1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Многу сакам да се шминкам. Не сум сигурна дали имам одговорено на темава или во друга пишував. Но, разликувам дневна од вечерна шминка, кафе од дискотека, кафана и слично
     
  2. tralalala

    tralalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    и јас оожавам шминка ама користам само за излегување , никогаш не сум се шминкала за преку ден и не ми смеета тоа воопшто :)
     
  3. bells2011

    bells2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Обожавам шминка ама од онаа течната пудра мисе прават бубуљици? Совет?
     
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ќе си купеш мат пудра без масло или пудра за проблематична кожа имаш многу избор
    а ако имаш бубулици прво со добри препарати лекувајги и избегнувај пудра колку повеќе што можеш имаш убави совети за лицето овде во форумот разгледај
     
  5. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    ако цел ден сум дома, и да излезам некаде за кратко, кај некоја другарка и сл. не користам, инаку за факултет, мора xD
    ах, и кога сум на гости, се обидувам да намалам малце, да не изгледам нападна :$
    Инаку-опсесија ми е xD
    нема ни полна година што користам шминка, почнав да се заинтересирам кога гледав make-up tutorials на YouTube, па после почнав сама :angel:
     
  6. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Обожавам шминка! :inlove: Преку ден се шминкам нежно, а додека навечер појако само внимавам да не претерам секогаш се водам според тоа поубаво помалку него повеќе. Сакам да сум секогаш средена во зависност од пригодата. Без шминка сум само по дома.
     
  7. bornthisway

    bornthisway Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    30
    Па може да се каже дека сум експерт во шминкање :D ама да не претерувам сепак :) :) :P Обожавам да се шминкам иако не го правам тоа секојдневно. Денски обично користам само пудра, маскара и некое креонче (црно или во боја). За вечерно излегување особено ги изразувам очите со алајнер и сенки кои ги комбинирам и никогаш не би ставила само една боја на сенка, многу ми изгледа невкусно. И да не ги изоставам перлите :)
     
  8. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10
    Девојки дали имате нешо користено од производите на http://www.essence.eu/ ...

    и колку се добри ... да знам дали да земам :)
     
  9. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    јас користам неколку производи... просечни се а многу евтини...
    презадоволна сум од тушот за очи значи тушот на исто ниво ми е со лореал..
    исто така ги користам овие сенки [​IMG] ги имам во неколку нијанси и преубави се..

    единствено не сум задоволна од маскарите, со исклучок на оваа.. [​IMG].. маскарава е сон :inlove:
     
  10. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10

    Ти благодарам .. И јас се думав околу овие сенки али сакам да се помрсни сенките....
    А има една пудра од есенс ** Течна пудра во пена*** нзм каква е ... :(
     
  11. Kiaraaa

    Kiaraaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Не практикувам да излегувам од дома без шминка. Обично ставам пудро, моливче, туш, маскара и руменило за на факултет или за преку ден. За навечер може да ставам и сенка ако имам време
     
  12. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Немозам да зивеам без мејк ап но не претерувам со нанесувањето се знае за преку ден мозе ке ставам и ајлајнер и маскара некогас и ептен слабо сенка некоја посветла голем фан сум на професионалната сминка и често ги следам туторијалите имав прилика и многу сум срекна сто имав мозност да бидам на феснвик во берлин верувајте јас повеке ги следев фризурите и сминката отколку парчињата облека,како сто казав мора само да се разликува која сминка за кога е па ептен ми е грдо кога видам нападно насминкана девојка преку ден за кафе незнам некои претеруваат
     
  13. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    со оглед на тоа дека сум уште малечка хаха ретко се шминкам , обично за искачање ќе ставам малку креон и маскара колку да ги нагласам очите(ама не претерано) и сјај или лабело :)
     
  14. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Искрено да ви кажам и не сум некој љубител на шминка. Секогаш го ставам она најпотребното и гледам да изгледа прродно. Не сакам да изгледам како да сум се бањала во пудра, маскара или било што. Ставам само малку пудра колку да ги прекријам недостатоците, малку моливче, безбојна маскара (имам многу долги трепки па друго и не ми треба) малку сјај и тоа е тоа.
     
  15. Aniche

    Aniche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    20
    Шминка користам, но никогаш нападна. Нежна сенка и кармин во зависност од облеката, тенка линија на очите со моливче, римел, малку руж и пудра. Сенка ставам најретко. Колку поприроден изглед толку поубаво и ставам само кога излегувам. Особено внимавам со пудрата и ставам многу тенок слој за да не се приметува, а и супер ми е кожата и немам потреба нешто да прикривам. Особено летно време ја одмарам кожата и не сакам да ја задушувам со пудра, тогаш треба да дише. Башка летно време поголемиот дел сум на одмор и не одам на работа и ја одмарам кожата.
    Користам Лореал и МаксФактор.
     
  16. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да се шминкам и секогаш добивам убави комплименти на мојата шминка. Се сшминкам различно зависи каде одам... пудра избегнувам да користам а немам ни потреба... користам сенки( нежни нијанси) туш за очи, креон, маскара, кармин или сјај за усни. Ако треба да одам на некоја свеченост си ставам пудра и руменило, а на лицето си ставам крем навечер и наутро :) :*
     
  17. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Ретко се шминкам само пудра и толку, но пред некое време седам така по дома и земав шминките да експериментирам и видов голема разлика :D убаво истакнати очи, усни и одма е друго :D
     
  18. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    Ја обожавам премногу дефинитивно,но ретко ја користам,само за излегување!
     
  19. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Сакам шминка и тоа стрикно онаа квалитетна.Но за жал моја се разбира во последно време не ја користам баш многу, ме мрзи некако :tmi:
     
  20. equip

    equip Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    25
    Зависник сум од шминка :rofl: , ја обожавам и секогаш сакам да испробам нешто ново , секој ден практикувам да бидам убаво нашминката во зависност од приликата :)
     
    На Allthatglitters21 му/ѝ се допаѓа ова.