1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сенки за очи

Дискусија во 'Лице' започната од TheSecret, 23 јануари 2011.

  1. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Essence 58 - Cappuccino,please! - мислам дека ја купив 195 ден.
    [​IMG]
     
    На kate21, Elence93 и koritsaki им се допаѓа ова.
  2. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.081
    Пол:
    Женски
    Сенкава од Oriflame е добра, јас ја имам истава ја користам.
    129 денари - за тие пари е супер ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • 22589_1.png
      22589_1.png
      Големина на фајлот:
      274,4 KB
      Прегледи:
      160
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. viviette

    viviette Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали користите eyeshadow base под сенките и каква?
    На свадба сум наскоро па треба да ми држат сенките цел ден, дали може да ми препорачате некоја трајна основа?
    Ја имате ли користено основата од Artdeco или од Essence? :)

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  4. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    Src sestra mi ja koristi od essence i e mnogu zadovolna. Ja stava nasekade okolu ocite :) sakam da kazam i na kapacite i pod ocite kaj podocnacite :D isto ako si vo moznost kupi se fiksator sprej taka celokupna sminka ke ti trae :D garantiram so glava :lol: mene mi traese sminkata vo avgust na + 40
     
    На viviette, SV1911 и rainbowec им се допаѓа ова.
  5. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Знае ли некој страна каде може да си нарачам NAKED сенки? Или па каде се продаваат?
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.660
    Пол:
    Женски

    http://www.beautybay.com/urbandecay/Palettes/Urban-Decay/_/N-1z13djnZ1z140co

    Еве овде можеш да порачаш , сајтов е од Англија и овде се 100% оригинал палетите. И шипингот е бесплатен
     
    На viviette и cooll им се допаѓа ова.
  7. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Овие од авон, само други бои
     

    Прикачени фајлови:

    • images (2).jpg
      images (2).jpg
      Големина на фајлот:
      6,4 KB
      Прегледи:
      22
  8. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    Сте ја виделе ли некаде низ Скопјево палетава?
    Не е баш нова,ако не се лажам некаде почеток на годинава излезе, ама кај нас не можам никаде да ја најдам. а боиве се баш убави и за дневна и за вечерна шминка, има комбинација и на светкави и мат бои

    А башка тоа какви се туторијли се изнагледав за шминка со нив :D
    [​IMG]
     
    Последна измена: 6 ноември 2014
    На Nausicaa, Divinebutterfly, Candice.S и 5 други им се допаѓа ова.
  9. viviette

    viviette Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Јас да споделам искуство. Ја купив подлогата за сенка од Есенс и купив спреј фиксатор од Аура и сум презадоволна! Ги пробав викендов на свадба и цел ден ми издржаа :) Ако ви треба трајна шминка ви ги препорачувам :inlove:
     
    На EMoonlight и rainbowec им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Новиот поклон од Шпанија. Подобро нешто немам пробано. И оригинал се.
     
    На kjukli, simoncelicius, mims-89 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Bellaoggi сенките се на Дебора? Гледам тука на ФБ они ги рекламираат..
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
  13. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Презадоволна од оваа сенка
    [​IMG]
     
    На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Да, на Дебора се.
     
    На bumbi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.317
    Пол:
    Женски
    јас си нарачав две палети од авон лукс координаторката ми ги зема со 30 % попуст едвај чекам да ги земам
    [​IMG]
     
  16. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Моето најново откритие се крем сенките.
    Јас скоро па никогаш не сум ставала сенки, ама откако ги пронајдов крем сенките, нема излегување без да ставам сенка. :)
    Моментално имам една единствена и тоа крем сенката на Essence - 01 Coppy Right, која патем е преубава бронзено/кафеава нијанса. Апликацијата им е едноставна, трајноста на високо ниво. Еве од сабајле бев излзезена до пред малце, имав 300та обврски, само што го измив лицето процедурално, а сенката пред да го измијам не беше поместена.
    Е сега сакам да ги пробам и крем сенките на Орифлејм, гледав еден туторијал на Youtube со Лила Филиповска и премногу ми се бендиса крем сенката на The One - Rose Gold, нежно розева/крем/светло кафеава боичка, која идеално би се вклопила и преку ден, а и за вечерни излегувања.
    Значи од мене една чиста 10ка за крем сенките! :)
     
    На simoncelicius, naturally, A-j-a и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Девојки , не знам каква е вашата мејк ап рутина, ама еве од лично гледиште ќе ви кажам што заклучив.Значи сенкиве може да се навистина штетни ама дали навистина доаѓаат во допир со кожата на окото ? Кај мене можам рака во оган да ставам дека не, а и кај сите кои што имаат повеќеслојна мејк ап рутина.Значи јас конкретно прво нанесувам прајмер на smash box, потоа ставам camouflage cream на Арт деко околу очите и под веѓите,под веѓите обично нанесувам над пудрата, ставам maximum cover пудра на Есте лаудер, која што е е толку покривна што после неа ништо не доаѓа во допир со лицето, после нанесувам база за очи од NYX и дури потоа се шминкам.

    Зарем мислите дека после 4 слоја :прајмер,високопокривен коректор и високопокривна пудра и на крај база за очи сенката може да дојде во контакт со мојата кожа на окото? Башка никакви алергиски реакции не сум имала и сум презадоволна , значи не знам со кои зборови да ја опишам пигментацијата.На голо око не би ја ставила или само врз пудра би се размислила ама вака ич немам гајле, така да мислам дека ако претходно ставите барам прајмер коректор и пудра нема никој да има проблем.:)
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.660
    Пол:
    Женски

    И јас користам база на очите поточно на Este Luder Double wear и околу очите коректор на Бенефит и потоа нанесувам пудра на Есте од истата линија што исто така е многу покривна ама никаде не сретнав дека овие производи `штитат` од штетните материи на сенкиве (пазарските , кинеските) а кожичката на окото (и под окото) е најтенка од сите делови на лицето па низ неа сигурно влегуваат поголем дел од штетниве материи. А и искрено зашто да ставам нешто такво кога има и поевтини сенки баш во денешно време има толку многу избор во продавниците. Што е до мене, во врска со лицето не штедам никогаш гледам колку што можам квалитетни работи да купувам :)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    @LaraSolare се е тоа супер, од аспект на кожата на окото си се заштитила, а што правиме ако ти влезе во око невидлива честичка од сенките?
    Незнам дали и колку се штетни кинеските сенки, ова ми падна на памет затоа што јас секогаш кога се шминкам се случува во око да ми влезе дел од секните, сепак се претвораат во прав и летаат натака навака додека се шминкам со четкичките.
    Како и да е незначи дека секој може да има последици ама убаво е да се размисли на тоа колку повеќе може да се заштитите од производите кои ги користиме секојдневно. :)
     
    На Mama25 и koritsaki им се допаѓа ова.
  20. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Ќе одговорам на двете да не пишувам одделен пост :) @koritsaki мислам дека кога пудрата е толку покривна и коректорот не може да продре подлабоко , сега не знам можеби грешам , но до сега не сум имала никаква алергиска реакција, исто @mims-89 овие сенки имаат прилично кремаста структура , значи не се расфрлуваат на околу плус користам професионални четки на sephora и urban decay.Пред да ги купам четките , оние со кои блендирав ми ја расфрлаа сенката наоколу повеќе , но овие се супер посебно кога структурата на сенките е покремаста.Пример имам еднинечни сенки на sephora и тие имаат попрашкаста структира од овие и повеќе се расфрлаат, иако сепак ретко имам проблеми да ми влезе сенка во окото, можеби и затоа што имам доста долги и солидно густи трепки па на нив останува повеќе.Се разбира како што реков на гола кожа не би ги ставила, ама вака немам гајле , сепак секое лице е различно.:)