ТЕМА: Изреки,поговорки,мудри мисли,секојдневни поуки и слично :)

Мислење 12 Јан 2011, 14:43

Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега.
Секогаш работи така како некој да те гледа. Треба да знаеш дека и ѕидовите слушаат и дека и лошите дела ќе се дознаат.
Аватар на корисникот
wolf4e

Жолто цветче
 
17821601
Мислења: 2277
Зачленет: 16 Јан 2010, 16:56
Слика

Слика

Мислење 12 Јан 2011, 15:09

" Не се компромитирај. Ти си сé што имаш. "
Џенис Џоплин (1943-1970)
Аватар на корисникот
nesa

Зелено цветче
 
10771189
Мислења: 757
Зачленет: 23 Јул 2010, 13:08
Локација: Skopje
Слика

Мислење 12 Јан 2011, 15:13

Лошите вести во лошите раце се шират брзо како брзината на светлината... а добрите вести во лошите раце никогаш и не се дознаваат.

Оној кој никогаш немал ниту пријателство, ниту љубов е илјадa пати посиромашен од оној кој ги изгубил и двете.

Чувајте се од Фини луѓе зошто Фино ке ве зезнат !!!

Скромниот човек може се да добие, а злобниот се да изгуби; затоа што скромноста секогаш наидува на великодушност а злобноста на завист.

Секој ден животот ни товари камења, но не е важно колку, важно е што градиме со нив.

Да одиш со пријател по темно е подобро од тоа да одиш сам по светло.

Ако видиш некого без насмевка, дај му ја :)

Која било работа, всушност сите работи, мали или големи се претвораат во авантура кога ги споделувате со вистинската личност.

Водата го длаби каменот не со сила, туку со упорност.

Успехот нема врска со она што го добиваме или го постигнуваме во животот за себе. Успех е она што го правиме за другите.
Аватар на корисникот
BoaVista

Жолто цветче
 
77717314
Мислења: 2817
Зачленет: 23 Авг 2010, 00:40
Слика

Мислење 12 Јан 2011, 15:29

Ви ја препорачувам англиско-македонската збирка на мисли/мудрости Бескраен ум од Ана Костовска.
Аватар на корисникот
Koa

Фем почетничка
 
10
Мислења: 14
Зачленет: 12 Јан 2011, 11:44
All energy is borrowed and one day you'll have to give it back.

Мислење 12 Јан 2011, 15:51

1.Луѓето можеби се сомневаат во она што ќе го кажете, но веруваат во тоа што ќе го направите!

2.Кога се обидувате да се одмаздите на некого, ископајте 2 гроба-ЕДЕН за вас!

3.Храброста не е недостаток на стравот, туку способност да превземете нешто додека сте соочени со стравот!

4.Немој да дозволиш поради мало недоразбирање да изгубиш големо пријателство!

5.Со пари можеш да купиш секс, но не и љубов!
Аватар на корисникот
BurstBerry

Сино цветче
 
137482
Мислења: 497
Зачленет: 03 Јул 2010, 21:52
Локација: Mexico
Слика

Љубовта е одговорот – но додека го чекаш одговорот, сексот поставува некои доста добри прашања.
Користи ја својата насмевка за да го промениш светот, не дозволувај светот да ја промени твојата насмевка.

Мислење 12 Јан 2011, 16:34

Книгата на твојот живот
Секој ден животот ти нуди нова страница во книгата на твоето постоење!
Твоето минато е веќе напишано и неможеш да го промениш; во неговите страници можеш да ја најдеш твојата историја.Некои страници имаат убави бои, а некои темни сенки.Прекрасни сеќавања на среќни времиња или страници кои би сакал да можеш да ги искинеш.
Денес имаш можност да напишеш нова страница.Од тебе зависи какви бои ќе има, затоа што дури и во несреќа можеш да додадеш нежни бои на спокојство кои ќе ја претворат во убаво искуство.
Денес...како ќе го напишеш својот ден ???
Се зависи од твојата желба да ја претвориш денешната страница од книгата на твојот живот во страница која ќе ти биде во прекрасно сеќавање во иднина.
Кога би знаел дека имаш уште еден ден, што би направил ???
Без сомневање би се помирил со Господ и со оние околу тебе, би уживал во златните сончеви зраци, тивкиот ветер, љубовта на онаа специјална личност и многу други Благослови кои Бог ни ги дал, а некогаш ги земаме здраво за готово.
Уживај во овој нов ден!
Пробај да ги запомниш сите убави работи во твојот живот и живеј го секој час расположено, давајќи се од себе.
Не им наштетувај на другите и биди среќен што си жив и што можеш некому да помогнеш.
Никогаш не е доцна да започнеш нова, свежа страница, полна со среќа и љубов, во книгата на твојот живот.
Фала му на Бога за денешниот ден и можност да го претвориш овој ден во нова прекрасна страница од книгата на твоето постоење.
Запомни дека и покрај несреќите, проблемите и тешкотиите, од тебе зависи како ќе го живееш денешниот ден...
...исто како да ти е прв ден...исто како да ти е последен ден...ЕДИНСТВЕН ден од книгата на твојот живот!

Скриен текст: покажи
Ми се допадна многу па решив да го споделам со вас.Доколку не е во соодветната тема слободно преместете го. :)
Аватар на корисникот
BurstBerry

Сино цветче
 
137482
Мислења: 497
Зачленет: 03 Јул 2010, 21:52
Локација: Mexico
Слика

Љубовта е одговорот – но додека го чекаш одговорот, сексот поставува некои доста добри прашања.
Користи ја својата насмевка за да го промениш светот, не дозволувај светот да ја промени твојата насмевка.

Мислење 12 Јан 2011, 21:03

Вчера: една насмевка и стисок на рака...
Денес еден бакнеж и едно те сакам...
Утре: Едно збогум и едно сеќавање...
Животот е комедија на оние кои мислат а трагедија на оние кои чувствуваат.
Аватар на корисникот
kate-the-great

Жолто цветче
 
1750893
Мислења: 1468
Зачленет: 26 Окт 2010, 09:57
Добрите девојки го чекаат принцот на белиот коњ, лошите девојки го чекаат милионерот во црн мерцедес, паметните девојки сметаат дека и двата лика се измислени !!!
http://www.duckshuffle.com :D

Мислење 14 Јан 2011, 18:40

Наубавите моменти се случуваат кога најмалку очекуваш..
Аватар на корисникот
TheCandy880

Жолто цветче
 
60553986
Мислења: 3982
Зачленет: 20 Авг 2010, 18:24
Локација: behind the curtains
..face without freckles is like sky without stars...
Слика

Мислење 14 Јан 2011, 19:53

"За да ги оствариш своите соништа, најпрво треба да се разбудиш."
Аватар на корисникот
Snegulkaa

Бело цветче
 
4232
Мислења: 67
Зачленет: 26 Ное 2010, 16:17
Fall down seven times
Stand up eight.

Мислење 15 Јан 2011, 15:19

You only live once - but if you work it right, once is enough.
Аватар на корисникот
veri

Жолто цветче
 
1402249
Мислења: 3059
Зачленет: 14 Јан 2010, 22:08
Life is not about how many breaths you take, but how many moments in life that take your breath away.

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Google [Bot], Nikolin4ee, SuperGirl24, toogood и 31 гости