1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Темни кругови околу очите

Дискусија во 'Лице' започната од Milickaa, 24 јануари 2010.

  1. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Околу очите имам темни кругови и наликуваат на подочници. Како вдлабнатини се, се познава една линија.. Ме интересира да не знаете некој начин како можам да ги отстранам пошо се многу непријатни денски, баш глупо изгледа некогаш ни коректор ниту пудра не помага. Пишете некој совет или доколку некој имал ваков проблем нека пише како го решава.:!: :|

    Модератор: При пишување на мислењата користете кирилица.
     
  2. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    прво види да не имаш некој проблем со бубрезите ако ти се појавиле нагло темните кругови или оток на утро посебно...
    или некој друг сличен проблем ако пак не имаш еден куп креми..
    на природна база помагаат кругови од компир ...но целосно да ги снема тешко е :?
     
    На viki85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    nemam problemi nisto i na lekar otidov mi kazaa deka se vo red ... aj ke probam so kompiri pa ke ti kazam dali mi uspealo
     
  4. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    пробај...
    и пред спиење пробај неколку вечери мачкај се со рицинусово масло по многу малку зошто е густо (од него растат и трепките повеќе)
    а помага и онаа кремата од авон што е во две бои жолта и бела за дење и ноќе но ти имаш 22 год па мислам дека е глупо од сега да почнеш...
    за поголем ефект пробај со рендан компир ;)
     
  5. femme123

    femme123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    Доколку сакаш да ги корегираш користејќи шминка иди до парфимерија некоја и купи си коректор.Нијанса потемна од твојата боја на кожа.Најдобро би било жолт коректор ама кај нас не сум видела до сега таков, само зелен имам најдено меѓутоа тој користи за покривање на црвенило.Gosh се добри, околу 300 денари чинат.
     
  6. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    ok... ke pobaram da si zemam
     
  7. Dirty-angel

    Dirty-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    16
    Темни кругови под очите

    Вака. . Имам сериозен проблем со подочниците, премногу ми се познаваат и кога сум наспана..
    Сум пробала и со коректори и пудри и ништо не помага :o :o :o
    Дајте некој совет што да правам- ноќен кошмар ми се :)
     
    На zajceto му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Ахх ии мене ми се така .. Уште од малаа .. дури и вени ми се покажуваат .. тоа коа сум повраќала како малаа ии сум се напнала ии од тогаш ми е такаа .. со коректор ... бела сенка .. аа исто така и помага посветла пудра од твојот тен ;)
     
  9. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    ili probaj so oblogi od kamilica caj imam citano deka i toa pomaga
     
  10. danidani

    danidani Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    plus ako si i so crn ten na kozata veruvaj nisto ne pomaga od iskustvo kako ke vrvat godinite se poizrazeni ke bidat :(
     
  11. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Да, и јас имам ваков проблем, користам обавезно коректор на голден роус, во спротивно сум ко некоја наркоманка :lol:
     
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    леле и јас исто, секогаш сум со подочњаци, ама таква сум шо да правам, освен коректор нема друго чаре
     
  13. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Подочњаците никогаш не може да се отстранат засекогаш, но треба да се внимава на очите. Значи носење на очила за сонце кога си надвор, пред пц кога седиш заштитни наочари и кога читаш или учиш да биде тоа на јака светлина.
    инаку и чај од камилица помога, пробајте. на газа или самите кесички стваете ги на очите и нека ви стојат 10 до 15мин.
     
  14. caculence

    caculence Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Подочнаци

    Девојки, дајте помагајте :? Спиела не спиела, постојано ми се појавуваат темни кругови околу очите, што понекогаш ептен доаѓаат до израз и ми шетаат по нерви :roll: Пробав она што кажуваат со кругчиња краставици или лажичиња од фрижидер, ама ништо... :( Сте слушнале нешто од исхраната да им влијае? Некој крем??? било што..... :)
     
  15. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Е па тоа мислам дека ти е природно... Ако имаш подочници црни постојано, тогаш таква ти е кожата околу очите природно. Барем јас така мислам... :? :? :?
     
  16. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    И јас имам ваков проблем, за среќа немам темни кругови околу очите, туку само ми се потечени. Кога сум заморена ставам облоги од камилица кои ме освежуваат, а исто така ја пробам кремата на Нивеа - Expert Lift Eye Care и имам забележано дека откако ќе ја ставам веднаш ми се затегнува кожата.
    Лек за ова мислам дека нема, единствено може со шминка да се покрие. :?
     
  17. caculence

    caculence Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Па можда е природно, ама последниов месец се потемни и ептен изразени.. особено на слики многу се познаваат :( Мислам дека имам зезнато нешто во исхраната овој период.. Ама никако да сфатам што :? :lol:
     
  18. caculence

    caculence Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1

    Колку пари е кремава? Да не е наменета за постари жени или пак може да се користи и на млада кожа? :)
     
  19. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Или ти е од замор преголем и си склона кон тоа да ти се појавуваат тие темни подочници или да одиш да провериш како ти се бубрезите.
     
  20. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    и јас сум исто така,без коректор небива цела сум црна наркоманјаста и црвена бррр . Пробај коректорот на макс фактор околу 500 ден. е јас го користам е прекрасен е,не само за околу очи туку и насекаде по лицето,за црнки,акни,црвенила и слично.Покрива се ! :)