1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книга која ве променила

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од LivingGlam, 19 октомври 2010.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.047
    Koj го здипли моето сиренце-Спенсер Џонсон

    Ја обожавам книгава ,неколку пати ја имам прочитано,навистина се чита во еден здив и погледот кон работите за исто толку време се менува....

    Ја дадов на другарка да ја чита,ама госпожата ми ја загубила |( ,па мора да најдам време да тркнам да ја купам пак,шубе ми е што ми ја нема на полицата книги :worried:
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Сама од Горјан Петревски. и The Secret, секако. :)
     
  3. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Моќта на потсвеста
    Многу позитивно влијаеше на мене, ама повеќе не читам таква литература...
     
  4. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Голем скептик сум кон оние ‘семожни‘ книги кои променуваат. Како Целестинско пророштво, Моќта на потсвеста, Дијанетика.
    Како може да ме промени некое четиво? Од книга можам нешто да научам, да се променам од незналица во зналица и слично. Ама дека ќе ме напраи нова личност, не баш.
     
    На slavica999 и anneyy им се допаѓа ова.
  5. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Веронауката за 6 одд и Библијата.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    60 НАЧИНИ ДА ГО ПРОМЕНИТЕ ВАШИОТ ЖИВОТ :) Колку е само најпреубава книгатаа :D
     
  7. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    Дефинитивно мојата омилена, "Најголемата лекција на животот" од Мич Елбом. Книгата која ме промени од корен, во начинот на размислување, начинот на однесување, можам да кажам дека ми ги отвори очите. Ја имам прочитано повеќе пати, и ја препорачувам :)
     
  8. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Паметни жени погрешни избори!
     
  9. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.761
    Дебела-Бисквити, чипс и љубона болка.

    Значи стварно реално претставено како може екој да те сака без оглед на дебелината и висината. Стварно сега имам поголема самодоверба.
    Благодарам Силвија Ш. Стипаниќ. ;)
     
  10. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Маркез со своето дедовско раскажување ме просветли како писателка, како и топлината и страста што извираат од неговите дела ја збогатуваа мојата креативност и поглед кон светот. Достоевски и Мураками со своето делкање ме натераа да се пронајдам во неколку нивни ликови и да размислувам за самата себе. Џон Стајнбек и неговата Источно од Рајот ( досадна сум веќе со неа ) ја промени мојата читачка кариера далеку на подобро.

    Сепак, никој не ме променил како Хесе и неговото дело Демјан. Никогаш не сум сретнала таков начин на размислување за религијата и ништо толку магнетски не ме привлекувало како тој „Каинов знак“. Како се повеќе созревам во полето на литературата, почнувам се поинтезивно да го почитувам неговото дело. Тотално ми отвори нови сетила, нови патишта и жаришта. :)
     
    На sleepingbeauty, moon1, La.Reina.Del.Sur и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Ниту една книга не ме променила, ниту верувам дека некоја некогаш ќе ме.
    Впрочем сите книги менувале дел од мене, не надградувале, од секоја сум научила нешто ново. Од убавите книги сум учела позитивни и од лошите книги сум градела вкус. Значи секоја на некој начин полека ми го градела карактерот и ме созревала. Некои ме поттикнале да размислувам за одредени работи кои предходно ми биле небитни. Сум менувала и одредени ставови благодарение на некои книги али преку ноќ да ме промени, нема шанси. Не верувам јас во такви ствари, ниту верувам во книги од типот на Будење.
    Со извининие ама мислам дека вакви книги можат да влијаат само на некого со слаб карактер и не доволно изградена и дефинира личност. И сите овие ми се лесен начин на доаѓање до пари. За типичен амерички пазар
     
  12. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    Damian - Herman Hesse

    Act Like A Lady, Think Like A Man - Steve Harvey
     
  13. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Можам да кажам дека речиси секоја книга го променува моето размислување во одредена насока и од секоја прочитана книга научувам нешто ново или го зацврстувам моето размислување околу нешто. Големо, можеби дури и преголемо влијание имаше врз мене „Странецот“ од Ками. Мислам дека со таа книга почна да ми се променува размислувањето и смислата на животот. Исто така голем впечаток ми имаат оставено „Тегобност“ од Сартр, „Степскиот волк“ и „Сидарта“ од Хесе и многу други.
     
    На moon1, bella96 и portokalova им се допаѓа ова.
  14. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Најголемиот трговец на светот од Ог Мандино. Не дека ме променила но ја читам секогаш кога не сум сигурна во себе.Мислам дека секоја реченица во книгата си има свое значење во животот.
    Еден од моите омилени извадоци...
    ‘‘Не се плаши ако твоите цели се преголеми и превисоки. Подобро е да стрелаш во месечината и да погодиш орел, отколку да стрелаш во орелот и да погодиш карпа...’’
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. portokalova

    portokalova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    32
    После читање на секој книга, ТАА МЕ МЕНУВА! Значи како да стекнувам ново искуство, како да учам нови работи... Секоја книга си носи своја поука и нешто учиш од неа :) Така да мене лично секоја МЕ МЕНУВА на свој начин :D
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. missmk

    missmk Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    16
    "Тајната" и "Моќта на потсвеста"
     
    На samovilamila му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Тајната. :)
    Ми го разубави животот.
     
  18. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Шагринска кожа-Оноре де Балзак
    Неможам да кажам дека онака ме поменила од корен, но дека ме насочила кон некој пат во животот, да, ме научила на некои вредности и работи кои многумина ги забораваме понекогаш.
    Со неа созреав, научив што е животот.
    На тие 15-16 години кога ја обработувавме мислам дека ми беше една од најинтересни книги, и сеуште ми е. Незнам зашто на многумина воопшто не им се допаѓа книгата и ја сметаат за досадна, јас баш напротив сметам дека е многу поучна и треба да допре до секој читател до неговиот разум и имагинација.
     
    На bella96, Ema.Sk, Smilly и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Maeeeee

    Maeeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    104
    Есенско зајдисонце...Стварно ме промени..Посебно крајот.. :clap:
     
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112