ТЕМА: Книги и лектири од средно

Мислење 01 Сеп 2011, 14:35

Вакаа.. од лектирите за прва година средно што се :
-Шагринска кожа
-Скржавец
-Гилгамеш
-Панонски легенди
-Тристан и Изолда
-Илијада
-Цар Едип
и -Евангелие по Јован

ме интересира дали некој може на кратко да ми ја раскаже Евангелије по јован и Тристан и Изолда..
Пробував сама ама некако не ми оди ... :worried: :worried: :worried: Ве молам девојки ако може помош :sweat: ќе ви бидам благодарна :*
Аватар на корисникот
Viki.i

Фем почетничка
 
339
Мислења: 15
Зачленет: 19 Мар 2011, 15:14
Љубовта не е лоша… - само треба да ја имаш вистинската личност.

Мислење 02 Сеп 2011, 18:53

Кратко, само колку да знаеш за што се работи или за во тетратка да препишеш? :)
Аватар на корисникот
INSIDIOUS

Зелено цветче
 
499385
Мислења: 705
Зачленет: 19 Јул 2011, 21:56
Локација: На петата Авенија.

Мислење 08 Сеп 2011, 09:49

за во тетратка :sweat: ;( :worried:
Аватар на корисникот
Viki.i

Фем почетничка
 
339
Мислења: 15
Зачленет: 19 Мар 2011, 15:14
Љубовта не е лоша… - само треба да ја имаш вистинската личност.

Мислење 29 Сеп 2011, 20:36

Клетници.
Како книга која ја прочитав без здив, која ме одушеви максимално.

И Тристан и Изолда.
Прекрасно дело.
Кога ја читав беше лето, немав со кого да излезам или не знам, не ми текнува точно, седев дома сама и од досада грабнав да ја читам. Ја завршив, и некаде 10 страни пред да ја прочитам моите отидоа на гости. Од досада ја грабнав Кодот на Да Винчи итн итн.
Таа како да ме подбуцна да читам понатаму. :)
Аватар на корисникот
Sephora

Жолто цветче
 
43561664
Мислења: 2686
Зачленет: 05 Дек 2010, 19:57
Локација: Скопје
http://makedonskimodenblog.com/
http://www.facebook.com/MakedonskiModenBlog

Si nul n'est lésé, fais ce que veux.

Мислење 04 Мар 2012, 18:22

Девојки, сакав да ве замолам да ми помогнете со Илијада. Следна лектира ни е а во библиотеката не можев да ја најдам. Може ли отприлика да ми раскажете за што се работи за да можам барем збор да кажам на час?
Аватар на корисникот
tropix4e

Сино цветче
 
4394
Мислења: 149
Зачленет: 11 Ное 2011, 18:58
"What" and "If" are two words as non-threatening as words can be. But put them together side-by-side and they have the power to haunt you for the rest of your life: What if? What if? What if?

Мислење 04 Мар 2012, 18:26

Еве се надевам дека ова ќе ти помогне http://makedonskijazikiliteratura.blogs ... st_13.html
Аватар на корисникот
AlanisM

Сино цветче
 
586911
Мислења: 455
Зачленет: 10 Фев 2012, 16:37
Локација: In the land of blood and honey
Ogni mente crede che i propri limiti siano reali:il rospo nel pozzo nega l'esistenza del mare

Мислење 04 Мар 2012, 19:32

Со оглед на тоа што не знаев апсолутно ништо за книгата, ова и те како ми помогна.

Фала многу :) :) :)
Аватар на корисникот
tropix4e

Сино цветче
 
4394
Мислења: 149
Зачленет: 11 Ное 2011, 18:58
"What" and "If" are two words as non-threatening as words can be. But put them together side-by-side and they have the power to haunt you for the rest of your life: What if? What if? What if?

Мислење 12 Јун 2012, 14:28

Само што е завришив прва година,и да ви кажам дека ги прочитав сите лектири.Не ми се нешто посебно,еднинствана што ми се допадна беше Тристан и Изолда.Преубава книга и мислам дека вреди да се прочита,јас останав без зборови.
Иначе ќе може да ми кажите кој лектири се за втора година? :D
Аватар на корисникот
Anna-Banana

Жолто цветче
 
27393953
Мислења: 2957
Зачленет: 04 Окт 2011, 11:46
Локација: На штиците што живот значат.
Без разлика колку сте паметни.. срцето барем еднаш во животот ќе ве натера да се чувствувате како будала !

Мислење 13 Јун 2012, 15:54

Од средно трите најомилени ми беа „Клетници“, „Злосторство и казна“ и „Чичко Горио“. На прашањето зошто баш тие ќе одговорам бидејќи се ремек-дела. Авториве на делата создале совршенства. Штета што повеќето не ни ги читаат..
Лик: Жан Валжан . Нема потреба да кажам повеќе, кој прочитал - знае.
Аватар на корисникот
honorthyself

Зелено цветче
 
1244590
Мислења: 654
Зачленет: 29 Мај 2012, 18:36
Локација: in the middle of nowhere
"the tired sunsets and the tired
people -
it takes a lifetime to die and
no time at
all."

Мислење 13 Јун 2012, 16:33

Anna-Banana напиша:Иначе ќе може да ми кажите кој лектири се за втора година? :D

Ана, кај нас лектири за 2 година се:
Декамерон на Џовани Бокачо;
Советен венец на Франце Прешерн;
Македонски народни приказни, и
Скендербег на Григор Прличев.

А некои од делата за обработка се:
Хамлет на Вилијам Шекспир;
Евгениј Онегин на Александар Сергеевич Пушкин;
Дон Кихот на Мигуел ди Сервантес, и
Божествена комедија на Данте Алигиери (иако не знам дали трите дела ќе се обработуваат).
:)
Аватар на корисникот
L-enna

Жолто цветче
 
16754697
Мислења: 1068
Зачленет: 06 Окт 2010, 14:13
Локација: Right behind you, in your nightmares ..
"You'd have to walk a thousand miles in my shoes just to see what it's like to be me.."
— Eminem

Врати се на Литература и уметност

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Yahoo [Bot] и 8 гости