1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува кожа

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 27 ноември 2009.

  1. lucky-girl

    lucky-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    истиот мој проблем за кој што се справувам вака
    1.секогаш кога си дома користи голем слој бекутан бебешка помада
    2.под пудрата стави како основа од истата помада
    3.користи поприродна и витаминска пудра која нема да ти го суши лицето(препорачувам на дилајн)
    се надевам после ова ке ти се подобри состојбата исто како и мене зашто само бебешката козметика дава најголеми и најдобри резултати! среќно
     
  2. femina989

    femina989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    14
    Мене ми беше нормална кожата но откако ми се појавија две-три огромни поткожни мозолки бев во аптека и ми дадоа гел безалкохолен за миење на лицето и крем против акни од докторс од камилица....мозолките ми поминаа сите за помалку од една недела ама затоа пак кожата ми стана сува и на местата каде што беа мозолките почна да ми се лупи....кога ставам пудра одвратно изгледа. да си купам некој хидратантен крем и да престанам да го користам кремот од докторс кога немам потреба? ве молам за совет
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Фемина, јас го користев порано тој кремот од Докторс (мрсна кожа имав) и навистина ми помагаше, но најверојатно почна да ми се менува кожата па и мене почна да ми се прави цела лушпи. Јас тој крем веќе не го користам. Некогаш само ако ми излезе мозолка, мачкам од него само на мозолката. И да, земи си некој хидратантен крем. Јас Бекутан користам, ама само пред спиење, затоа што светам многу од него.

    Едит: Да не пишувам ново мислење, ќе го редактирам ова.
    [​IMG] Белото кутивче во долниот десен агол.
     
    На femina989 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Може сликичка од тој прочуен крем на Докторс? Или да подобјасните како изгледа опаковката ?
    Можеби мене ќе ми помогне ако го користам на пределот околу носот кој ми е претерано мрсен - малку фали да почнам да произведувам природно масло од него.
    За греота. :D

    Едит - благодарност до Хипица, други детали доколку ги има ќе пишам во соодветната тема за мрсна кожа (ако ја има) :)
     
  5. femina989

    femina989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    14
    Фала Хипица, и јас така ќе направам, ќе го користам докторс само за мозолки (оти стварно ми помага) и ќе си земам бекутан за секојдневна употреба...инаку мене аптекарката ми препорача да го користам докторс како секојдневна крема ама стварно многу ми ја суши кожата...
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Можеби мислела дека кожата (на целото лице) ти е мрсна. Зашто ако е таква кожата, кремот е совршен за секојдневна употреба.
     
  7. ilovehim

    ilovehim Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Значи и јас имам сува кожа,многу се невирав се додека не почитав тука во таа темата што е за црвенило на лицето...Пробав со чај од камилица и со павличевата маст и знаете што веќе кожата не ми е сува :) заборавив како е да имам сува кожа,и пемногу сум задоволна,а до порано секое утро кога станував кожата ми беше како затегната незнам како да објаснам..и сега сум си најсупер ем и црвенилото како да почнува да го снемува :rofl: :rofl: :* :* :*
     
  8. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Имам сува кожа и црвенило на лицето..Кажувајте чаре :|
    КОристам помрсни креми ама пак ништо фајде.Исто и пудра кога ставам, како лушпи ми се прават на лицето, ептен неубаво изгледа иако претходно ставам крема на лицето .. :worried:
     
  9. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    И јас имам сличен проблем.Кожата на носот и челото ми се лупи и ме чеша особено зимно време.
    Планирам да го пробам вазелинот од галафарм со невен и д пантенол.
    Сега користам германска крема за лице од кам маркет и имам добри резултати во споредба со се што предходно сум користела.Проблемот со др креми е што или брзо се впивливи и кожата за кратко пак е сува или се многу мрсни па светам како сијалица.
    Моментално сум во потрага по правата пудра зошто кожава не ми е ни сува ни масна.
    Бев и на дерматолог и смета дека станува збор за локализиран себоричен дерматитис што во превод би значело лупење на кожата на ограничени делови(кај мене носот и челото)
     
  10. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    Едно големо БЛАГОДАРАМ за Nena 2010 за советот за вазелин со невен.
    го нанесувам пред легнување и како подлога за шминка.
    Лицето во зима никогаш не ми изгледало поубаво а пудрата изгледа како втора кожа.
    Кој има ваква мака нека проба ништо не губи.(цената е повеќе од пристојна)
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303

    А каде го има и по која цена ? :)
     
  12. Candice.S

    Candice.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    152
    Врати се на страна 3 за да ја видиш и сликата
     
    На ani22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Девојки јас сум презадоволна од оваа крема.Имав проблеми со лупење на кожата од лицето од ладното,а оваа крема навистина ми помогна.
    http://www.google.com/url?source=imglan ... 0_dMqG9USQ
     
  14. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Вчера ја пробав.....мојот свет грал одсега.... :inlove: ...кожава хидратирана до немајкаде ми е!
    [​IMG]
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Павловичева (оригинална) во неколку капки бадемово масло во неа. Моето идеално решение.
    Имам мнооогу сува кожа, ќе измијам лице и мислам дека ќе ми испука од што ми е стегнато. Смесава е ептен мрсна, за преку ден никако. Јас се мачкам пред легнување и да ми упие до сабајле. И сабајлето меко, нежно и несуво лицето.
    А за преку ден Нивеа Аква Сензејшн ми е одлична, хидратантна многу, а не мрсна
     
  16. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    Исто и јас имам многу сува кожа кога ке се измијам лице ми е затегнато многууу моментално користам солеа бејби крем и тоа навечер ставам подебел слој а наутро помалку ама во последно време многу мозолки почнаа да ми се прават :worried: Ќе пробам сега со павловичевата и бадемовото масло за навечер а наутро ке ставам нивеа досега користев нивеа софт.Ако можеш алиса да поставиш слика од кремот од нивеа и отприлика колку чини ?
     
  17. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    Пробај го и кремот од Авон , со краставица и зелен чај, ќе ти помогне 100 мл е
     
    На soledad му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    [​IMG]

    Еве го кремот, наменет за сува кожа ќе прочиташ. Само хидратира, а не мрси (многу јасно дека не ми треба за преку ден мрсно да светам ко лампион :) ). Мнооогу го освежува лицето, насабајле каква свежина ми дава - чудо. Инаку ја зимам од 500 до 550 денари, зависи каде
     
    На soledad му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SarCh

    SarCh Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Имам премногу суво лице. Имам користено секакви креми ништо не ми помагат . КОга ќе се намачкам со кремата 5 минути и после ми се прајт првут на лице и со точки бели су и стварно е многу грдо а и неубо се осеќам пошто немам мозолки а сепак како да имам -.-. Го имал некој истиов проблем? Некоја крема што не ја суши кожата или лосион? :)
     
  20. makedonista

    makedonista Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    0
    ве молам за мислење, имам сува и многууууу осетлива кожа но немозам да си погодам хидратантна крема која ке ми одговара и како подлога за шминка...ве молам за мислење