1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сенки за очи

Дискусија во 'Лице' започната од TheSecret, 23 јануари 2011.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски
    Не зборам за парите , не викам дека тие поскапите ко еве што рече ти Авон , или на Есте Лаудер или на Шанел немаат внатре разни хемикалии има ама се во нормална количина доколкуѕ во останативе има пронајдено материи што ја надминуваат границата на нормалата во бројка. Очниот капак има кожа што е многу тенка и најлесно влегуваат тие штетни материи и од таму низ крвта.. Јас не викам дека мора да се купува прескапа козметика , секој со своите можности нели ама еве има Авон , Орифлејм , Лореал , Буржуа , Мејбилајн.. барем денеска има многу избор на козметика па немора да се купува свашта од ибеј и алиекспрес или од пазарче :) а и ако пребараш никаде нема состав што точно содржи оваа козметика. Сега секој како си сака ама го пишав постов да внимаваат девојките зашто скоро секоја втора купува козметика од ибеј/алиекспрес

    http://www.myfoxaustin.com/story/247092 ... -cosmetics
     
    На makedonkamak, senza.parole, anuskaNESTLE и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Тоа ми е зборот, сепак чисти без хемикалии, нема, а и многу зависи, дали окото е склоно на алергија, може пример и сенката да е во ред, но окото да не ја трпи, значи да му пречи, нели како што може човек да е алергичен на некаков производ, иако не значи дека алергијата се појавила ради сенката.Муабетот ми беше ако се гледаат цени, не дека збореше ти за парите, значи кажувам мое мислење, кое не мора да значи дека навистина си спомнала за пари.Сакав да кажам, во глобала, обично цената се врзува со квалитетот, ако е од Лореал, е квалитет, бидејки и не се ефтини, сенка на Лореал, низ парфимерииве нема да најдеш за 200 денари, секако секој во рамките на своите можности, ете некои преку нет порачуваат, кој, како си може, што не значи ако порачуваат од нет, ќе фатат алергија, а чим порачуваат, сигурно се задоволни.Исто што не значи, дека ако кај една девојка се појавила алергија, ќе се појави и кај друга, различно е, но секако и доколку смета ќе е можеби штетна и за други, нормално ќе си каже, како што велиш ти :) Да, треба сепак да се внимава, но мислам дека и ова што го спомнав, до некаде игра улога.
     
    На Lollipop7 и Elence93 им се допаѓа ова.
  3. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Јас искрено не би ставила нешто на лице од тие шминките што се продаваат на Алиекспрес. Не користам секогаш исклучиво органска козметика и козметика без штетни конзерванси и сл. но барем колку толку гледам што состав имаат продуктите пред да ги шлапнам на лице. Овие немаат ниту состав ниту бутур.

    Анушке ако си заинтересирана за поевтини палети од разни големини и фирми би ти препорачала да си разгледаш на iherb.com. За секој производ има наведено точен состав заедно со рејтинг и критики од купувачи. Можеш да најдеш секаков квалитет и цена. И органски и најобични солидно квалитетни сенки со контролирано производство, за разлика од кинескиве.

    Јас нареден месец сакам да порачам едни од тие печените сенки од E.L.F. што се во десет нијанси, па ќе ги искоментирам кога ќе стигнат ( иако и тие ми е сомнителни малку, сакам прво да се информирам малку за состојките)

    Во меѓувреме еве ѕирни сама дали ќе ти фати нешто око.
    http://www.iherb.com/search?sug=eye+sha ... =0&y=0#p=1
     
    На Sexybaby86, senza.parole, anuskaNESTLE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Да не се убедуваме самиот состав го кажува своето.
    Најсомнителни се оние производи на кои не пишува состав. За да не се докажуваме слободно прочитајте го составот на сенка од Диор и Лореал и направете споредба, или меѓу Лореал и Голден Роуз или еве овие кинескиве. Сепак се работи за око, не е мала работа.
    Ако сте добиле алергија треба да испитате на која состојка сте алергични пред да го обвините производителот и понатаму да си внимавате што користите.
    Постојат сенки од целосно природно потекло, без хемикалии, парабени и чуда...
    Јас би рекла колку пари толку музика, сум го искусила тоа. ;)
     
    На makedonkamak, Sexybaby86, senza.parole и 3 други им се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Баш така, колку пари, толку музика. :)

    Туку јас сакав да кажам нешто друго, точно е дека на али се е од Кина и тука нема дилема.
    Но на ибеј има брендови со офцијални продавници, па можете да најдете брендирани производи со малку понски цени.
     
    На makedonkamak, Elena69221 и koritsaki им се допаѓа ова.
  6. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    На овие палети реално никогаш не сум им обрнувала внимание, пошто јасно е дека се кинески и дека се сомнителни многу, ама баш денеска на работа имав слободно време, и ја листав темата за козметичките производи што ги поседуваме, слики каде што се ставаат од нас, и пошто видов многу девојки кои имаат такви палети, се зачудив, и баш им видов цена, стварно ефтини се, и одма сомнително ти иде, за таа цена, толку многу нијанси, огромна палета, дали вреде воопшто, и ете, не нарачав, си нарачав капут и ташна една, па на кај дома кога си одев заминав у парфимеријата и си ги земав bellaoggi смокито, кафените тонови и зелените.
    А кога ќе одам за Грција здравје боже кога ќе биде, ќе си земам палета од Сефора, е во тоа верувам дека вреди да се вложи.
    Пусти мерак за голема палета што да правам, сите сенки што ги имам, ми се единечни, и хаос жив ми се, расфрлани секаде, Скопје - Неготино, па затоа ми треба една голема средена палета. :)
     
  7. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Какви се тие Baked сенки? Се' почесто ги среќавам.
    Само немој да ми одговорите - печени сенки за очи :D
     
  8. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    ^Па печени се :D Изгледаат како потврди на изглед, мислам наназад овие на E.l.f ги спомна некој.Вака изгледаат сите печени.


    [​IMG]
     
  9. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Знам дека се печени и дека изгледаат како на сликата што ја постира :D

    Ме интересира што е она по кое се разликуваат од обичните?
     
  10. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Печените сенки всушност се мешавина од минерални пигменти кои се формираат во куполи и потоа се печат, мислам дека на сонце но не сум сигурна. Така што влагата испарува и сите минерали, пигменти и шимери остануваат и создаваат сенка за очи.
    Иначе освен печени сенки за очи има и руменила :)
     
  11. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Долго време сум по убава палета со сенки за очи, претежно во моите омилени неутрални нијанси. Барав мислење во ЛП од некои членки, пошто се мислев која да ја изберам. Убави рецензии има на нет за Sleek палетите, и воглавно критиките за истите се позитивни. Ја прашував и Коритсаки за палетата на Sleek што ја има нарачано, еве сега видов и дека и' стигнала, па дефинитивно сум решена тоа да биде Sleek палета, мојот избор е палетата Storm.
    [​IMG]

    Нарачувам, па здравје кога ќе ми стигне ќе оставам свое мислење ;)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски

    Да , нема да згрешиш , боите се многу трајни дури тешко се бришат од окото , не исчезнуваат како останатите. Јас сега сакам да си ја порачам Sleek Snapshots

    [​IMG]

    https://www.youtube.com/watch?v=pDNLLrlu-hw

    https://www.youtube.com/watch?v=j0q-beU ... 23cxyG9quA
     
    На Sfera му/ѝ се допаѓа ова.
  13. viviette

    viviette Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Девојки знаете дали ги има овие сенки кај нас? Слушнав само пофални зборови за нив. :)
     

    Прикачени фајлови:

  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ги има, ама не сите бои, посебно не тие што се популарни кај девојките на јутјуб :)
    Јас имав една во permanent taupe и океј е, ама не сум фасцинирана.
     
  15. sassyM

    sassyM Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    27

    Јас ја имам баш Сторм палетата и потврдувам дека е супер. Доволно е пигментирана особено со база испод, а и без неа е супер. Нормално Слик сенките не се најдобрите сенки на светот, ама за тие пари се супер. Сторм палетата има 3 мат нијанси (2 кафеави, 1 црна), а останатите се светкави.

    Јас ја порачав од сајтот на Слик. Поштарината за една палета е околу 3 долара што мислам дека сосема разумно. Доколку се зачлениш на сајтот имаш 15 или 20% (не сум сигурна) попуст на првата порачка, а често имаат и акции и попусти па така што мислам дека вреди. Јас ја препорачувам :)
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Дајте линк од каде порачувате:) фала
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски

    http://www.ebay.com/itm/301164700644?_t ... :MEBIDX:IT
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Јас имам една ептен ептен ретко ако ставам некогаш како основа на некоја кафеава сенка ама ни јас не сум нешто воодушевена..
     
  19. sassyM

    sassyM Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    27
    Јас порачав пред неколку месеци од официјалната страница на Sleek кога имаа акција 3 for 2, односно плаќаш 2 производа добиваш 3. :)

    http://sleekmakeup.com/
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Предлог сенка за очи во боја на шампањ? Ми треба за секојдневно користење, да не е многу нападна. И да е поевтина. :)
    [​IMG][​IMG][​IMG]