ТЕМА: Изреки,поговорки,мудри мисли,секојдневни поуки и слично :)

Мислење 26 Ное 2010, 23:12

Епа инспирирана од многуте постови со поучни реченици сместени во несоодветни теми како сдк и слично отворив ваква тема па да биде секое такво мислење на место зашто се си мислам дека кај и да е ќе не искараат. :angel:

Ако животниот век на темава е краток Горде ке ја има честа да и даде клуч :D

ајде ке почнам јас со една моја така поомилена.
Зошто ги затвараме очите кога се молиме ... Кога плачеме ...Кога Сонуваме ... Кога се Бакнуваме??? Затоа што знаеме дека најубавите работи во животот не се гледаат со очите туку се чувствуваат со срцето.
Аватар на корисникот
teddybear

Жолто цветче
 
1029413605
Мислења: 2681
Зачленет: 28 Дек 2009, 13:51
Локација: Somewhere over the rainbow, where troubles melt like lemon drops ...

Мислење 26 Ное 2010, 23:26

- Никој не е толку богат и славен да може да се откаже од една насмевка,ниту толку сиромашен за да неможе да ја подари!‌

- Потрагата по сонот е копнеж по бесконечноста.
А секое ново утро - тримуф на постоењето.
Аватар на корисникот
2468

Жолто цветче
 
26662347
Мислења: 4498
Зачленет: 23 Дек 2009, 22:22
Локација: Big apple...
Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself! Слика

Мислење 26 Ное 2010, 23:33

-Пијаните усни кажуваат трезвени желби.
Помудра мисла од оваа, амин.
И мислава ја посветувам на неколку форумџики :lol: :rofl:
Аватар на корисникот
RainBow

Виолетово цветче
 
125411578
Мислења: 12509
Зачленет: 03 Дек 2009, 15:27
Локација: On my feet...
“The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..”
― John Milton

Слика

Мислење 27 Ное 2010, 00:03

-Животот не се мери со секунди, туку со моментите кои не исполниле со срека...
Аватар на корисникот
silvy

Фем почетничка
 
2037
Мислења: 28
Зачленет: 06 Окт 2010, 15:30
Животот не го мериме со години...Туку со моменти кои не исполниле со срека...

Мислење 27 Ное 2010, 11:29

Вистината постои само лагата се измислува..
Брчките се патеписи на животот
Љубовта е толку кратка а заборавот толку бескраен
Аватар на корисникот
TheCandy880

Жолто цветче
 
60553986
Мислења: 3982
Зачленет: 20 Авг 2010, 18:24
Локација: behind the curtains
..face without freckles is like sky without stars...
Слика

Мислење 27 Ное 2010, 11:32

Не моли го Бога да ти го олесни товарот,туку моли го Бога да ти ги зацврсти плешките.
Не ми е крај што ги крадат моите идеи,туку ми е жал што немаат свои. :?:
Само раката на пријателот го вади трнот од срцето :|
Аватар на корисникот
TheCandy880

Жолто цветче
 
60553986
Мислења: 3982
Зачленет: 20 Авг 2010, 18:24
Локација: behind the curtains
..face without freckles is like sky without stars...
Слика

Мислење 27 Ное 2010, 11:44

''Само споменот e идол кој никогаш не овенува под тешките удари на жестоката судбина'' ;(
Аватар на корисникот
sonce777

Сино цветче
 
164415
Мислења: 440
Зачленет: 30 Јун 2010, 13:12

Мислење 27 Ное 2010, 11:52

''Убавата жена е добра три месеци,а добрата жена е убава цел живот'' ;) :)
Аватар на корисникот
sonce777

Сино цветче
 
164415
Мислења: 440
Зачленет: 30 Јун 2010, 13:12

Мислење 27 Ное 2010, 16:48

Голема несреќа е кога човек не знае што сака, а вистинска катастрофа е кога не знае што може.

Да сакаш малку - нема смисла. Да сакаш многу - немa кого.

He верувајте им на оние што силно ќе ве засакаат уште при површното познанство и без видлива причина.

Мажот го заборава последниот бакнеж а жената се уште го помни првиот.

Не се надевам. Надевање е за мрзливи луѓе. Дејствувам.

Луѓето се воодушевуваат на храброста,на талентот,на добрината,на големите задачи и на големите искушенија...но не ценат ништо освен пари.
Аватар на корисникот
skyAngel

Жолто цветче
 
27421664
Мислења: 1530
Зачленет: 16 Авг 2010, 00:22
Локација: Ти таму ...јас овде...
Не оди како да владееш со светот. Оди како да не ти е гајле кој владее со светот. Тоа се вика став.
Слика Слика

Мислење 27 Ное 2010, 17:02

Човек мора да биде доволно голем да ги признае своите грешки, доволно паметен од нив да има корист и доволно силен за да ги исправи
Аватар на корисникот
katu6

Фем почетничка
 
84
Мислења: 2
Зачленет: 23 Ное 2010, 22:56

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 5 гости