1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапун за лице

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 15 декември 2009.

  1. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Сега моментално го имам Dove од краставица и зелен чај и лицето ми е ПРЕКРАСНО !!
    се мијам скоро 3 недели сабајле и пред спиење и лицето го осеќам свежо, чисто и мноогу мазно :$
    а пред тоа беше суво и на некои места ми се лупеше
    со еден збор - презадоволна :)
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpeg
      images.jpeg
      Големина на фајлот:
      5,5 KB
      Прегледи:
      511
  2. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    Здраво девојќи :) Сакам да прашам што ТРЕБА да се нанесе на лицето откако ќе се измие со сапун ? Дали секогаш е тоа некаква крема за лице или може да се остави и без ништо? Јас понекогаш ставам крема,а понекогаш го оставам така..да дише (иако од сапунот нели е суво, а тоа помалку и ми пречи) :) но, ме интересираше кој е правилниот избор и што се препорачува ? Фала на вниманието :)
     
  3. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Зависи каков сапун користиш.
    Пример, на Дав има убави, со кои по измивањето и не ти треба да ставиш крема, ако ти е комбинирана или мрсна кожата.Ако ти е сува, е пожелно, за да не ти се прават лушпи, лишаи и слично.
    Убаво е да се хидрира кожата редовно, ама и пожелно е да се одмара лицето од креми, пудри и се друго што се става на лицето, барем 1-2 дена во неделата.
    Некогаш, наместо крема можеш да употребиш маслиново масло и слично.
    Правилен избор и нема, се е зависно од твојата кожа и како таа реагира на препаратите кои ги користиш. :)
     
    На ElenaRbd му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Mене Дав не ми ја суше кожата ама јас ако не ставам крем не се осеќам убаво.
    навечер ставам малку бадемово масло па бекутан кремче а сабајле дневен крем.
     
  5. FeminineGirl

    FeminineGirl Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Обеќав дека ќе се јавам со впечатоците од сапунот кој што го набавив од Diva Soap, од Скопје.го набавив овој:
    http://divasoap.blogspot.com/2013/03/hearts-in-my-mind.html

    а пред некој ден и овој:
    http://divasoap.blogspot.com/2013/03/3-s-sensitive-skin-soap.html

    Јас сум презадоволна. Лицето ми се ишчисти,меко ми е и мазно, а за телото не ми треба никакво мачкање после бањање. Мојот сапун е со козјо млеко, јогурт и слатка павлака и уште многу масла и какао путер. Нема чешење, (што порано често ми се случувало), а кожата ми е мазна, хидрирана, мека.
    Сега го крадам од маж ми тој неговиот за осетлива кожа, и го мијам лицето со него. Маж ми е презадоволен. После само неколку дена користење, веќе ми нарача да му купам уште некој.

    Сега почнувам да се едуцирам за средствата за капење што порано сум ги користела и гледам колку штетни состојки содржат. Не е ни чудо што ме чешало на сите страни. Среќна сум што ги најдов овие сапуни,(ти благодарам дива сапуни) мислам дека ќе се свртам на природна козметика и за други работи кој што секојдневно ги користам. Следното е, природна крема за лице.

    Поздрав до сите, се надевам дека на некого ќе му помогне ова информација!
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    За роденден сакам вакво пакетче. :wasntme:
    [​IMG]
    Во стилот на Тошо малерот - нема Dove сапун што не ми се свиѓа, брат. :D
    Предобри ми се сапуните и мислам дека сите кои сум ги користела досега му годеле на моево лице.
    Штета што овој пат мајка ми купила сапун од козјо млеко со невен, инаку секако ќе си го купев новиот на Dove. :)
    И овој е добар, убаво го чисти лицето и не го затега дополнително, ама едно големо АМА - воопшто не ми пени и дури ме нервира на моменти.
    [​IMG]
    Среќа што не купила неколку, па ќе го потрошиме овој и ќе си се вратам на моите омилени. :D

    П.С. Го има ли овој кај нас?
    [​IMG]
     
    На Edie.S му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    ^ Дааа.. Јас го користам моментално, ми го купила мајка ми од некој маркет (можеш во Тинекс да си провериш) и супер е да ти кажам. Пена колку сакаш, лице како на бебе мазно.
    Како и сите други Dove сапуни и овој има од мене :up:

    Не му ја мисли Мишелке, ќе ти се допадне :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Danai4

    Danai4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    37
    мене дав ич не ми се погодени.ама ич!ниве најдобри
     
  9. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Dove extra sensitive единствениот кој не ми ја суши кожата иако го употребувам секојдневно за вадење шминка (не верувам баш во пени,лосиони и сл.сапунче си е сапунче)
     
  10. m.m.5

    m.m.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    8
    Користев и јас Dove, супер ми се стварно ама за промена земав од сапуните од козјо млеко и да ви кажам и од нив сум задоволна. Сакам уште еуцеринот да го пробам и да видам на крај кој најмногу ке ми одговара :)
     
  11. SunnieMalik

    SunnieMalik Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Ако сакате лицето да ви биде мазно како на бебенце, без акни и црнки...Јас користам течен сапун на Clinique...Многу е добар...По првото миење се гледа разликата :)

    [​IMG]

    Исто изгледа...не можете да го најдете во Тинекс...само во некои специјални продавници...мислам дека го имаше во Веро..не сум сигурна...Јас го земав од Free Shop-ot на границата со Грција :) Малку е скап околу 2000 е...Јас по втор пат си земав :)
     
  12. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    Само даве сега користам.
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Додека бев средно користев Dove, ама почна да ми ја суши кожата. Оттогаш не користам никаков сапун за лице.
     
  14. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    користи ли некоја од вас сапун од козјо млеко често го рекламираат на тв,а јас имам проблематична кожа па сакав да знам какво е вашето искуство дали сте задоволни?
     
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Незнам за кој мислиш, ако е од оној што го има во Космо околу 150 денари мене ми беше ужас, лицето го чуствував како немиено и лепливо, од кожа до кожа има разлика може тебе ќе то одговара :)
     
  16. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Јас го користам моментално сапунот од козјо млеко,го зедов од Зегин за отприлика 90 и нешто ден. и мене ми одговара на лицево.Пред 2-3 месеци лицето почна да ми се прави со мозолчина,а сега ми се среди целосно,мене многу ми помогна сапунов.Сепак секое лице е различно и различно реагира на одредени производи,еве на др членка не и помогнал воопшто,а јас не би го сменила за никој др сапун на светов.Се надевам помогнав.Позз :)
     
  17. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    фала ви девојки за споделеното искуство,денес купив сапун од козјо млеко со зелена глина ми препорацаа во аптека,па се надевам дека ке има резултати
    поздрав :hai:
     
  18. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Супер,па да пишиш какви резултати ќе има,јас сакам нареден пат да земам со зелена глина.Позз :*
     
  19. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Девојки сакам да ве прашам оние кој го користите сапунот дове дали сите се за хидратација на лице или сите одделно имат некое дејство јас го коритам плавиот и зелениот ПОЗЗ ;)
     
  20. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    [​IMG]

    Моментално овој го користам уште овој не го бев пробала :) супер е сапунот, преубаво мириса и мека ја прави кожата. Презадоволна од сите Dove сапуни