејсбук.
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Serpentina

    Serpentina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    137
    Ке бидам кратка

    Дадар може да му се фати на малиот прст на НЕБОЈША ПЕШЕВСКИ
    НАЈ НАЈ НАЈДОБАР ШМИНКЕР СПОРЕД МЕНЕ ВО МАКЕДОНИЈА И ПОШИРОКО !!!
    еве ви линк па сами проценете
    https://www.facebook.com/pages/Professi ... 00?fref=ts

    Сликите подолу ке кажат се
     

    Прикачени фајлови:

  9. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Мене Небојша не ми е нешто ептен за воодушевување.

    [​IMG]

    Бугаркава е како кловн, ма да ајде за ова ок они така сакаат :?:
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Еве горенадените слики се негови дела. Не викам дека е лошо, ама не е ептен про како што се мисли .. барем според мене.
     
    На TheKiketoo и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
  10. Serpentina

    Serpentina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    137
    Што знам за мене е најдобар шминкер
    Си има талент и едноставно црта..како ги сенча очите - чудо...види типот погоре како го направил (старецот) оди кажи дека е шминкано а не цртано... :)
     
  11. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
  12. Smaragdna

    Smaragdna Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    20
    Девојки,дајте предлог за добра шминкерка/шминкер.Не ми треба владо,ека или слично зашто пригодата не е ништо пособено.Да не е многу скапо..(За во скопје зборам :) )
     
  13. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    487
    дали некој ја знае некоја си шминкерка Маја што работи со Кире од Гламур во Аеродром? Ме интересира мислење за неа како шминка и колку е трајна шминката.
     
  14. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Сакам да прашам за Изабела каде шминка и колку пари зема...? :wasntme:
     
  15. kivi

    kivi Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    јас во неделата бев на свадба и си купив ваучер за свечена фризура и шминка за 650ден. и задоволна сум, малце пари ама убаво си поминав со шминката и може да кажам крајно професионално...ете ќе начекате такво нешто и за малку пари ќе си пробате и ќе види дали некој добро работи или не!
     
  16. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Откако го постави линкот секојдновно ја следам работата на студиово и не знам што да кажам, воодушевена сум. Професионалци во вистинска смисла на зборот, секоја чест. Мислам дека во Македонија толку добри шминкери нема. За овие би платила било која цена да ме шминкаат, алал да им е.

    Кога ги гледам си викам дека нашиве шминкери што се декларираат како професионалци може само вода да им носат. Ако не одам некогаш таму специјално да се шминкам, ма жива да не сум..
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Незнам дали имаш слушнато за Зоран Шурбевски?Човекот е генијалец можи да ти го смени личниот опис-на подобро секако..Ги има шминкано многу познати личности а и јас се имам шминкано кај него и можам само да му симнам капа!Алал да му е за парите што ги зема :bow:
     
  18. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Сега го побарав и гледам ги шминкал највеќе овие турбофолкерките: Стоја, Ана Кокич, Анабела, Лепа Брена, Гога Секулич.. Од нив има слики во албумот My work, да не шминка ептен онака бугарски, тој фазон :?:


    Штознам мене овие од Косово, студио Селма ме оставија без зборови. На нашиве простори немам видено подобро студио, како кукли ги средуваат девојките.

    А инаку каде шминка овој Зоран и која цена ако можеш да ми кажеш ?
     
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^^^Што пудра е ова, лицето како со фотошоп им е, а не верувам дека сите 100тина девојки имаат пречисти совршени лица. Холивудски изглед, нема што, мене ми се допаѓа зашто е едноставна шминка, пудра, добар и соодветен руж, смоуки и нешто слично на очи и кармин. Не знам дали им лепат вештачки, вајда да, ама изгледаат како од црвен килим да се дојдени. Браво.

    Попрофесионално од ова, амин.
     
  20. Kozmeticharka

    Kozmeticharka Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Девојки јас не ви ја препорачувам Изабела мејк ап затоа што имав лошо искуство со неа еднаш бев и никогаш повеќе, убаво ме нашминка ама не стои на зборот на фб ми кажа една цена за комплет шминкање и трепки а кога отидов таму и кога ме заврши за наплаќање ми зема повеќе од договореното, ја прашав зашто ми зема 700 денари а требаше 500 се извади на тоа дека било само кога биле матурите а јас и тогаш и ја нагласив дата при закажување и ја прашав дали ке си остане истата цена... таа одговори да секако ќе биде исто, не ми дошло до тие 200 денари на таков убав ден ама тоа е...Срамота..