1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книги - колку читате и што преферирате?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Shelea, 27 ноември 2009.

  1. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.085
    Ме интересира вашето читателско искуство :)
    Што читате, што најмногу ве интересира од книжевните дела, што ви оставило најсилен впечаток...
    Повелете :)
     
    На kittty му/ѝ се допаѓа ова.
  2. iwannaU

    iwannaU Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Ja najveke obozavam da citam knigi so psiholoshka sodrzina i knigi bazirani na otkitija na nekoi tajni. Najomileni mi se Patot po koj retko se odi-Skot Pek i Demijan-Herman Hese. A interesna mi e i Svetata krv, svetiot gral.Sakam da citam kigi so mnogu opisi. Koga imam slobodno vreme citam knigi.... :D :D
     
    На bad girl18, changetheworld, leila.f и 2 други им се допаѓа ова.
  3. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Обожавам да читам и дома имам една подоста гооолема библиотека :oops: Сум се обидела во најразлични жанрови но сепак преферирам Fantasy novels,омилена книга ми е Lord of the Rings и воопшто творештвото на Толкен. Се нервирам само што за да набавам ваква литература треба или да нарачувам од интернет или да тркнам до Солун. Од останатите писатели го обожавам Хесе, мислам дека Демијан најмногу ми помогна во моето растење и редовно и се навраќам одново и одново :D Понекогаш ми се случува да читам и по две книги оддеднаш - една на работа и една дома :ugeek: Многу скам да читам и напнати трилери, тие ми се мојата литература за на плажа ;) го обожавам Ладлам и го поседувам целокупното негово творештво. Од останатите книги и автори би ги издвоила: Rule of four (фантастична книга полна со неверојатни заплети и мозгалици), Пештера на идеи (меѓу последните книги кои ме воодушевија), ги сакам како автори и Шелдон, Патерсен и Гришам (мојата летна литература), сакам историски романи, сакам книги посветени на уметност и архитектура (Taschen ги има најдобрите такви изданија), или пак класици како Франкештајн, Дракула, Др. Џекил и Г. Хајд итн.,
    аха... ќе го заборавев и Стивен Кинг - уфффф единствен човек што може да создаде хорор само со употреба на дводимензионалноста на зборовите :D уште една книга што ќе ве натера да оставате светло навечер по дома е Беснило од Борисав Пекиќ.
    леле ама се распишав :oops: :oops: :oops: простете :D
     
    На Лошо_Дете, 3m43 и trendafil1 им се допаѓа ова.
  4. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    хммм најмногу сакам да читам криминалистика ги имам прочитано сите книги од Агата Кристи :D .Истотака ги сакам книгите на Сидни Шелдон и Даниела Стил и така..... :D
     
    На Лошо_Дете, jelena.rozga, Cube-kockica и 4 други им се допаѓа ова.
  5. dominika

    dominika Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Mnogu ubava tema.Jas obozavam da citam knigi,najoomilena kniga mi e Sidarta od Hese,kniga koja mozam po koj znae koj pat da ja citam.Mnogu sakam romani od site zanrovi,romanite od domasnite avtori,a vo posledno vreme posle eden moj golem problem gi citam knigite si psiholoska tematika i mnogu od niv mi pomognaja da go nadminam mojot problem,da se prifatam takva kakva sto sum i mn. sum srejcna.Gi sakam i bescelerite,mi ostavi poseben vpecatok Badem,se zapoznav so mistikata vo koja ziveat zenite od islamskite zemji...Mozi nekoj da mi predlozi nekoja dobra kniga..
     
  6. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    доминика кажи за каква тематика си расположена деновиве :D може ќе можам да ти помогнам во изборот ;)
     
  7. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Sakam da citam od poveke zanrovi. Me zasegaat tematiki povrzani so Identitetot, pripadnost/nepripadnost, sekakov tip na relacii. Mi se dopagaat knigi so doza na nevkusen humor, blaga ironija i relaen pristap pr. Priroden roman na Georgi Gospodinov. Romanite na Hanif kurejsi i mnogu drugi ;)
     
    На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.441
    Најчесто сакам книги со психолошка содржина,со убава разработка на ликовите,филозофски со апстрактни содржини,но често пати ми се случува да фатам и некоја за релаксирање со не толку комплексна содржина.
    Како омилени писатели би ги издвоила Кундера,Елфриде Јелинек,како дел од онаа малку помодерна генерација,како и Маркес,Хесе,па се до писатели на конкретни содржини како Скот Пек и слично.Љубител сум и на класиците,но одамна ми се нема случено да си приповторам некое омилено дело.
     
  9. 18082008

    18082008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    26
    jas go obozavam robert ladlam!
     
    На RedDevilGirL му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    Француската литература ми е една од омилените. Балзак би можела одново и одново да го читам, како и Достоевски од руските класици. Но во последно време, ги читам современите дела, а двете последни книги што ги прочитав и ми оставија огромен впечаток се Снег од Орхан Памук, и Љубов со мали букви од Франсеск Мираљес.
     
    На Angel.m49, Tanjamm, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Големо браво за сите оние кои читаат. :!: :!: :!: :mrgreen:

    Јас сега почнувам со читање на некои дела од светската литература.. бидејќи се што прочитав беше дел од школската програма. Како и да е - никогаш не е доцна :))

    Типично.. почнав со Пауло Коејло.. па ќе видиме со што ќе продолжам :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kiki84

    kiki84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Bas e super temava
    jas sum ljubitel na knigi so duhovna sodrzina, no ina knigi so duhovita sodrzina :)
    za onie sto pocituvaat blaga ironija i humor toplo ja preoracuvam majstorot i margarita, mislam deka e najjaka kniga sto sum ja procitala, i e i dlaboka i duhovna i komicna vo isto vreme.
    Od nasite pisateli venko andonovski go obozavam, a posebno vestica, bas e kniga za zenata. Isto kniga za zenata mi e i papata jovana, 500 strani sto gi procitaav za 3 dena, bukvalno ne ja trgnav od race
    Od bestselerite posledna ja procitav jadi moli se i uzivaj - avtobiografska kniga, spored koja neodamna slusnav deka ke se snima film vo koja glavnata uloga - pisatelkata elizabet gilbert (koja e i novinarka) ke ja glumi julija roberts ( ili slicno). Knigata e pisuvana na mn interesen nacin, uzivav dodeka ja citav.
    Inaku citam i knigi za meditacija, momentalno ja citam onostrano u nama od sri chinmoy
    a najjaka kniga povrzana so joga i meditacija mi e meditations from the tantras.... i taka
    pozz
     
  13. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Сакам да читам психолошки книги, книги кои ќе ме тераат да размислувам. Ги сакам книгите од романтизмот, посебно го ценам Оскард Вајалд. Сега читам книга од Агата Кристи, а се спремам да ја читам Алхемичарот, многу ми ја препорачуваат.
     
    На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    "Бадем" од Неџма - љубовна, еротика
    "Се плашиш ли од темница?" од Сидни Шелдон - трилер

    И двете се супер
     
  15. dominika

    dominika Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Draga Elanor,ovoj period sum raspolozena za nekoja dobra ljubovna kniga,pa cekam predlog za nekoja od Paolo K....pozz
     
  16. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Dominika citaj od Mirjam...
    Po ljubovno zdravje :))))))))))))
    Se zezam!Ne citam ljubovni knigi,
    NAJUBAVO NESTO sto POSLEDNO go procitav:
    LEP DAN ZA UMIRANJE- MOMO KAPOR
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Potpolno se soglasuvam so tebe :) isto taka go obozavam i Robert Ludlum, a edna od moite omileni knigi e Papata Jovana...ima tolku mnogu sto ne znam koja da ja izdvojam.Obozavam da citam i mislam deka toa mi e najkvalitetno pominato slobodno vreme :D
     
  18. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    драга Доминика ми паѓа на памет нешто од Џејн Остин, или можеби Оркански височини (секогаш уживам да и се навраќам. Мемоарите на една гејша. Notebook - Nicholas Sparks (има и филм снимено по таа книга). Џејн Ер од Шарлота Бронте. Дамата со камелии на Дима. Љубовникот на Леди Четерли на Лоренс.
    Поздрав :D
     
  19. mmarija

    mmarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    32
    Читам книги со различна тематика криминалистички, љубовни, психолошки...Меѓу најомилените ми се „Кралицата Марго“ и „Госпоѓа Де Монсоро“ од Александар Дима; „Дора“ од Фројд ; „Мајка“ и „Источен ветер и западен ветер“ од Перл Бак. Поздрав
     
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Pa imam citano knigi,koi sto se odnesuvaat na nasata istorija odnosno za nasiot Ace,Roksana,Kleopatra,no procitav edna kniga koja mnogu mi se dopagja i sakam da ja kupam ako ja najdam i bi ja procitala uste ednas.Taa kniga e Papata Jovana,se rabota za mnogu intelegetna zena,koja navisitina postoela,ziveela vo 9 vek,odnosno sredniot vek ili mracnoto doba,vreme vo koe samo mazite trebale ili bile tie koi sto mozele da bidat obrazovani,dodeka zenite nesmeele da ucat,da se obrazuvaat,samo Papata Jovana bila taa so gi zafrknala site mazi vo toa vreme,vklucuvajki go i papstvoto vo Rim,iako sega i so vekovi nanazad gi krijat site dokazi za nejzinoto postoenje....


    Procitajte ja,knigata e prekrasana,i sekoja zena bi se pronasla sebe si vo nejziniot lik i karakter.